Domowe sposoby na plamy na dywanach i wykładzinach
Plamy na dywanach i wykładzinach potrafią spędzić sen z powiek każdemu. Piękne i zadbane powierzchnie materiałowe z naturalnych włókien stają się z powrotem bardzo modne, a także symbolem luksusu dobrego gustu. Bardzo dużą popularnością cieszą się wykładziny dywanowe, które wyścielają wnętrza całych domów, a także obiektów noclegowych, firm i budynków użyteczności publicznej. Codzienne zabrudzenia to jednak nic w porównaniu ze straszącymi gości plamami, które nie wyglądają estetycznie i po prostu źle świadczą o właścicieli danego obiektu. W jaki sposób można poradzić sobie z uciążliwymi plamami?
Przeczytaj także:
- LVT w kuchni – o czym należy pamiętać?
- Montaż LVT i ogrzewanie podłogowe
- 5 sposobów na ochronę podłóg podczas remontu
Jak dbać o dywany i unikać ich zaplamienia?
Przede wszystkim należy pamiętać, że absolutną podstawą utrzymania dywanów i wykładzin w czystości jest ich codzienna oraz sezonowa pielęgnacja. Przyda się więc dobry i mocny odkurzacz, który zapewni regularne usuwanie niewielkich zanieczyszczeń oraz okruchów, które mogłyby z czasem zapleśnieć i zaplamić dywan. Takie solidne odkurzanie powinno być przeprowadzone minimum raz w tygodniu. Ponadto raz albo nawet dwa razy w roku powinno się przeprowadzić gruntowne czyszczenie dywanów przy pomocy myjki parowej, odkurzacza piorącego albo oddać wykładziny do prania specjalistom. Profesjonalne proszki oraz szampony często są wzbogacane o substancje dodatkowo impregnujące, dzięki czemu okładziny podłogowe brudzą się zdecydowanie wolniej.
Domowe sposoby na uporczywe plamy – jak czyścić dywany i wykładziny?
Co jednak zrobić w przypadku gdy, wyleje się na dywan lub wykładzinę kieliszek wina, skapnie się trochę wosku ze świecy albo dziecko upuści talerz z tłustym sosem na podłogę? Istnieje kilka domowych rozwiązań, które pozwolą w miarę szybko zareagować i dzięki temu dywan lub wykładzina nie będą nadawały się tylko do wyrzucenia.
Pierwszym sposobem na usunięcie plamy z dywanu jest zastosowanie odplamiaczy chemicznych. Działają one na bazie aktywnego tlenu. Świetnie radzą sobie z tłustymi plamami, alkoholem, kawą, herbatą i innymi napojami, a także z krwią, czy rdzą. Takie odplamiacze można z powodzeniem stosować na wszelkiego rodzaju tkaniny. Są one zarówno naturalne, jak i syntetyczne. Wystarczy nałożyć granulki na plamę i zwilżać je co kwadrans przez około dwie godziny. Detergent świetnie sobie z nimi poradzi.
Innym sposobem na czyszczenie dywanu są te najprostsze. W przypadku rozlania jakichś płynów należy je jak najszybciej usunąć przy pomocy ręczników papierowych, a następnie zastosować jeden z niezawodnych domowych sposobów. Odpowiednie środki można znaleźć w kuchni – wodę z detergentem, sodę oczyszczoną, ocet i sól. Na najbardziej uporczywe plamy można zastosować amoniak, który sprawdzi się bardzo dobrze w swojej roli. Należy jednak z nim uważać, ponieważ podrażnia drogi oddechowe. Jeśli na dywanie znajdzie się czerwone wino, należy od razu wysypać na plamę sól, która szybko wchłonie płyn. Z kolei na wylaną colę lub kawę świetnie podziała woda z octem.
Jak nie pogorszyć sprawy, gdy pojawiły się plamy na dywanie?
Czyszczone domowymi sposobami plamy bardzo często tworzą nieestetyczne plamy na wykładzinach i dywanach. W sumie nie wiadomo, co jest gorsze, czy plama, czy zacieki. W takim przypadku z pomocą przychodzi talk lub mąka ziemniaczana. Istotne jednak jest to, aby nie rozcierać plam i ich nie przemaczać, a w miarę możliwości czyścić okładzinę podłogową metodą szamponowania. Rozcieranie plamy sprawi, że runo dywanu się zniszczy, a na dodatek powiększy się sama powierzchnia plamy. W przypadku zanieczyszczeń o kremowej konsystencji albo stałej, należy usunąć nadmiar substancji łyżką lub nożem, a w następnej kolejności zastosować domowy sposób na wyczyszczenie wykładziny. Najważniejsza jest jednak szybkość działania. Oczywiście, im szybciej, tym lepiej, ponieważ brud nie wniknie w głębokie struktury dywanu.