
Jakie są rodzaje podłóg drewnianych?
Drewniane podłogi cieszą się ogromną popularnością i wykorzystuje się je zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Najczęściej jednak drewniane posadzki układa się pokojach dziennych i sypialniach. Można je również położyć w przedpokoju, a specjalnie wykończone panele, któe będą odporne na wilgoć, także i w kuchni. Podłogi drewniane oprócz dużej wytrzymałości doskonale pasują do każdego wnętrza, zapewniają komfort i łatwo je utrzymać w czystości.
Przeczytaj także:
- Co należy wiedzieć przed układaniem parkietu?
- Co daje olejowanie podłogi drewnianej?
- Czym się różni jodełka francuska od klasycznej?
Parkiet, czyli siła tradycji
Parkiet układa się z deszczułek, znanych jako klepki, o długości od 25 do 50 cm, szerokości od 4 do 8 cm i grubości około 2 cm. W zależności od rodzaju deszczułek można ułożyć różne typy parkietu. Parkiet tradycyjny składa się z desek z jednego gatunku drewna, łączonych na wpust i wypust i układanych w różne wzory, jak np. jodełka, cegiełka lub kwadraty. Parkiet dekoracyjny tworzy się z deszczułek z różnych gatunków drewna, różniących się kolorystyką i kształtami. Parkiet lamelowy to klepki z gładkimi krawędziami, które układa się na styk i podobnie jak zwykły parkiet przykleja do podłoża. Parkiet można montować na różnych typach podłoża, w tym na podłożu mineralnym, takim jak beton, podkład cementowy czy gipsowy oraz na deskach lub płytach drewnopochodnych, które muszą być odpowiednio przygotowane.
Parkiet uproszczony, czyli mozaika
Wykonana z niewielkich deszczułek, znanych jako paluszki, mozaika parkietowa jest naklejana na papier lub siatkę. Klepki mają różne rozmiary, zazwyczaj 120-160 mm długości, 22 mm szerokości i 8 mm grubości. Cała płyta mozaiki mierzy zwykle 640 mm długości i 320 mm szerokości. Mozaiki mogą być różne pod względem kolorystycznym i ułożone w rozmaite wzory, co daje ciekawy efekt, szczególnie gdy w jednej mozaice połączonych jest kilka gatunków drewna. Najczęściej układa się ją na betonie lub gładzi cementowej, mocując ją za pomocą kleju do parkietów. Poszczególne elementy są przyklejane do podłoża, układając je papierem lub siatką do góry. Po wyschnięciu kleju materiał ten odrywa się, a pozostałe resztki usuwa się z posadzki na mokro.
Bruk drewniany, czyli kostka drewniana
Posadzka z kostek twardego drewna układana jest z elementów przyciętych prostopadle do ich długości, co pozwala na uwidocznienie poprzecznego usłojenia drewna. Najbardziej odpowiednie do tego celu są takie gatunki drewna, jak dąb, buk i jesion. Kostki mają zazwyczaj grubość 2,5-8 cm i boki o długości 4 cm. Są one łączone w płyty, zawierające od 5 do 18 sztuk, podobnie jak w przypadku mozaiki i naklejane są na siatkę termoplastyczną. Mocowanie kostek do podłoża odbywa się za pomocą kleju do parkietów. Po ułożeniu posadzki siatkę termoplastyczną należy usunąć.
Panele drewniane, czyli alternatywa dla paneli laminowanych
Panele drewniane różnią się od popularnych paneli laminowanych. Na rynku dostępne są różne rodzaje paneli drewnianych, w tym te z wierzchnią warstwą z twardego, polakierowanego drewna, a także panele pokryte olejem, woskiem lub nawet niewykończone. Montaż takiej podłogi jest niezwykle łatwy i szybki, co ale mimo to zalecane jest skorzystanie z usług fachowców. Nie wymagają one także cyklinowania ani lakierowania bezpośrednio po ułożeniu. Dzięki temu, w stosunkowo krótkim czasie można odnowić starą lub zniszczoną podłogę. Dodatkową zaletą jest możliwość przywrócenia dawnej świetności wysłużonym panelom poprzez lakierowanie po wycyklinowaniu desek.
Parkiet przemysłowy do zastosowań specjalnych
Posadzka, będąca czymś pośrednim między mozaiką a brukiem, wykonywana jest z wąskich deszczułek o szerokości 8-10 mm i grubości około 22 mm, co sprawia, że są one wyższe niż szersze. Deszczułki te łączone są w płyty za pomocą taśmy samoprzylepnej, którą następnie zrywa się po ułożeniu posadzki. Parkiet przemysłowy mocowany jest do podłoża za pomocą kleju.