SHARE

Mierzenie wilgotności metodą CM

Autor:

Podłogi LVT

Ułożenie podłogi na niewyschniętej posadce może skutkować wypaczeniem desek i innymi niedoskonałościami. Dzieje się tak ze względu na fakt, że deski podłogowe czy panele pochłaniają wilgoć obecną w wylewce. 

Aby uniknąć niekorzystnych konsekwencji, należy odczekać z układaniem podłogi do czasu, kiedy posadzka utraci większość wilgoci. Skąd można wiedzieć, że wylewka jest już dostatecznie sucha? Najpewniejszą metodą sprawdzenia poziomu wilgotności jest wykonanie pomiaru CM. 

Czym jest pomiar CM?

Pomiar wilgotności metodą CM, z angielskiego Carbid Mess, nazywamy również metodą karbidową ze względu na fakt, że wykorzystuje się przy nim proces rozkładu karbidu (węglika wapniowego) przez wodę. Zjawisku towarzyszy wydzielanie gazu acetylenowego, powodującego wzrost ciśnienia w stalowej butli, w której umieszcza się próbkę. Badanie wykonuje się z pomocą higrometru CM. Jego celem jest mierzenie wilgotności materiałów budowlanych, miedzy innymi podłoża betonowego pod podłogę.

Jak zmierzyć wilgotność wylewki metodą CM?

Aby zmierzyć wilgotność wylewki, należy pobrać próbkę materiału na odpowiedniej głębokości. W tym celu postępujemy zgodnie z następującymi krokami:

  1. Wykuwamy w posadzce niewielki otwór na głębokość od 2,5 do 3 cm
  2. Usuwamy wierzchnią warstwę (urobek z kucia).
  3. Pogłębiamy otwór, aby pobrać materiał do badań z najgłębszych warstw jastrychu
  4. Materiał umieszczamy na tacce i rozbijamy go młotkiem na pył, usuwając przy tym większe ziarna kruszywa (cały zabieg wykonuje się w gumowych rękawiczkach, z wykorzystaniem młotka, przecinaka i metalowej łyżeczki).
  5. Odmierzamy dokładnie 20 g próbki i umieszczamy ją w stalowej butli z ampułką karbidu i metalowymi kulkami. 
  6. Energicznie wstrząsamy zamkniętym pojemnikiem przez 2 – 3 minuty tak, aby metalowe kulki stłukły ampułkę z karbidem i wymieszały wszystko z próbką w postaci pyłu).
  7. Czynność powtarzamy po około 2 minutach (opcjonalnie).
  8. Czekamy około 20 minut i odczytujemy wskazania higrometru. 

Jak odczytać wynik pomiaru CM? Im więcej wilgoci (wody) w próbce, tym wyższe będzie ciśnienie – powstanie więcej gazu, a wskazówka higrometru mocniej się wychyli. Aby badanie było miarodajne, warto pamiętać, że próbki nie wolno dotykać dłonią ani wydobywać z pomocą urządzeń mechanicznych. 

Po co stosuje się pomiar CM?

Pomiar wilgotności metodą CM pozwala określić, czy posadzka jest gotowa na ułożenie podłogi, czy trzeba dodatkowo ja osuszyć. Jeśli wynik badania wskazuje na wysoką wilgotność jastrychu, należy zastosować osuszacze lub chemiczne metody odcinania wilgoci. Ułożenie podłogi na niedosuszonej wylewce może skutkować bowiem zniszczeniem materiałów, takich jak deski czy panele. 

Zawsze warto mierzyć wilgotność metodą CM ze względu na fakt, że jest ona najbardziej wiarygodna, tj. informuje o poziomie wilgotności na spodzie wylewki. Tymczasem klasyczne mierniki powierzchniowe dokonują pomiaru wierzchnich warstw, które mogą mieć znacznie niższą wilgotność niż warstwy dolne. Metoda CM jest przy tym nie tylko dokładna, ale i szybka, dlatego zaleca ją większość producentów jastrychów. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Podłogi w pomieszczeniach o nietypowym kształcie
Bostik Academy – baza wiedzy dla profesjonalistów