Poznaj zalety podłogi betonowej w domu
Podłoga betonowa, mimo że kojarzy się z halami fabrycznymi, to jest jednak rozwiązaniem, które równie dobrze sprawdza się w domu. Posadzka betonowa jest trwała, nie chłonie wody, nie ma spoin i łatwo ją utrzymać w czystości. Ponadto optycznie powiększa przestrzeń i wbrew pozorom nie musi być ona szara i surowa – odpowiednie wykończenie betonu nada mu różne faktury i kolory.
Przeczytaj także:
- Jakie są sposoby zabezpieczania podłóg po montażu?
- Czym jest mierzenie wilgotności metodą CM?
- Czym jest certyfikat LEED?
Do jakich pomieszczeń pasuje betonowa podłoga?
Betonowa posadzka jest świetnym wyborem do małych wnętrz albo otwartych przestrzeni. Bezspoinowy beton tworzy jednolitą powierzchnię, która optycznie powiększa wnętrze. Tego rodzaju podłoga w domu jest na tyle uniwersalna, że sprawdzi się nie tylko w pokoju, ale także w kuchni i łazience. Odpowiednia impregnacja chroni beton przed wnikaniem wody. W salonie lub sypialni warto zamontować pod betonem ogrzewanie podłogowe. Bez niego posadzka będzie chłodna w dotyku.
Beton polerowany czy zacierany? Jaki wybrać?
Podłogi betonowe można podzielić na bezspoinowe, które wylewa się na miejscu oraz układane z gotowych prefabrykatów. Zaletą tych drugich jest możliwość zakupu płyt o standardowych wymiarach lub zamówienia ich pod indywidualne wymagania. Przewagą trwalszych wylewek jes to, że dają one więcej możliwości wykończenia powierzchni. Do wyboru jest beton zacierany i polerowany.
Beton polerowany
Podłoga z polerowanego betonu bardzo ładnie się błyszczy, jest elegancka i daje efekt tafli szkła. Polerowanie polega na szlifowaniu szlifierką ze ściernicami diamentowymi i wybłyszczaniu. Beton jest uprzednio barwiony przy pomocy barwników albo odpowiedniego doboru kruszywa, na przykład bazaltu lub marmuru. Dzięki gładkiej powierzchni, taką posadzkę łatwiej utrzymuje się w czystości. Chociaż beton polerowany znajduje przede wszystkim zastosowanie w obiektach handlowych i hotelach, to świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach mieszkalnych.
Beton zacierany
Beton zacierany charakteryzuje się tym, że powierzchnię wyrównuje się specjalnymi zacieraczkami mechanicznymi lub ręcznymi. Beton zaciera się zaraz po jego wylaniu. Wcześniej można go ozdobić poprzez posypanie go utwardzaczem barwiącym, na przykład w kolorze platynowym, grafitowym, szarym lub tytanowym. Taka posypka nie tylko zmienia kolor wylewki betonowej, ale także ją utwardza. Po zatarciu podłoga betonowa w mieszkaniu jest matowo-satynowa.
Malowanie podłogi betonowej – sposoby na wykańczanie posadzki betonowej
Beton jest plastycznym materiałem, który daje szerokie możliwości wykończenia. Jedną z opcji jest odciśnięcie wzoru, co pozwoli nadać mu określoną fakturę. Można wylać jednolitą warstwę betonu albo podzielić ją stalowymi listwami. Na beton na podłodze można położyć także żywicę, która nie tylko będzie stanowić dodatkową ochronę przed wilgocią, ale także stworzy antystatyczną powłokę. W przeźroczystej masie da się również zatopić kolorowy brokat, opiłki metalu, drobne przedmioty albo przykryć nią grafikę lub zdjęcie.
Popularnym zabiegiem na ożywienie betonu w salonie lub innym pomieszczeniu w industrialnym stylu jest malowanie. Taką posadzkę można pokryć farbami winylowymi, akrylowymi lub epoksydowymi czy poliuretanowymi. Warto jednak pamiętać, że jednoskładnikowe farby rozpuszczalnikowe winylowe i akrylowe są proste w aplikacji oraz podczas renowacji powłok, ale mają krótszą żywotność i zdecydowanie niższą odporność na ścieranie niż farby epoksydowe i poliuretanowe. Tego typu farby dostępne są w wielu kolorach. Dzięki temu malowanie betonu pozwala dopasować posadzkę do pozostałej aranżacji wnętrza.
Podłoga betonowa w domu – zalety i wady posadzki z betonu
Wykonanie podłogi betonowej w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu staje się coraz popularniejsze. Aby jednak przekonać się do słuszności jej zastosowania, warto sprawdzić wszystkie zalety i wady. Wśród tych pierwszych wymienić można:
- łatwo ją przykryć innym materiałem, gdy się znudzi,
- beton jest trwały, nie odkształca się, niestraszne mu kocie czy psie pazury, dobrze znosi intensywne dziecięce zabawy,
- posadzka betonowa pokryta żywicą jest plamoodporna,
- taka podłoga jest ekologiczna,
- posadzka jest łatwa do utrzymania w czystości.
Choć posadzka betonowa jest nowoczesna i ma wiele zalet, to nie jest ona pozbawiona wad:
- beton ma stosunkowo niewielką wytrzymałość na rozciąganie, co może powodować pęknięcia i rysy,
- wylanie posadzki betonowej w domu jest kosztowne, w szczególności jeśli ma ona mieć połysk,
- wykonanie posadzki betonowej jest czasochłonne,
- beton jest zimny w dotyku,
- powierzchnia betonu może ulegać zarysowaniu.
Niemniej, podłoga betonowa w domu jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem nie tylko w domach, ale także i mieszkaniach. Jest to doskonałe rozwiązanie pod ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne.