prawidłowy montaż podłogi

SHARE

Prawidłowy montaż paneli podłogowych i jakich błędów się wystrzegać?

Autor:

Podłogi LVT

Panele podłogowe są popularnym i estetycznym sposobem na wykończenie podłogi, która będzie trwała i odporna na różne czynniki. Jest to także jedno z najtańszych rozwiązań, choć  w tej kategorii można znaleźć produkty z wyższej półki. Układanie paneli wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Ich przestrzeganie sprawi, że podłoga będzie spełniała swoją funkcję przez wiele lat, jednocześnie cały czas estetycznie się prezentując. 

Przeczytaj także: 

Panele podłogowe – klasy użyteczności, ścieralności i twardość paneli

Klasa użyteczności oznacza, gdzie będzie użytkowany dany wyrób i jak intensywnie. Oznaczana jest ona dwucyfrowo, gdzie pierwsza oznacza dom lub biuro, a druga wysokość natężenia ruchu. Ścieralność oznacza się symbolami od AC1 do AC5. Im wyższa cyfra, tym większa odporność. Pierwsze trzy mają przeznaczenie do domów, dwie ostatnie zaś do biur, gdzie pojawia się regularnie zanieczyszczenie wnoszone przez petentów. 

Panele wykonuje się z kilku warstw nośnych i z ostatniej dekoracyjnej. Ta może być wykonana między innymi z materiałów sztucznych, drewnopochodnych lub z lakierowanego drewna. Niestety, ale wersja najbardziej naturalna jest z reguły najbardziej miękka, małoodporna na wgniecenia nóg meblowych oraz kółek foteli. Twardość paneli podłogowych oznaczana jest według wzoru 1-4BHN, gdzie najwyższa cyfra oznacza najwyższą wartość.  

Montaż paneli na przygotowanym i wypoziomowanym podłożu

Układanie paneli należy zacząć przede wszystkim od przygotowania podłoża. Sprawdza się stabilność posadzki i jej płaskość. Dzięki temu można będzie ułożyć panele idealnie wypoziomowane. Ważne, aby przed przejściem do montażu zniwelować zaprawą samopoziomującą, klinami drewnianymi lub nową wylewką wszystkie nierówności. Następnie całość się impregnuje, zakłada izolację przeciwwilgociową, matę akustyczno-elastyczną i na końcu dopiero można kłaść panele. 

Układanie paneli podłogowych – które panele podłogowe są najłatwiejsze w montażu?

Na rynku dostępne są różne rodzaje paneli podłogowych. Klienci mogą wybierać spośród różnych wzorów, kolorów i stopni twardości. Podczas zakupu materiału warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, czyli na sposób montażu. Najłatwiejsze w układaniu są panele na klik, które mają specjalne wpusty. Kolejne panele kładzie się i łączy na zatrzask, co sprawia, że czynność ta jest dosyć łatwa do przeprowadzenia i każdy będzie w stanie jej sprostać. Wystarczy jedynie przestrzegać kilku zasad i zachować cierpliwość, a układanie paneli podłogowych nie przysporzy żadnych większych trudności. 

Montaż paneli podłogowych – najczęściej popełniane błędy

Panele laminowane i innego typu mają zawsze dołączoną instrukcję obsługi. To prawda, że aby ułożyć panele podłogowe nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy i zdolności manualnych. Należy jednak pamiętać, że każdy producent może projektować je nieco inaczej. Czym więc mogą różnić się od siebie poszczególne produkty? Tylko pozornie systemy na Click wydają się wszystkie działać tak samo. Dostępne na rynku panele mają aż kilkanaście rodzajów mocowań. Wśród najczęściej popełnianych błędów należy wymienić użycie zbyt dużej siły tam, gdzie potrzebna jest odpowiednia technika. Zły montaż paneli może je nawet uszkodzić albo sprawić, że podłoga nie będzie się tam prezentować atrakcyjnie.

Niezależnie od tego, czy wybierze się podłogi drewniane, czy nowoczesne panele winylowe lub laminowane, wcześniej należy odpowiednio przygotować podłoże. Na wylewce betonowej nie mogą znajdować się żadne zanieczyszczenia. Do tego posadzka powinna być sucha. Poziom wilgoci w podłożu nie może przekraczać 2,5%, a jeśli zastosuje się wylewkę anhydrytową musi być niższy niż 1,5%. Szczególnym typem podłogi są panele winylowe. Ich dużą zaletą jest możliwość ułożenia bezpośrednio na starej posadzce – na przykład na płytkach lub deskach podłogowych. Warto jednak mimo wszystko zadbać o to, aby pod nimi znalazła się folia zabezpieczająca przed działaniem wilgoci i innych czynników. 

Układanie paneli podłogowych wymaga również pozostawienia szczelin dylatacyjnych przy ścianach i pomiędzy pomieszczeniami. Raz ułożona podłoga nie zachowuje swojego kształtu na stałe. Panele pracują pod wpływem temperatury, nacisku, eksploatacji i wielu innych czynników. Jeśli zapomni się o dylatacji, to z czasem na podłodze mogą wychodzić nieestetyczne odkształcenia. Wśród innych jeszcze błędów można wskazać pośpiech. Wszystkie prace należy wykonywać dokładnie i starannie, w odpowiednich odstępach czasowych. Zbyt krótki czas pomiędzy wykonaniem wylewki czy zabezpieczeniem fug masą a położeniem paneli – jeśli do tego dołoży się zbyt szybkie przyklejenie listew przypodłogowych, to efekt końcowy będzie mało estetyczny. Ponadto można spodziewać się pleśni, czy wybrzuszeń.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

modne podłogi w 2023Modne podłogi w 2023 - najciekawsze rozwiązania na nadchodzący rok
jak dbać o podłogę drewnianąDrewniana podłoga w domu - zobacz, jak o nią zadbać!