SHARE

Zasady układania PCW w rolkach – jak uniknąć reklamacji

Autor:

Podłogi LVT

Jak prawidłowo ułożyć PCW od najniższych warstw, aby uniknąć nieporozumień na linii producent-instalator? Oto wytyczne, do których warto się zastosować, aby odbiór realizacji przebiegł sprawnie dla obu stron.

Wylewka betonowa – podłoże

Sprawdzamy jej twardość metodą „riz-a-riz”, czyli przyrządem, który z określoną siłą rysuje warstwę podłoża, sprawdzając tym samym jej spójność i twardość. Należy to zrobić po to, by uniknąć późniejszych sporów z generalnym wykonawcą na temat tego, kto zawinił – beton czy ekipa realizatorska. Sprawdzanie podłoża jest dokonywane także po to, by uniknąć odspajania się warstwy później wylewanej masy poziomującej od warstwy betonu. Niektórzy w tej branży nazywają to efektem „odparzenia”. W niektórych wypadkach podłoże należy wzmocnić, co podlega negocjacjom z generalnym wykonawcą. Bywa tak, że niektóre podłoża są przesypane – co oznacza za mało betonu, a za dużo piasku. Podkreślam, że instalator, podejmując się zlecenia, akceptuje podłoże i bierze za to odpowiedzialność. Dlatego nie wszystkie roboty muszą być realizowane. Zwłaszcza te, które zapowiadają problemy w przyszłości.

Sprawdzenie wilgotności

Podłoże powinno mieć nie więcej niż 2% w przypadku betonu, jak i 0,5% w przypadku anhydrytu. Pomiar ocenia się metodą CCM. W przypadku ogrzewania podłogowego analogicznie dla betonu to 1,8%, a anhydrytu 0,3%. Jeżeli podłoże jest zbyt wilgotne, to należy poczekać do momentu, aż posadzka je spełni. Kolejnym obowiązkiem jest naprawa pęknięć podłoża żywicami lub innymi produktami. Czasami należy je klamrować, żeby nie przenieść ich na wylewkę i wykładzinę, co niestety byłoby widoczne i może być powodem późniejszych zastrzeżeń co do poziomu wykonania realizacji. Podłoże może wymagać także miejscowego szlifowania. Należy pamiętać o niepokrywaniu wykładziną szczelin dylatacyjnych. Przenosimy je, odwzorowując za pomocą specjalnych profili na wykładzinę, aby mogły robić to, do czego zostały stworzone – pracować jak budynek. Nie zalewamy ich masą.

Gruntowanie

Dopiero po powyższych czynnościach można przystąpić do gruntowania podłoża, czyli związaniu cząstek wolnych oraz zapewnieniu kontaktu podłoże-masa.

Masa poziomująca

Masa powinna być rozrobiona konkretną ilością wody – taką jak zaleca producent. Należy uważać, aby jej nie przelać – co uczyni ją pylistą i zbyt miękką. Tym samym nietrzymającą spodziewanej twardości i powodującą nieprzyleganie naniesionej warstwy kleju. To z kolei powoduje pojawienie się pęcherzy na wykładzinie lub pękanie na spawach przez niekontrolowane skurcze. Masa ze zbyt małą ilością wody będzie trudna do rozprowadzenia i z pewnością spowoduje zbyt wiele nierówności trudnych do zniwelowania. Na rynku jest wiele rodzajów mas, dlatego ważne jest, żeby ją odpowietrzyć jeżem podczas lania oraz, aby nie pozostawiać tzw. kraterów po wychodzącym powietrzu. Należy też odczekać okres odparowania z niej wody (im grubsza warstwa, tym dłużej należy odczekać). Masę powinno się szlifować z dwóch powodów: po pierwsze chodzi o ściągnięcie warstwy, która czasami jest utworzona na powierzchni w kontekście chemicznym. Po drugie po to, aby wyrównać nierówności. Jak rozpoznać nieprawidłowo wylaną masę? Test polega na zerwaniu kawałka wykładziny i ocenie czy część kleju pozostała na masie, a część na wykładzinie. Jeśli klej pozostanie tylko na wykładzinie – masa została przelana i nie ma do niej przyczepności.

Aklimatyzacja i temperatura

Produkt powinien znajdować się wcześniej na budowie, aby podczas instalacji pracował w tym samym zakresie temperatur, w jakich był przechowywany. Zaleca się, aby na budowie temperatura wynosiła minimum 15˚C. Nie wystarczy dostarczyć rolek PCW na budowę, trzeba je dopasować i poukładać docięte bryty na podłożu. Po to, aby się rozprężyły i zrelaksowały w wymaganej temperaturze. Na ogół minimum dzień wcześniej przed planowaną instalacją. Wszystko po to, aby uniknąć skurczów lub rozszerzania materiału, a także niekomfortowych sytuacji przy układaniu.

Klejenie

Ważny jest dobór kleju – powinien być zastosowany ten przeznaczony do PCW, a nie innych rodzajów pokryć. Zdarza się, że producenci kleju wypuszczają wadliwą partię, która powoduje nieprawidłowe reakcje chemiczne z wykładziną, najczęściej żółknięcie. Wówczas rozstrzygają to laboratoria obu stron, producent kleju i wykładziny. Natomiast oceną pracy instalatora jest zerwanie kawałka wykładziny i sprawdzenie, czy część kleju pozostała na masie, a druga na wykładzinie. Nieprawidłowością jest, pozostanie kleju, tylko na masie – wówczas jest to znak, że wykładzina została położona zbyt późno, a klej za bardzo wysechł, aby mógł mieć styk z wykładziną. Innym aspektem jest oszczędzanie na kleju i dobór zbyt małej pacy np. A4 zamiast prawidłowej do homogenów A1 lub do herterogenów A2. Kolejną kwestią jest nałożenie zbyt dużej ilości kleju, co powoduje widoczne przebicie na wierzch wykładziny. Usterką może być także brak koniecznego walcowania wykładziny powodującego jej przyczepność do kleju. Brak walcowania oznacza brak transferu i przyczepności. Następnym problemem może być także zbyt duża ilość kleju i widoczne odciśnięcia od relatywnie nieciężkich przedmiotów, widoczne także na lustrze wykładziny.

Frezowanie

Frezowanie powinno odbywać się frezarką mechaniczną o szerokości tarczy mniejszej niż średnica sznura. Jest to zwyczajowo 3,3 mm w stosunku do 4 mm. Frezować można ręcznie. W niektórych sytuacjach to nawet konieczność. Ważne jest, by nie zostawiać 3 mm przestrzeni pomiędzy brytami wykładziny i udawać, że jest frezowana. Spawy w tym wypadku pękają, nie wytrzymują skurczu wykładziny. Przy pobraniu kawałka próbki z okolic spawu dla eksperta jest to natychmiast widoczne.

Spawanie na gorąco

Nigdy nie należy spawać tego samego dnia, w którym była układana wykładzina. Klej musi być suchy, inaczej może spowodować podniesienie się łączeń na krawędziach wykładziny. Zalecane jest odczekanie 24 godzin. Temperatura spawania powinna być na tyle wysoka, żeby nadtopić sznur i krawędź na frezowanej wykładziny. Ważne, aby oba materiały zostały zespolone, a także na tyle wyważone, by nie stopić i nie spalić materiału. Zwyczajowo przyjęty zakres wynosi 350-450˚C w zależności od rodzaju materiału. Warto podkreślić, że obecnie pokrycia PCW pokryte poliuretanem wrażliwym na temperaturę. Dlatego istotne jest dobranie dyszy do rodzaju materiału. Wąska heterogen, średnia homogen, szeroka przeznaczona jest dla linoleum. Czasami lekko przegrzanego spawu nie widać bezpośrednio po spawaniu, bo jest czysty i świeży, ale czas i nanoszony brud w jego okolicach unaocznia błąd instalatorski – wówczas klient wnosi reklamację…

Ścinanie sznura

Należy ścinać dwa razy – a dlaczego? Bo tnąc na raz sznur, ochładzając, powoduje się zapadnięcie jego w swojej objętości. To jest również wychwytywane, a w praktyce powoduje brudzenie się tej okolicy, co jest także powodem do reklamacji.

Spawanie na zimno

Jest dopuszczalne, szczególnie na niewielkich powierzchniach i niewielkim natężeniu ruchu. Zazwyczaj tego rodzaju złącze jest robione w celach estetycznych po to, by zachować efekt niewidocznego złącza lub żeby zespolić skomplikowane wzory.

Uwagi końcowe

Pamiętajmy, żeby wykładzinę zabezpieczyć po instalacji. Zwłaszcza gdy trwa budowa. Błędy w nieprzestrzeganiu wilgotności, poprawności spawania, błędy klejenia powodują takie następstwa jak skurcz, pękające spawy czy odciśnięcia. Należy jeszcze dodać kilka słów o wykładzinach szczególnie heterogenicznych. Dużą część reklamacji stanowią zażółcenia spowodowane nieprzestrzeganiem wilgotności i wchodzeniem jej nadmiaru w reakcję z klejem. Warstwowa budowa heterogenów powoduje, że przejawia się to zaleganiem żółtej barwy, przebarwień pomiędzy warstwą wierzchnią, przezroczystą warstwą użytkową, a warstwami poniżej. W pierwszej ocenie obwiniany jest producent za to, że sprzedał wadliwy towar, ale proces reklamacyjny przeprowadzony w analityczny sposób przez wytrawnego eksperta ujawnia wszystkie inne błędy. Podzieliłem się tym samym z Państwem moim doświadczeniem, życząc wszystkim jak najmniej reklamacji. Przestrzegając abecadła jesteśmy fachowcami, którzy nie wymagają reklamy, a wiedza z wprawną i wytrenowaną ręką powoduje gwarancję pracy na długie lata i zadowolenie nie tylko wśród klientów, ale i szacunek w naszym środowisku.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Renowacja podłóg elastycznych – Bona Resilient System
Współczesne metody barwienia drewna cz.1