Taśmy antypoślizgowe – skuteczna ochrona na schody.

SHARE

Taśmy antypoślizgowe – skuteczna ochrona na schody

Autor:

Podłogi LVT

Na schodach nietrudno o poślizgnięcie, o czym z pewnością mógł się już każdy przynajmniej raz w życiu przekonać. Niektórych nieszczęśliwych wypadków nie da się uniknąć, ale inne można na przykład w znaczącym stopniu zminimalizować. Wystarczy zastosować odpowiednie akcesoria, które powszechnie dostępne są na rynku. W przypadku schodów zewnętrznych czy wewnętrznych świetnym zakupem są taśmy antypoślizgowe. Przy ich wykorzystaniu można zwiększyć bezpieczeństwo na schodach bez konieczności ich przebudowy, czy też pokrywania jakimiś dodatkowymi warstwami antypoślizgowymi. 

Przeczytaj także:

Taśmy antypoślizgowe – czym się charakteryzują?

W pierwszej chwili, gdy się spojrzy na taśmy antypoślizgowe, to za wiele nie różnią się one od standardowych produktów tego typu. Są one jednak nieco grubsze i inaczej stworzone, ponieważ ich zewnętrzna warstwa stanowi swego rodzaju chropowatą powierzchnię, dzięki czemu zyskuje ona właściwości hamujące i amortyzujące. Powłoka antypoślizgowa dostępna jest w wielu różnych wydaniach. Może mieć dużą, średnią lub małą ziarnistość. Wybiera się ją w zależności od przeznaczenia, potrzeb i stopnia zagrożenia. Inne rozwiązania stosuje się w domu i biurach, a inne na halach przemysłowych. Dostępne są również taśmy do zadań specjalnych, przeznaczone do stosowania na schodach zewnętrznych. Poza świetną przyczepnością do podłoża i wysokiej ziarnistości, taśmy antypoślizgowe na schody zewnętrzne mają specjalną budowę, dzięki której są odporniejsze na większą eksploatację.

Jakie zalety mają taśmy antypoślizgowe?

Taśmy samoprzylepne antypoślizgowe mają wiele oczywistych zalet. Przede wszystkim wyróżnić tutaj można:

  • łatwy montaż,
  • szerokie możliwości zastosowania,
  • trwałość oraz wytrzymałość,
  • zabezpieczenie przed poślizgnięciem się i upadkiem,
  • wysoka odporność na działanie czynników zewnętrznych,
  • natychmiastowy efekt. 

Charakterystyka taśm antypoślizgowych samoprzylepnych do domu

Schody w domach projektuje się w taki sposób, aby były one jak najbezpieczniejsze dla domowników. Czasami się zdarza, że i na nich trzeba nakleić taśmy antypoślizgowe. Dzieje się tak najczęściej, gdy mają one gładką powierzchnię i są polakierowane, a domownicy lubią chodzić na boso lub w samych skarpetkach. Zewnętrzna powłoka pasków antypoślizgowych do zastosowania domowego jest miękka i delikatna, jednocześnie zabezpieczając przed upadkami i poślizgnięciami. Dostępne są one w wielu różnych szerokościach i długościach, a także w różnej kolorystyce. 

Taśmy antypoślizgowe do zabezpieczania miejsc mokrych 

Warto zdawać sobie sprawę, że odpowiedniego zabezpieczenia potrzebują miejsca, które w znacznym stopniu są narażone na działanie wody. Mowa między innymi o łazienkach, czy basenach. W takich miejscach konieczne jest zastosowanie specjalnych taśm antypoślizgowych, które można bezproblemowo i na stałe przykleić do powierzchni stale narażonej na działanie wody. Tego typu produktu koniecznie muszą odznaczać się tym, że są trwałe i odporne na działanie wody i wilgoci oraz na uszkodzenia mechaniczne. Chodzi przecież o to, żeby spełniały one swoje funkcje przez wiele lat. 

Taśmy antypoślizgowe do nierównego podłoża

Z reguły schody mają równą i gładką powierzchnię, ale zdarza się, że są one nierówne. Mowa na przykład o schodach z blachy ryflowanej. Wydawałoby się, że taka powierzchnia nie jest śliska i zapewnia wygodne i bezpieczne poruszanie się, okazuje się jednak, że tak do końca nie jest. Wchodząc na nią w mokrym obuwiu albo poruszając się po niej za szybko, bardzo łatwo o poślizgnięcie się. Warto więc pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu takich schodów w postaci taśmy gruboziarnistej.

Taśmy antypoślizgowe ostrzegawcze

Taśmy antypoślizgowe mogą być stosowane praktycznie wszędzie. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczanie śliskich powierzchni. Mogą być one nawet w formie listew z klejem na spodzie. Szczególną grupę stanowi taśma antypoślizgowa pokryta specjalną warstwą, która dodatkowo pełni funkcję ostrzegawczą. Tego typu produkty wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami technicznymi i kolorową powierzchnią. Najpopularniejsza jest żółto czarna taśma antypoślizgowa, która może być stosowana wewnątrz i na zewnętrz budynków. Ciekawym rozwiązaniem są modele świecące w ciemności, które są pokryte specjalną warstwą. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

domowe sposoby na plamy na dywanach i wykładzinachDomowe sposoby na plamy na dywanach i wykładzinach
Wykładziny kauczukowe – arystokracja wśród wykładzin elastycznych.Wykładziny kauczukowe – arystokracja wśród wykładzin elastycznych. Na czym polega ich przewaga?