Rodzaje włókien w wykładzinach dywanowych

SHARE

Rodzaje włókien w wykładzinach dywanowych

Autor:

Podłogi LVT

Wykładziny dywanowe od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ posiadają wiele zalet – wykładziny dywanowe są połączeniem piękna i funkcjonalności. Podstawową cechą tych wyrobów jest ich estetyczny wygląd, na który składa się różnorodność wzornictwa i kolorystyki. Oprócz tego są niezwykle wytrzymałe, w związku z czym można z nich korzystać wiele lat, a przy tym zapewniają ciepło i skutecznie tłumią hałas.

Podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę, wygląd i jakość wykładziny dywanowej jest rodzaj zastosowanej przędzy (włókna). Obecnie co najmniej 75% wykładzin dywanowych dostępnych na polskim rynku produkuje się z włókien syntetycznych – poliamidu i polipropylenu.

Wysokiej jakości przędze syntetyczne pozbawione są wad naturalnych pokryć podłogowych – wrażliwości na zabrudzenia i początkowego pylenia. Z tego względu są szczególnie polecane do domów, w których mieszkają alergicy, wrażliwi na kurz i roztocza.

Włókna z poliamidu i polipropylenu

Dywany i wykładziny produkowane z poliamidu i polipropylenu mają ogromną wytrzymałość na ścieranie, gdyż ich sprężyste włókna trwale nie uginają się. Cecha ta zapewnia ładny, estetyczny wygląd przez długi czas użytkowania. Włókna sztuczne nie są także atakowane przez mole, grzyby i bakterie. Pokrycia podłogowe z włókna sztucznego charakteryzują się wysokim współczynnikiem przewodnictwa cieplnego, stąd idealnie nadają się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. Posiadają bardzo dobre właściwości antyelektrostatyczne i podobnie jak wełna, są dobrym izolatorem cieplnym oraz akustycznym. Ponadto dywany i wykładziny z włókien sztucznych są łatwe w pielęgnacji, ponieważ polipropylen i poliamid nie przyswajają brudu tak łatwo, jak pokrycia podłogowe wykonane z wełny.

Włókna wełniane

Kiedy mówimy o naturalnych wykładzinach dywanowych, mamy przede wszystkim na myśli pokrycia podłogowe wyprodukowane z wełny, choć to także pokrycia podłogowe wykonane z innych materiałów naturalnych m.in. juty, sizalu lub trawy morskiej. Zasadniczą cechą wełnianych pokryć podłogowych jest elastyczność i sprężystość, co ma istotne znaczenie w przypadku stawiania na nich ciężkich mebli. Wytrzymałość i żywotność wykładziny zależy od gęstości runa, ponieważ poszczególne włókna wspomagają się nawzajem. Naturalna zawartość wilgoci w wełnie nadaje wykładzinom doskonałe właściwości antyelektrostatyczne, a pokrycia podłogowe stają się stabilizatorem wilgotności powietrza w pomieszczeniu: przy zbyt dużej wilgotności jej nadmiar jest przyjmowany przez włókna, zaś przy zbyt suchym powietrzu zgromadzona wcześniej wilgoć jest oddawana do otoczenia.

Wełna to włókno miękkie w dotyku, a wyprodukowane z niego pokrycia podłogowe doskonale izolują pomieszczenia przed zimnem i hałasem. Wykładziny wełniane wymagają większej troski, niż pokrycia podłogowe z włókien sztucznych, wełna łatwiej bowiem przyswaja brud, szczególnie wodę. Dlatego żeby zapobiegać trwałym uszkodzeniom i odbarwieniom podłogi, należy pielęgnować wykładziny dywanowe preparatami odpowiednio dobranymi do włókien, z których jest wytworzona.

Podział wykładzin dywanowych według sposobu splatania runa

Pętelka – runo z poliamidu, polipropylenu lub wełny tworzy równe pętle różnej grubości o jednakowej wysokości. Wykładziny z poliamidu bardzo wytrzymałe na odkształcenia. Praktyczna wykładzina do wszystkich pomieszczeń.

Scroll  – mieszanina przeciętych i nie przeciętych pętli. Oprócz pętli pojedyncze włókna, co tworzy elegancką strukturę powierzchni. Dobre parametrami wytrzymałości i atrakcyjny wyglądem. Doskonała do pokoi dziennych, przedpokoi, korytarzy.

Cut & loop – przędza tworzy „wyspy” strzyżonej wykładziny (cut) oraz niskie pętle (loop) Sprawia wrażenie wypukłości i zapewnia bardzo atrakcyjny wygląd.

Saxony (wykładzina strzyżona) – ścięta masa włókna, lecz nie tak gęsta jak welur. Każde włókno jest kilkakrotnie skręcane, im więcej razy tym wyższa trwałość wykładziny, nie może mieć niskiej wagi runa przy stosunkowo długim włóknie. Specyficzny kształt grubych i wysokich włókien utrudnia przenikanie do wewnątrz brudu. Stosowana jest tam, gdzie ważna jest dekoracyjność, podwyższony komfort, miękkość oraz sprężystość wykładziny .

Welur – jest to gęsta, ścięta masa włókna. Pęki przędzy są gęsto upakowane  i tworzą luksusową powierzchnię o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych. Polecana jest do pomieszczeń takich jak sypialnie, pokoje dzienne, pokoje dziecięce. Polecana głównie do sypialni.

Paweł Golis
Starszy Kierownik ds. Kluczowych Klientów w Coniveo, związany z branżą podłóg obiektowych od 2015 roku.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

wylewka anhydrytowaMasy anhydrytowe zamiast tradycyjnych wylewek cementowych
łazienka LVTJakiego kleju użyć do układania wykładzin LVT w łazienkach?