Ekologiczna podłoga korkowa do pomieszczeń domowych
Ekologiczna podłoga korkowa staje się coraz bardziej popularna w nowoczesnych domach i biurach ze względu na swoje liczne korzystne cechy. To przyjazny dla środowiska wybór, który łączy w sobie piękno, trwałość, komfort i zrównoważony rozwój. Podłogi korkowe oferują unikalny wygląd, któremu nie dorównuje żaden inny rodzaj podłogi. Naturalne tekstury i kolory korka nadają ciepły, zachęcający wygląd każdemu pomieszczeniu.
Przeczytaj także:
- Czym jest subit i jak go usunąć?
- W jaki sposób układać panele winylowe?
- W jaki sposób wygłuszyć podłogę?
Podłoga korkowa kiedyś i dzisiaj
Podłoga korkowa była prawdziwym hitem w latach 80. ubiegłego wieku. Korkiem okładano również ściany, sufity oraz pojawiał się na stołach, jako podkładka pod talerz. W ostatnich latach korek widywany był tylko w tej ostatniej formie lub w wygodnych tablicach do przypinania informacji. Teraz podłoga z korka naturalnego zaczyna powracać. Coraz więcej osób interesuje się tym materiałem, ponieważ jest on nie tylko ekologiczny, ale także pozwala stworzyć tanią i wytrzymałą podłogę. A że podłogi korkowe pasują do stylu nowoczesnego, tak lubianego w polskich domach, materiał ten coraz śmielej wkracza na salony.
Dzisiejsze podłogi korkowe charakteryzują się prawdziwym bogactwem wykończenia. Mogą one zachować naturalny wygląd w wielu różnych kolorach albo imitować inny rodzaj powierzchni. Należy jednak pamiętać, że panele korkowe są bardzo praktyczne – wystarczy je odkurzyć raz w tygodniu i przetrzeć wilgotnym mopem.
Jakie właściwości ma korek na podłodze?
Korek na podłodze jest doskonałym izolatorem. Podłoga z tego materiału jest ciepła i miła w dotyku, a w dodatku pozwala oszczędzać na kosztach ogrzewania pomieszczenia. Dzięki imponującym parametrom akustycznym korkowe podłogi wyciszają również pomieszczenia. Nie pozwalają one również, aby odgłos kroków dokuczał sąsiadom, którzy mieszkają piętro niżej. Warto pamiętać, że tego materiału używa się w celu wygłuszenia pomieszczeń w studiach nagraniowych i salach koncertowych.
Inną zaletą podłogi korkowej jest elastyczność materiału, po którym się stąpa. Z pewnością przyniesie ulgę osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa. Idealnie nadaje się także do wykończenia podłogi w pokoju dziecięcym, ponieważ zamortyzuje ewentualne upadki. Poza tym ma właściwości antybakteryjne, jest więc jak najbardziej wskazany do wykańczania wnętrz dla alergików.
Podłogi korkowe mogą być montowane na wiele sposób. Mogą mieć one postać paneli lub płytek korkowych. Oba rodzaje podłóg są łatwe w montażu, dlatego wszystkie prace z tym związane można wykonać samodzielnie. Dzięki szerokiej gamie wzorów i odcieni bez problemu można dopasować podłogę do wnętrza w ulubionym stylu. Warto także wspomnieć, że poza świetną izolacją akustyczną i cieplną, korek jest surowcem, który cechuje wytrzymałość i odporność.
Montaż podłogi z korka
Panel korkowy ma grubość 12 lub 10,5 mm. Jest zbudowany z dwóch warstw korka, rdzenia oraz warstw wyrównujących naprężenia. Przy łączeniu paneli z już istniejącymi pokryciami podłogowymi należy zastosować odpowiednie profile progowe lub przejściowe, które będą niwelować różnice w poziomach między pomieszczeniami. Panele korkowe instaluje się bardzo prosto. Muszą one być umieszczone na równych, stabilnych oraz suchych podłożach cementowych, anhydrytowych, lub drewnianych.
Zgodnie z zaleceniami producentów, przed montażem paneli należy wykonać izolację przeciwwilgociową z folii polietylenowej o grubości 0,2 mm. Nie ma za to konieczności stosowania dodatkowych warstw izolacyjnych, ponieważ panele mają zintegrowaną warstwę izolacji akustycznej ze sprasowanego aglomeratu korkowego. Układanie podłogi korkowej powinno być poprzedzone pomiarami pomieszczenia. Klejenie powinno zaczynać się od środka, wzdłuż wcześniej wyznaczonej linii i zgodnie z kierunkiem padającego światła dziennego. Do klejenia płytek ze spodem korkowym stosuje się kleje kontaktowe. Charakteryzują się one bardzo dużą początkową siłą wiązania i dużą wytrzymałością na ścinanie.
Ekologiczna podłoga korkowa w nowoczesnej aranżacji
Aranżacje wnętrz w stylu nowoczesnym albo minimalistycznym są obecnie bardzo popularne, ale niektórym osobom wydają się chłodne w odbiorze i niezbyt sterylne. Efekt ten mogą jeszcze spotęgować zimne podłogi wykonane z naturalnego kamienia lub gresu, szczególnie gdy nie ma pod nimi ogrzewania podłogowego. Dobrym sposobem na wizualne ocieplenie pomieszczenia jest wybór podłogi korkowej Niekoniecznie trzeba postawić na naturalny wzór korka, który nie zawsze będzie pasował choćby do stylistyki minimalistycznej. Lepsza będzie podłoga korkowa o bardziej jednolitym wzorze, np. imitująca inne materiały.