jaką wybrać wykładzinę na schody

SHARE

Jaką wybrać wykładzinę na schody?

Autor:

Podłogi LVT

Schody są elementem konstrukcyjnym w domu, który odpowiednio wykończony może stanowić jego doskonałą wizytówkę. Na sposób ich wykończenia w głównej mierze rzutuje miejsce ich usytuowania, a także ich forma. W przypadku schodów widocznych na wprost nie jest widoczny bok biegu z charakterystycznym schodkowym rytmem. Warto więc zdecydować się na wyróżnienie ich stopni za pomocą wyraźnego cofnięcia podstopnicy – jest to pionowa ścianka stopnia. Świetny efekt dadzą również różne kolory na pionowych i poziomych stopniach. Doda to im lekkości, w szczególności kiedy zestawi się ciemniejsze stopnice z jaśniejszymi podstopnicami. W schodach widocznych od boku można z kolei zaznaczyć łamaną linię stopni i uzyskać tym samym efekt plastyczny. 

Przeczytaj także:

Wykładzina na schodach – czy warto?

Wykładzina dywanowa z pewnością sprawdzi się w domach, w których mieszkają dzieci oraz seniorzy, gdyż cechuje się ona właściwościami amortyzacyjnymi i zapobiega powstawaniu ewentualnych urazów. Ponadto świetnie tłumi dźwięki, więc inni domownicy nie będą słyszeć, gdy ktoś będzie po nich chodzić. Warto także dodać, że jest to ciekawy pomysł na aranżację  schodów w budynkach firmowych i użyteczności publicznej. Obecnie na rynku znaleźć można wykładziny stworzone z materiałów o właściwościach antyalergicznych. Dzięki temu osoby uczulone na kurz także mogą je montować. 

Wykładzina jako ciche wykończenie schodów

Wykładziny są miękkim materiałem, który na dodatek wygląda estetycznie i dodaje lekkości schodom. Jednak na tego typu powierzchnię należy wybierać najmocniejsze wykładziny, które cechują się wysokim współczynnikiem odporności na ścieranie. Znaleźć je można między innymi w kolekcjach wykładzin podłogowych do hoteli albo dedykowanych do innych obiektów użyteczności publicznej. Należy jednak liczyć się z tym, iż mogą pojawić się na nich przetarcia, jeśli nie będę odpowiednio konserwowane i regularnie czyszczone. Na schody bardzo dobrze nadają się wykładziny stworzone z włókien polipropylenowych albo poliamidowych. Cechują się one niskim włosiem lub płaskim splotem, na przykład pętelkowym. Po tak wykończonych schodach miło się chodzi nawet na boso. Istotne jest jednak to, aby stosunkowo często odkurzać wykładzinę, co pozwoli jej przetrwać wiele lat w nienaruszonym stanie. 

Elastyczna wykładzina na schody

Jaką wykładzinę wybrać na schody? Rozwiązaniem może być jeszcze wykładzina elastyczna z PCW albo kauczuku. Tego typu materiały montowane są do schodów za pomocą klejów do wykładzin. Prosty bieg można estetycznie wykończyć odpowiednio dociętym na długość paskiem wykładziny. W tym przypadku brzegi stopni warto wyoblić, ponieważ pozwoli to materiałowi dobrze się ułożyć. Na schodach o bardziej skomplikowanym kształcie można przyklejać wykładzinę w kawałkach dociętych pod wymiar stopni. Wtedy też krawędzie powinno się wykończyć specjalnymi listwami z PCW. Ze względu na to, że wykładziny na schody są cienkie i miękkie, to podłoże pod nimi musi być idealnie gładkie. 

Układanie wykładziny dywanowej – na co zwrócić uwagę?

Układanie wykładziny na schody lepiej powierzyć specjalistom, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami, wiedzą i doświadczeniem praktycznym w realizacji tego typu projektów. Montaż wykonywany jest za pomocą dedykowanego kleju akrylowego lub neoprenowego. Jak obliczyć ile wykładziny jest potrzebne? Można zastosować prosty wzór. Zsumować ze sobą wysokość i szerokość stopnia i pomnożyć przez ilość wszystkich stopni. Krawędzie wykładzin mogą być szczególnie podatne na uszkodzenia, więc nie zaleca się wykonywania montażu przez niewprawione osoby. 

Przygotowanie podłoża pod wykładzinę dywanową?

Podłoże pod wykładzinę dywanową ma istotne znaczenie w aspekcie poprawnego jej ułożenia. Jeśli będzie ono nierówne albo niedokładnie oszlifowane czy też wykonane, wówczas materiał może szybciej się przetrzeć i ulec uszkodzeniu. Przed montażem wykładziny podłoże należy odtłuścić, oczyścić i wysuszyć podłoże. Dodatkowo można je wyszlifować, aby uzyskać jeszcze większą gładkość powierzchni. W przypadku dużych nierówności można zastosować wylewkę samopoziomującą. 

Czy wykładzina na schody wewnętrzne będzie dobrym wyborem?

Wykładzina dywanowa to dobry wybór dla osób, które chcą ekonomicznie i estetycznie wykończyć nowe schody lub przeprowadzić renowację starych. Takie rozwiązanie zapewnia również duży komfort cieplny pod stopami oraz izolację akustyczną podczas użytkowania schodów. Ponadto tego rodzaju okładzina świetnie sprawdza się w biurowcach i budynkach użyteczności publicznej, ponieważ nadaje wnętrzu ciepła, eleganckiej aranżacji i wygody. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

czym się różnią płytki podłogowe od ściennychCzym się różnią płytki podłogowe od ściennych?
Jaka wykładzina do salonu?Jaka wykładzina do salonu?