SHARE

Czym wyczyścić dywan, aby wyglądał, jak nowy?

Autor:

Podłogi LVT

Piękne i zadbane dywany sprawiają, że nasze mieszkania są przytulniejsze. Ale aby wyglądały świeżo i estetycznie należy o nie regularnie dbać, ponieważ zbiera się na nich kurz, włosy i nieuniknione plamy, m.in. od jedzenia. Podpowiadamy, jak w bezpieczny sposób usunąć brud z wykładziny.

Plamy po zwierzaku 

Kot zwykle bardzo szybko łatwo uczy się dobrych manier, jeśli chodzi o załatwianie swoich potrzeb, ale zdarzają się mu niemiłe niespodzianki. I każdy, kto choć raz miał do czynienia z dywanem oznaczonym kocim moczem, wie o tym, że nie należy on do najprzyjemniejszych woni. Na szczęście istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów. Najbardziej znanym neutralizatorem jest roztwór z wody i octu. Miksturę (w proporcji 1:3) należy wetrzeć (np. za pomocą czystej ściereczki) w plamę a następnie usunąć z niej wilgoć ręcznikiem papierowym. Całą zabieg powtórzmy kilkukrotnie. Na ratunek przyjdzie nam również woda utleniona. 

Czyszczenie wodą i mydłem?

Uniwersalnym i bardzo popularnym sposobem na pozbycie się plam z dywanu jest też ciepła woda z mydłem. Jest jednak jedno, ale. Na początku sposób ten działa całkiem skutecznie, ale z czasem staje niewystarczający, ponieważ produkty na bazie mydła są lepkie i zbierają brud, a to powoduje się pojawianie się plam. Dlatego, zamiast sobie pomóc, możemy tylko pogorszyć sprawę. 

Odplamiacze – na jakie plamy pomogą? 

Stosujmy preparaty przeznaczone tylko do konkretnych plam. I anim zaczniemy czyścić wykładzinę, najpierw porządnie go odkurzmy.

Kawa herbata, soki, a także krew – tu na ratunek przyjdą nam preparaty na bazie aktywnego tlenu. I można stosować na tkaniny zarówno naturalne, jak i syntetyczne. Wystarczy nałożyć granulki na plamę i zwilżać je co 15-30 minut przez około dwie godziny. 

Plama z czerwonego wina – na pierwszy rzut oka wydaje się niemożliwa do usunięcia. Jedno jest jednak pewne – błyskawiczne działanie usunie każdą plamę. W takim przypadku użyjmy słynnej sody oczyszczonej. Odplamianie polega na rozrobieniu jej z wodą do konsystencji papki i wcieraniu ją w plamę.

Owoce – zacznij od zalania tkaniny wrzątkiem, jeżeli to nie pomoże, namoczmy dywan w roztworze przygotowanym z opakowania kwasku cytrynowego i pół litra wody. Pomocne w usuwaniu plam z owoców jest także czysta wódka, gorące mleko lub roztwór wody z chlorkiem (w stosunku 1:3.) 

Tłuszcz – tu też powinna zadziałać metoda z sodą oczyszczoną.

Farby olejne, lakiery do paznokci, szminkach – w tym przypadku skuteczna będzie benzyna. 

Plamy? Nigdy więcej

A teraz czas na triki, które pomogą nam raz na zawsze pozbyć się powracających – w tych samym miejscu – zacieków. Przede wszystkim upewnij się, że po sprzątaniu plama całkowicie wyschła. Jeśli tego nie zrobimy, dywan może wchłonąć wodę, co doprowadzi do przesiąkania.

Poza tym zapobiegajmy przesiąkaniu dywanów. Po nałożeniu roztworu, umieść na plamie ręcznik (dodatkowy ciężar dotrze do wszystkich włókien), połóż na nim ciężki przedmiot i pozostaw na całą dobę. 

Jak pielęgnować dywany? 

Nie zapominajmy też o tym, że absolutną podstawą utrzymania dywanów w idealnym stanie jest regularna solidne odkurzanie. Jest to ważne, chociażby dlatego, że nawet drobne zanieczyszczenia mogą zapleśnieć i zaplamić dywan. Ponadto raz w roku powinno się oczyścić dywan za pomocą myjki parowej, odkurzacza piorącego lub oddać go do pralni.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

8 rad, jak unikać wypaczania się podłóg
Schody z paneli winylowych? Nie ma problemu!