SHARE

Na czym polega popularność wykładzin elastycznych w szkołach i placówkach edukacyjnych?

Autor:

Podłogi LVT

Trudno znaleźć w nowoczesnej szkole na podłodze coś innego niż wykładzinę elastyczną, czyli produkt w rolce wykonany z polichlorku winylu (PCW). Czemu właśnie ten produkt króluje w tego typu pomieszczeniach? Jeśli weźmiemy pod uwagę alternatywę w postaci drogiego w zakupie i utrzymaniu drewna czy twardego i łatwo przenoszącego hałas gresu, to odpowiedź jest dość jednoznaczna. W takim razie czym się kierować przy wyborze odpowiedniego produktu? Podpowiadamy.

Rodzaje wykładzin elastycznych

Wykładziny elastyczne PCW (po angielsku PVC) dzielą się na dwa rodzaje: jedno i wielowarstwowe. Jednowarstwowa w swojej masie jest produktem jednorodnym, co ma tę zaletę, że przy wytarciu czy uszkodzeniach można w ograniczony sposób ją odtwarzać. Ma tez dobre właściwości pod kątem odporności na różnego rodzaju chemikalia, co pozwala stosować ją częściej w placówkach służby zdrowia. Jednak bardziej popularnym produktem w szkołach i obiektach komercyjnych jest wykładzina wielowarstwowa.

Przekrój wykładziny wielowarstwowej

Cechy charakterystyczne wykładzin

Grubość tej wykładziny kształtuje się pomiędzy 2 i 2,5 mm. Jednak nie grubość całkowita jest tu ważna, ale warstwa wierzchnia, która we wszystkich wykładzinach waha się w granicach 0,15 do 0,8 mm. Dla przeznaczenia komercyjnego, czyli takiego jak w szkołach, gdzie panuje duże natężenie ruchu grubość tej warstwy jest wystarczająca na poziomie 0.5 do 0.70 mm. Warstwa ta pełni na tyle ważną rolę, że właściwie bardzo trudno jest znaleźć na rynku wykładzinę wielowarstwową w jakikolwiek sposób przetartą. Tego typu wykładziny mają też te zalety, że jedną z warstw jest wzór zwany czasem filmem, który stanowi o wyglądzie wykładziny i tu zakres wzorniczy jest zależny tylko od wyobraźni projektanta.

Dobrym przykładem takiej wykładziny jest produkt Workstep Squalo, który posiada warstwę wierzchnią 0.7 mm co pozwala zaliczyć go do najwyższej klasy 34 określających użytkowanie w miejscach obiektowych. Dodatkowo produkt posiada niezły parametr antypoślizgowy, dość istotny przy aktywnych dzieciach, czyli R10.

Jednak przy doborze odpowiednego produktu rekomendujemy konsultacje ze specjalistami, którzy pomogą dobrać odpowiedni produkt uwzględniających indywidualne potrzeby i charakterystykę danego obiektu.

Przekrój wykładziny Workstep Squalo

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Jak zabezpieczyć sale gimnastyczne na czas imprez? Podpowiadamy rozwiązanie.
Wyciszyć biuro