Jak zrobić deskowanie schodów

SHARE

Jak wykonać deskowanie schodów?

Autor:

Podłogi LVT

Niewielkich rozmiarów schody w domu, mieszkaniu lub ogrodzie można stosunkowo szybko i łatwo zabudować samodzielnie. Jeśli mają być one stworzone z betonu, konieczne jest wykonanie ich deskowania, aby w końcowej fazie mogły zostać zalane materiałem. Należy jednak przy tym pamiętać o tym, że po zalaniu betonem powstaje mocny nacisk, który własnoręcznie wykonanie szalunku musi wytrzymać. W przeciwnym razie cała konstrukcja ulegnie zniszczeniu. 

Przeczytaj także:

Szalowanie schodów betonowych – jakich materiałów użyć?

Celem wykonania szalunku schodów betonowych jest nadanie im odpowiedniego kształtu i wymiarów, a także przeniesienie nacisku betonu i zbrojenia. Przede wszystkim niezbędny jest dokładny rysunek techniczny schodów z wymiarowaniem. Deskowanie wykonuje się z obrzynanych desek sosnowych, a czasami wykorzystuje się do tego celu deski świerkowe lub jodłowe. Nie nadają się natomiast zmurszałe deski z wypadającymi sękami lub nadmiernie przesuszone. Do tego typu prac można wykorzystać także wodoodporną sklejkę. Jej zaletą jest to, że po rozszalowaniu daje ona od razu gładką powierzchnię betonu. 

Szalowanie schodów zewnętrznych – jak to zrobić?

Schody zewnętrzne to element łączący teren zewnętrzny z poziomem parteru budynku. Wielkość schodów, jak również liczba stopni zależą od różnicy poziomów między łączonymi płaszczyznami. Zewnętrzne betonowe schody wymagają wcześniejszego deskowania, które musi być umieszczone z jednej strony an stabilnym gruncie, a z drugiej na ścianie budynku albo samodzielnym fundamencie. Zwykle są to schody płytowe z jednym tylko, górnym spocznikiem.  Przed rozpoczęciem prac szalunkowych należy sprawdzić, czy grunt na dole będzie stabilny i jest nienaruszony. Pierwszym etapem deskowania jest wykonanie koryta belki spocznikowej dolnej, która jednocześnie stanowi fundament schodów. Jej usytuowanie od budynku zależy od liczby stopni, ich szerokości oraz szerokości spocznika górnego. 

Skośny ciąg stopni konstruuje się opierając go o belki spocznikowe górne i dolne. Aby nacisk betonu nie był w stanie rozdzielić skrzynek formujących płyty schodów oraz stopnie schodów, należy je wzmocnić ze wszystkich stron odpowiednimi podporami. Ich zadaniem jest skierowanie nacisku na grunt. Budując konstrukcję schodów należy pamiętać, że nie jest ona nagradzana za estetykę. Chodzi o stabilność oraz precyzyjne zachowanie wszystkich wymiarów. Nie więc większego znaczenia, czy deski są przycięte na tę samą długość. Istotne jest to, aby zachowały one wymiary liniowe i kątowe. 

Jak przebiega deskowanie schodów płytowych?

Jak zrobić deskowanie schodów? W pierwszej kolejności należy skorzystać z rysunku technicznego schodów i odczytać niezbędne wymiary – szerokość biegu schodów, szerokość spocznika, różnicę poziomów między górną powierzchnią spocznika górnego i dolnego, a także grubość płyty spocznikowej i ilość oraz wymiary stopni. Prawidłowo wykonane deskowanie schodów wewnętrznych powinno pozwolić na ułożenie betonu od góry do dołu bez zsuwania się po deskowaniu. Wszystkie elementy budowy schodów powinny być odpowiednio dobrze przybite do stempli. Wymiary poszczególnych elementów deskowania nanosi się na materiał, dokładnie przycina i zbija zgodnie z rysunkiem. Do wykonania szalunków potrzebne będą narzędzia pomocniczne – piła, miara, kątownik, poziomica, młotek oraz gwoździe i ołówek ciesielski. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

wylewka anhydrytowa co toWylewka anhydrytowa, cementowa czy betonowa?
schody dywanowe co toDo jakich wnętrz pasują schody dywanowe?