SHARE

Proces olejowania podłogi drewnianej

Autor:

Podłogi LVT

Technika ta pozwala nie tylko na utrzymanie naturalnego koloru drewna, ale także jest skutecznym sposobem na zabezpieczenie parkietu.

Podłoga drewniana, na której zastosujemy naturalnie utwardzające się oleje, uzyska głęboko wnikające w drewno zabezpieczenie powierzchni. Olej chroni drewno od środka, nie tworzy warstwy na powierzchni, przez co pozostawia powierzchnię oddychającą. Co za tym idzie, utrzymujemy drewno naturalne w dotyku i wyglądzie. Podłoga olejowana jest łatwa w utrzymaniu w czystości, do częstego regularnego mycia stosujemy odpowiednie mydło (w ofercie Woca jest to Natural Soap) lub jeżeli myjemy podłogę rzadziej, mydło olejowe (Oil Refreshing Soap). Dzięki temu z czasem podłoga będzie coraz bardziej odporna na wpływy z zewnątrz. Renowacja podłogi olejowanej jest również łatwiejsza niż w przypadku innych wykończeń. W większości przypadków nie jest konieczne szlifowanie powierzchni. Gruntowne czyszczenie odpowiednimi środkami (zmywacz Intensiv Wood Cleaner) i odpowiedni czas schnięcia przygotują czystą i otwartą powierzchnię do olejowania. W ten sposób chronimy samo drewno, ale również oszczędzamy na materiale ściernym, co obecnie jest bardzo potrzebne naszemu środowisku. Zazwyczaj jest również możliwa tylko miejscowa naprawa czy renowacja powierzchni.

FOTO: materiały prasowe Woca

Olejowanie krok po kroku na przykładzie oleju Diamond Oil Active

Istotne jest, by temperatura produktu, powietrza oraz podłogi mieściła się w przedziale od 15°C do 30°C, natomiast wilgotność powietrza wynosiła ok. 50%. Wilgotność drewna nie może przekraczać 12%. Z uwagi na czas schnięcia oraz odparowanie należy zadbać o odpowiednia wentylacje pomieszczenia. Podłogi powinny być wolne od zanieczyszczeń, tłuszczu, wosku i pyłu po szlifowaniu. Powierzchnie uprzednio poddane obróbce należy zeszlifować do surowego drewna papierem ściernym o gradacji 100-120, a po szlifowaniu dokładnie odkurzyć. 

Podłogę należy umyć Intensive Wood Cleaner Woca i pozostawić do wyschnięcia na co najmniej 8 godzin. Przed obróbką należy zawsze wykonać próbę na niewielkiej powierzchni w mało widocznym miejscu, by sprawdzić, czy podłoże odpowiednio przyjmuje produkt. Pamiętajmy o tym, aby pojemnik z Diamond Oil Active starannie wstrząsnąć przed aplikacją i w jej trakcie. Zawartość pojemników z różnych serii trzeba wymieszać ze sobą, by uniknąć różnic w odcieniach. Olej należy nakładać równą warstwą za pomocą pędzla malarskiego o krótkim włosiu (3-4 mm) i całość pozostawić na 10-15 minut. Jeśli podłoże szybko wchłonie produkt, można nałożyć większą ilość. 

Następnie można przystąpić do polerowania, aż powierzchnia podłogi będzie wydawać się nasycona. W tym celu najlepiej jest używać maszyny polerskiej z białym lub bezowym padem. Nadmiar oleju usuńmy za pomocą suchych bawełnianych ściereczek niepozostawiających włókien lub pada, aż powierzchnia nie będzie wyglądać na mokrą. Podłogę można zacząć ostrożnie użytkować po 24 godzinach. Pełne utwardzenie następuje po 3-5 dniach. I w tym czasie nie należy myć podłogi ani narażać jej na kontakt z wodą.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Podłoga drewniana: współczesne kleje do parkietów
Montaż PCW – na co należy zwrócić szczególną uwagę?