SHARE

Posadzki z żywicy poliuretanowej

Autor:

Podłogi LVT

Elastyczne, trwałe, nadają designerski charakter. Podłogi wykonane z żywicy poliuretanowej coraz częściej pojawiają się w polskich domach lub budynkach komercyjnych. Są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych podłóg.

Tego typu posadzki pojawiają się nie tylko w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, ale też w budynkach publicznych, takich jak żłobki, przedszkola, szpitale czy sklepy. Podłogi wykonane z poliuretanu są elastyczne i ciepłe w dotyku. Można je porównać w odbiorze do twardego kauczuku. Posadzki poliuretanowe doskonale odnajdują się praktycznie w każdym pomieszczeniu: w domu czy przestrzeni publicznej. Ich właściwości pozwalają również na stosowanie w pomieszczeniach mokrych: łazienkach, kuchni i pralniach. Niekoniecznie nadają się do pomieszczeń o podwyższonej temperaturze, np. w saunie. Natomiast świetnie prezentują się zarówno na małych jak i dużych powierzchniach. Dzięki szerokiej palecie barw można je dopasować do każdego pomieszczenia. Dodatkowo poprzez mieszanie dwóch lub więcej kolorów uzyskujemy różne efekty, na przykład marmuru.

FOTO: materiały prasowe MP Interio

Właściwości poliuretanu

Już sam budulec tego typu posadzek daje wiele możliwości. Dzięki mieszaniu kolorów można uzyskać ciekawe wzory, m.in. smugi, przejścia kolorystyczne – co daje efekt marmuru na podłodze. Tu w zasadzie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i zdolności artystyczne wykonawcy. Dzięki swojej elastyczności i sprężystości podłogi poliuretanowe mają przewagę nad posadzkami epoksydowymi, ponieważ są bardziej odporne na zarysowania. Można je dowolnie wykańczać przy użyciu transparentnych lakierów – dostępne są optyki połysk, satyna oraz mat. Jedną z największych zalet tego typu posadzek jest jej elastyczność. Są one wytrzymałe i doskonale radzą sobie z niewielkimi zarysowaniami podłoża, gdzie inne – twardsze materiały, takie jak np. płytki nie wytrzymują i pękają. Kolejną cechą posadzek poliuretanowych oraz innych żywicznych jest łatwość w utrzymaniu czystości. Dzięki temu, że posadzka jest bezspoinowa i nienasiąkliwa, sprzątanie to czysta przyjemność. Ponadto brak fug i łączeń oznacza mniej potencjalnych miejsc w domu, gdzie gromadzi się brud, kurz, roztocza czy bakterie. Oznacza to, że tego typu podłogi są doskonałym rozwiązaniem dla alergików.

FOTO: materiały prasowe MP Interio

Renowacja posadzek

Jak każda podłoga, także ta wykonana z żywicy poliuretanowej, po latach może wymagać odświeżenia. W przypadku posadzek żywicznych wystarczy dobrze je wyczyścić i nanieść na nie jedną warstwę lakieru regeneracyjnego. Taka operacja zajmuje zaledwie jeden dzień i nie jest uciążliwa. Tak samo jest w przypadku zmiany koloru, która może zająć jeden-dwa dni i polega na naniesieniu lakieru, który można wybrać z całej palety RAL.

Posadzki żywiczne – coraz bardziej pożądane polskim rynku

Nie da się nie zauważyć, że od kilku lat widać wyraźne ożywienie na rynku dekoracyjnych posadzek żywicznych. Rośnie świadomość inwestorów, że takie rozwiązania doskonale nadają się do zastosowań w domach. Wiele osób, które pracują na Zachodzie, spotykają często posadzki poliuretanowe we wnętrzach.

FOTO: materiały prasowe MP Interio

Ich popularność w krajach zachodniej Europy oraz Skandynawii jest o wiele większa niż w naszym kraju. Stopniowo rośnie jednak zainteresowanie takim wykończeniem i chęć adaptacji tych systemów w polskich domach i mieszkaniach. Kolejnym czynnikiem decydującym o wzroście popularności tego rozwiązania jest moda. Coraz więcej budynków jest aranżowana w minimalistycznym i nowoczesnym stylu, a tego typu posadzki doskonale się w ten trend wpisują. Nie bez znaczenia jest wygoda użytkowania. Taka posadzka jest bardzo przyjemna w odbiorze, a gładka struktura ułatwia sprzątanie, a w razie potrzeby generuje nieduże koszty regeneracji.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Studio Moods, czyli jak zmienić oblicze aranżacji wnętrz
IVC Commercial – projekt Automedia Kooperativa Brno w Czechach