Rynek pracownika ma się dobrze
W styczniu na polskim rynku było więcej nowych miejsc pracy i mniej zarejestrowanych bezrobotnych niż rok wcześniej. Najbardziej potrzebni są pracownicy fizyczni – to wnioski z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań”.
W końcu stycznia 2022 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych 927,1 tys. bezrobotnych. Najwięcej z nich – 133,5 tys. pochodziło z województwa mazowieckiego, a najmniej – 18,8 tys. z województwa lubuskiego. Po przyjrzeniu się sytuacji na rynku pracy z perspektywy płci widać, że w Polsce mamy więcej bezrobotnych kobiet niż mężczyzn.
Badania Eurofound pokazują, że w 2022 r. ustawowe stawki płacy minimalnej zostaną podniesione praktycznie we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Zmiany w ustawowych płacach minimalnych są większe niż rok temu. W całej UE średni wzrost wyniesie około 6 proc. w 2022 r., w porównaniu z 4 proc. w 2021 r.
Z kolei raport Grant Thornton „Rynek pracy w czasie COVID-19” pokazuje, że na 50 największych portalach rekrutacyjnych pracodawcy w Polsce opublikowali ponad 307,3 tys. ofert pracy, czyli o 37 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. Najbardziej zwiększyła się liczba ogłoszeń dotyczących zawodów prawnych. Liczba ofert dla specjalistów ds. ochrony danych osobowych wzrosła o 300 proc., a dla aplikantów radcowskich/adwokackich – o 263 proc. W 10 największych miastach na 1000 mieszkańców – w styczniu 2022 r. – przypadało średnio 13,9 oferty pracy wobec 8,8 rok wcześniej. Najwięcej nowych ogłoszeń odnotowano w Warszawie i Krakowie, najmniej w Poznaniu.
Z zestawienia przygotowanego przez wortal Pracuj.pl wynika, że w Polsce jest wysokie zapotrzebowanie na specjalistów wykonujących pracę fizyczną. 12 proc. wszystkich ofert pracy zamieszczonych na wortalu było skierowanych właśnie do nich. Najbardziej popularnym stanowiskiem zawodowym w tym obszarze był pracownik produkcji.
Addecco Group przeanalizowało natomiast działania rządów wybranych 20 państw w celu zidentyfikowania najbardziej efektywnych polityk, wprowadzonych dla zwalczania skutków pandemii. Na podstawie analizy działań tych państw, twórcy zaproponowali 8 wskazówek, z których według badaczy powinni skorzystać przedstawiciele gorzej radzących sobie krajów.
Eksperci twierdzą, że:
- wsparcie finansowe przedsiębiorców i pracowników zmniejsza bezrobocie i szybciej ożywia gospodarkę;
- dobre wyniki gospodarcze są zakorzenione w minimalizowaniu rozprzestrzeniania się infekcji;
- większa kontrola granic lądowych, ułatwia panowanie nad pandemią;
- pomoc dla przedsiębiorców i pracowników powinna być zróżnicowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb;
- potrzebne jest wsparcie instytucjonalne dla osób samozatrudnionych;
- wsparcie powinno być udzielane szybko i w sposób ciągły;
- stopień zaszczepienia wpływa na tempo ożywienia gospodarki;
- elastyczność i gotowość do zmian jest kluczowa przy dynamicznie zmieniających się warunkach pandemii