Jak będzie działał krajowy system e-Faktur?
Webinarium na temat Aplikacji Podatnika KSeF. odbędzie się 7 kwietnia 2022 r. (czwartek) w godz. 12-14 na platformie MS Teams. Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane i omówione funkcjonalności aplikacji.
Spotkanie będzie otwarte, dlatego nie ma potrzeby wcześniejszej rejestracji. Aby dołączyć do webinarium, wystarczy kliknąć w link na MS Teams. Udział w webinarium jest bezpłatny. W trakcie spotkania eksperci będą odpowiadać na pytania zadawane na czacie.
E-Faktura będzie jedną z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży obok faktur papierowych i już funkcjonujących w obrocie gospodarczym, faktur elektronicznych.
Dzięki niej zmieni się proces wystawiania oraz odbierania faktur, uproszczone i ulepszone zostaną przepisy dotyczące fakturowania. Przedsiębiorcy będą mogli także skorzystać z usługi przechowywania i archiwizowania faktur. W tym roku korzystanie z systemu e-Faktur będzie dobrowolne. W 2023 r. planowane jest wprowadzenie powszechnego fakturowania elektronicznego w Polsce.
– Rok 2022 będzie czasem działania e-faktury w formule dobrowolnej, pilotażu realizowanego we współpracy z biznesem. Zainteresowanie tym rozwiązaniem będzie duże, bo jest to istotne ułatwienie dla biznesu. E- faktura jest wygodna, ma ustrukturyzowany charakter. Nie trzeba szukać na niej istotnych danych, np. ceny towaru czy stawki VAT, bo są zawsze w tym samym miejscu. Dodatkowo korzystanie z niej uprawnia do uzyskania szybszego zwrotu VAT – tłumaczy wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Wśród korzyści wynikających z e-fakturowania ministerstwo wymienia szybki zwrot VAT: podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40. Podkreślają też, że faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów. Kolejnym plusem ma być przyspieszenie obrotu: dzięki działaniu za pośrednictwem bazy Ministerstwa, zawsze będziemy mieli pewność, że faktura trafiła do kontrahenta.
E-faktury będą wydawane według jednego wzorca, dzięki czemu mają być łatwe w użyciu, a wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach FK stanie się dużo łatwiejsze. Podatnik nie będzie musiał również przechowywać faktur wystawionych w KSeF, ponieważ będą one przechowywane przez administrację przez okres 10 lat. Podatnik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). „Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF, a zatem ich dodatkowe przesyłanie nie miałoby uzasadnienia” – tłumaczy ministerstwo.
Faktury ustrukturyzowane będzie można wystawiać z wykorzystaniem bezpłatnych narzędzi, które udostępni Ministerstwo Finansów oraz przy użyciu programów komercyjnych. Wersja testowa aplikacji zostanie udostępniona 7 kwietnia 2022 r.