Remont podłogi – kiedy się za to zabrać, jak zaplanować swój czas?
Remont podłogi wbrew pozorom nie musi być taki trudny, a niektóre prace można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Podłoga to jeden z najważniejszych elementów nie tylko każdego gospodarstwa domowego, ale także niemal każdej zabudowy. Bardzo często nie myśli się o niej w taki sposób z uwagi na fakt, że na etapie budowy jest bardzo szybko wykańczana, a na dodatek z reguły jest też trwała, przez co rzadko zachodzi konieczność jej remontowania. Warto zauważyć, że zależnie od potrzeb, upodobań czy możliwości finansowych, mogą być stosowane różne typy podłóg. Inne są podłogi na stropie drewnianym, a jeszcze inne na betonowym czy też na gruncie. Jakie są więc sposoby na remont podłogi?
Przeczytaj także:
- Podłoga łączona – jak ją wykonać?
- Jak zamontować listwę progową i jak wybrać jej profil?
- Czy można zainstalować podłogę winylową na płytce ceramicznej?
Jaki rodzaj podłogi układa się najszybciej?
Przyjmując, że ma się już przygotowane podłoże pod montaż podłogi, trzeba zdecydować się na sposób jej ułożenia. Do wyboru jest kilka systemów. Najczęściej wykorzystuje się system pływający, do którego idealnie nadają się panele laminowane na klik. Można także układać deski drewniane, ale ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się panele winylowe LVT, np. panele Corso 903 Rustic Pine. W przypadku paneli laminowanych i desek drewnianych, najczęściej trzeba rozłożyć folię paroizolacyjną i podkładu, a następnie wykonuje się montaż paneli.
W przypadku paneli laminowanych podkład i folia mogą okazać się zbędne. Zaletą tych produktów jest to, że nie reagują one z wilgocią, jednak przy wykładzinach klejonych trzeba wykonać wylewkę z masy wyrównującej. Konieczność wynika z tego, że w jastrychu lub szlichtach najdrobniejszą frakcją są ziarenka piasku, które mogłyby odznaczyć się na panelach. Ważne jest także to, że montuje się je z reguły na klej np. Mapei Ultrabond Eco Fix.
Remont fragmentu podłogi
Remont podłogi w pomieszczeniach może być wykonywany na różne sposoby. Wszystko zależy od stopnia jej uszkodzeń. Zdecydowanie najtańszą i najłatwiejszą metodą jest tylko naprawa fragmentu podłogi. W niektórych przypadkach nie jest on jednak polecany, gdyż wymiana starych elementów nawierzchni będzie widoczna – po prostu nowe deski podłogowe lub płytki podłogowe będą się różniły od reszty podłogi. Tego typu zabieg najlepiej sprawdza się w przypadku podłogi drewnianej, gdzie bardzo łatwo można wymienić poszczególne elementy.
Naprawa całej powierzchni podłogi
Bardzo często sugerowanym rozwiązaniem w przypadku remontu starej podłogi na legarach lub na wylewce jest jej całkowita wymiana. Jeśli jest to możliwe, można położyć nową wykładzinę na starej. Co istotne, podłoże musi być stabilne i dawać możliwość przeprowadzenia tego typu prac. Trzeba też pamiętać, że poziom podłogi ulegnie podwyższeniu, co może uniemożliwić otwarcie drzwi. Dlatego też skuteczniejszym sposobem będzie całkowite usunięcie starej warstwy podłogi i zamontowanie nowej posadzki.
Gruntowny remont wraz z wymianą podłoża
Jeśli wymiana wierzchniej warstwy jest niewystarczająca, niezbędne jest wykonanie generalnego remontu i usunięcie usterek w podłożu. Najczęściej taka sytuacja miejsce w przypadku stropów drewnianych. Należy wtedy usunąć wierzchnia warstwę desek i polepę, a później ocenić stan desek. Remont podłogi na legarach może więc obejmować także ich wymianę, wzmocnienie albo wypoziomowanie do górnej powierzchni stropu. Wykonuje się to przy pomocy specjalnych desek, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia wełna mineralna.