panele lvt w wersji klejonej

SHARE

Jak położyć panele LVT w wersji klejonej?

Autor:

Podłogi LVT

Montaż paneli winylowych na klej jest jednym z najlepszych, najtrwalszych i zarazem najbardziej wymagających rozwiązań. Podłoga na stałe przyklejona do podłoża sprawdzi się w każdych warunkach i gwarantuje najwyższą jakość, ale ten rodzaj montażu paneli LVT wymaga bardzo dużego doświadczenia i wiedzy teoretycznej. Dlatego też zaleca się, aby montażu na klej wykonywał specjalista, ponieważ cały proces należy przeprowadzić zgodnie z obowiązującymi normami i kodeksami budowlanymi związanymi z prawidłową instalacją podłóg elastycznych. Stosowanie się do zaleceń ekspertów zapewnia najwyższą jakość montażu. 

Przeczytaj także:

Podstawowe wskazówki dotyczące montażu LVT na klej

Przed rozpoczęciem prac monterskich należy sprawdzić dokładnie posiadany materiał, ponieważ po całej instalacji wadliwe panele nie będą już objęte gwarancją. Co istotne, nie zostanie również pokryty koszt robocizny związany z demontażem podłogi winylowej i jej wymianą. Jeśli jest taka możliwość, należy zostawić kartony z panelami LVT na 48 godzin przed montażem w pomieszczeniu, w którym będą miały zostać wyłożone na podłodze. W ten sposób przystosują się one do klimatu wnętrza. Warto także przed instalacją wyrównać podłoże. 

Przygotowanie posadzki do montażu paneli winylowych LVT w wersji klejonej

Odpowiednie przygotowanie posadzki zapewnia szybszy i bezproblemowy montaż podłogi LVT. Nierówna i szorstka posadzka może być widoczna i odczuwalna pod stopami. Wytworzą się wtedy wystające punkty, które będą po prostu nieestetyczne. Jeśli podłoga będzie miała być instalowana na deskach, niezbędne jest sprawdzenie ich kondycji oraz stabilna i dobrze zamontowana, a jej powierzchnia gładka i równa. W przypadku posadzki betonowej najpierw trzeba usunąć z niej kurz, brud i pozostałości po rozpuszczalnikach czy farbach.  Warto upewnić się też, że jest ona sucha i twarda. Jeśli temperatura ogrzewania podłogowego nie przekracza 27 stopni Celsjusza, to można bez obaw zamontować panele również na nim. 

Jak zamontować panele LVT na klej?

Na samym początku warto podzielić pokój na strefy i nałożyć odpowiednią ilość kleju za pomocą kielni ząbkowanej zaczynając na przycięciach. Przy montażu podłogi winylowej w wersji klejonej należy zwrócić uwagę na rodzaj wiązania kleju. W przypadku montażu klejem na mokro należy jego pewną ilość zostawić na chwilę na panelu aż zacznie wiązać. Natomiast w przypadku wiązania na sucho, klej pozostawia się do momentu zmiany jego koloru, tak aby po dotknięciu nie zostawał na palcu. Następnie należy dokładnie ustalić miejsce montażu, ponieważ ułożenie panela sprawi, że jego przesunięcie będzie bardzo trudne. Nadmiar kleju trzeba jak najszybciej usuwać wodą z mydłem, ponieważ po zaschnięciu będzie on bardzo ciężki do usunięcia. Ostatnim etapem jest montaż listew przypodłogowych. 

Wysokiej jakości panele LVT i produkty do ich montażu znaleźć można poniżej:

Kleje do paneli winylowych
Panele winylowe klejone
Panele i płytki LVT

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

płytki dywanoweCzym są płytki dywanowe i kiedy je montować?
wykładzina elastyczna PCWZ czego jest wykonana wykładzina elastyczna PCW i jakie ma zalety?