Co daje olejowanie podłogi drewnianej?

SHARE

Co daje olejowanie podłogi drewnianej?

Podłogi LVT

Drewniane podłogi cieszą się uznaniem wielu osób, ponieważ wyróżniają się one ponadczasowym wyglądem, ciepłem i trwałością. Poza tym naturalne drewno prezentuje się bardzo estetycznie i stylowo. Zachowując odpowiednią pielęgnację taka podłoga będzie trwała przez wiele lat. Jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest olejowanie podłóg drewnianych.

Przeczytaj także:

Czy olejowanie podłóg drewnianych jest sposobem na zachowanie jej piękna i trwałości?

Do niedawna deski drewniane zabezpieczano przy użyciu transparentnych, błyszczących lakierów lub zupełnie kryjących farb olejnych. Jednak obecnie coraz więcej osób decyduje się na olejowanie podłóg. Jest to metoda, która potrafi wydobyć z drewna wszystko, co najlepsze. Podkreśla piękno naturalnego charakteru drewna oraz intensywność jego koloru. Co więcej, olejowanie sprawia, że usłojenie staje się znacznie bardziej wyraźne. Na przykład, szlachetna deska dębowa zostanie perfekcyjnie podkreślona dzięki właśnie olejowaniu. Warto również zaznaczyć, że drewno po takim zabiegu pozostaje matowe, co sprawia, że nie jest tak śliskie, jak w przypadku lakierowania.

Dlaczego warto olejować podłogi drewniane?

Olejowanie stanowi jedną z bardziej efektywnych metod zabezpieczania drewna. W przeciwieństwie do lakieru, penetruje strukturę deski, skutecznie chroniąc drewno na głębszym poziomie, a nie jedynie na jego powierzchni. Ten proces nie generuje nieprzepuszczalnej warstwy, co umożliwia podłodze swobodne oddychanie. Olejowanie skutecznie hamuje absorpcję wilgoci i zapobiega wnikaniu zanieczyszczeń w strukturę drewna. Dodatkowo, przeciwdziała deformacjom, powstawaniu szpar w parkiecie oraz skrzypieniu podłogi.

Metoda olejowania okazuje się również bardziej przyjazna dla środowiska. Oleje do drewna wytwarzane są z naturalnych składników i bazują na wodzie. Niemniej jednak, ze względu na tę naturalność, są one mniej trwałe niż lakiery. Proces impregnacji olejem wymaga corocznego powtarzania. Najlepiej przeprowadzać go w okresie jesiennym lub wiosennym, kiedy warunki atmosferyczne na zewnątrz zbliżone są do tych panujących wewnątrz domu. Otwarcie okien w tym czasie sprzyja szybszemu utlenianiu oleju oraz zapewnia lepsze przewietrzenie pomieszczenia.

Jaki preparat wybrać do olejowania parkietu?

Do olejowania parkietu konieczne jest nabycie odpowiedniego produktu. Zaleca się dopasowanie go do gatunku drewna, z którego wykonana jest podłoga. W większości przypadków oleje zawierają pigment, który wzmacnia i podkreśla naturalny odcień desek, dlatego istotne jest dokładne jego dobranie do charakterystyki drewna. Na rynku dostępne są również oleje z białym pigmentem, które służą do nadania drewnu efektu postarzania.

Podczas kolejnych procesów impregnacji zaleca się konsekwentne stosowanie tego samego oleju do podłogi, który został użyty podczas pierwszego olejowania. Warto inwestować w produkty polecane i o wysokiej jakości, ponieważ stanowią one gwarancję skutecznego zabezpieczenia podłogi, co przekłada się na jej długotrwałe użytkowanie.

olejowanie podłogi drewnianej

Olejowanie czy lakierowanie podłogi?

Co byłoby lepszym wyborem – podłoga olejowana czy lakierowana? Obydwie opcje posiadają swoje wady i zalety. Lakierowanie to sprawdzona metoda zabezpieczania drewna na długie lata, która nadaje mu zazwyczaj intensywny połysk. Jeśli jednak nie jest się zwolennikiem tego rodzaju wykończenia podłóg lub pojawia się obawa o podatność lakierowanych desek na zarysowania, warto wybrać olejowanie.

Olejowanie zyskuje także uznanie wśród alergików, ponieważ sprawia, że podłogi praktycznie nie przyciągają kurzu, w przeciwieństwie do desek lakierowanych. Pozostaje jeszcze kwestia renowacji. Podłoga lakierowana wymaga rzadszych odnów, jednakże, gdy zajdzie taka potrzeba, proces ten pochłonie sporo czasu i środków. Deski olejowane wymagają częstszej renowacji, ale procedura ta przebiega szybciej i zazwyczaj jest tańsza. Jedno jest pewne – decydując się na surowe deski na podłogę, istnieje konieczność właściwego ich zabezpieczenia.

Jakie są wady i zalety olejowanych podłóg?

Olejowanie podłóg pozwala wyeksponować naturalny wygląd desek, uwidocznić usłojenie oraz nadać deskom właściwości antystatycznych. Olejowanie podłóg drewnianych kryje także inne korzyści, mające wpływ na codzienne użytkowanie. Drobne naprawy na takiej powierzchni nie stanowią problemu, ponieważ wystarczy przetrzeć obszar wymagający renowacji papierem ściernym i ponownie pokryć go olejem. Co istotne, metoda ta sprawdza się na każdym rodzaju drewna – od rodzimego dębu po egzotyczne odmiany np. tek.

Jak każde inne rozwiązanie, olejowanie posiada pewne wady. Deski wykonane z gatunków takich jak orzech, dąb itp., szybko ulegają zabrudzeniu, a istnieje ryzyko, że zanieczyszczenia przenikną głęboko w strukturę drewna. Proces renowacji podłogi olejowanej musi być więc realizowany znacznie częściej niż w przypadku innych metod, ponieważ warstwa oleju szybciej ulega zużyciu.

Szukasz produktów do olejowania podłogi drewnianej? Sprawdź rekomendowane przez nas produkty:

Olej do posadzek drewnianych NP 90 Twardy olejo-wosk HP 91

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

LVT na ścianie - czy to możliwe?LVT na ścianie - czy to możliwe?
co należy wiedzieć przed układaniem parkietuCo należy wiedzieć przed układaniem parkietu?