ślizgający dywan co zrobić

SHARE

Co zrobić, żeby dywan się nie ślizgał?

Autor:

Podłogi LVT

Dywan ma znaczną wartość dla każdego, kto uwielbia przytulne wnętrza. Leżąc w pomieszczeniu sprawia, że nie tylko świetnie ozdabia podłogę, ale także ją wygłusza i zapobiega przenikaniu zimna przez strop oraz sprawia, że nawet podłoga z kafelków staje się cieplejsza i bardziej miękka. Jeśli dywan stale się przesuwa, krzywo leży, zwiększa się ryzyko poślizgnięcia się, upadku i odniesienia poważnego urazu. Nie należy jednak pozbywać się go, a poszukać rozwiązania, które pozwoli utrzymywać dywan w jednym miejscu. 

Przeczytaj także:

Mata antypoślizgowa pod dywanem

Mata antypoślizgowa jest skutecznym i prostym rozwiązaniem na przesuwający się dywan. Zapobiega ona jego przemieszczaniu się i fałdowaniu. Wykonuje się ją z trwałej, cienkiej i praktycznie niewyczuwalnej gumowej siateczki. Można ją stosować na każdym rodzaju nawierzchni. Znacznie zwiększa komfort chodzenia po dywanie, a w razie konieczności można ją przyciąć do określonych rozmiarów. Dodatkowo mata antypoślizgowa chroni podłogę przed zarysowaniami. 

Taśma dwustronna do przyklejenia dywanu

Kolejnym sposobem na to, aby dywan się nie ślizgał po podłodze jest zastosowanie taśmy dwustronnej. Najlepiej ją pociąć na mniejsze kawałki i podkleić na rogach wykładziny, na środku i wzdłuż jej boków. Przyklejenie taśmą dywanu do podłoża to sposób często stosowany w domach i biurach, jednak obarczony wadą. Mimo iż faktycznie nie będzie on ruszał, to zostanie przymocowany praktycznie na stałe. Nie da się więc w dowolnej chwili go zwinąć i wyczyścić. Słaba taśma będzie także często się odklejać, dlatego nie jest to często polecany sposób na ślizgający się dywan. 

Wykorzystanie silikonu akrylowego

Silikon akrylowy jest środkiem stosowanym w uszczelnianiu urządzeń sanitarnych. Jest to produkt przede wszystkim lekko elastyczny, odporny na ścieranie, zawilgocenie i przykleja się do powierzchni, na której jest rozprowadzony. Można go zastosować pod spód dywanu w formie pasków. Po wyschnięciu staną się one elastyczne i lekko klejące, dzięki czemu będą mogły utrzymywać dywan w jednym miejscu. 

Gotowe wykładziny antypoślizgowe

Na rynku znaleźć można także gotowe dywany antypoślizgowe. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim dywany takie są bardzo nowoczesne i trwałe. Nie ulegają szybkiemu uszkodzeniu, można je dowolnie czyścić, a dolna warstwa umożliwia utrzymanie dywanu w jednym miejscu. Ponadto takie wykładziny nie chłoną plam i łatwo je utrzymać w czystości. Regularne odkurzanie wystarczy do tego, aby przez długi czas cieszyć się ich estetycznym wyglądem i funkcjonalnością. 

Podszycie dywanu kawałkami gąbki

Innym domowym sposobem na ślizgający dywan jest podszycie go kawałkami gąbki lub gumy. Zamiast szycia można także wykorzystać klej do tworzyw sztucznych. Gumki lub gąbki powinno się podczepić w rogach wykładziny. Należy pamiętać, że kleje nie wytrzymają kilkukrotnego prania, więc konieczne będzie powtórzenie tej czynności. Metoda ta umożliwia jednak przesunięcie dywanu i zwinięcie go przed praniem.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

podłoga drewniana a zwierzęta domowePodłoga drewniana a zwierzęta domowe
jakie podłogi do szafek dębowychJakie podłogi pasują do szafek dębowych?