Jaką wybrać wykładzinę do łazienki

SHARE

Jaką wybrać wykładzinę do łazienki?

Autor:

Podłogi LVT

Kiedy przeprowadza się remont w łazience, z reguły myśli się o położeniu posadzki z płytek. Być może jednak nie jest to aż tak oczywisty wybór, jakby mogło się na ogół wydawać? Świetną alternatywę dla kafelek na podłodze może stanowić wykładzina elastyczna. Jest ona tania, bardzo dobrze się prezentuje, a najnowsze modele wyróżniają się bardzo dużą wytrzymałością. Jaką wybrać wykładzinę PCW do łazienki? Na co zwrócić uwagę?

Przeczytaj także:

Wykładziny do łazienki mogą być świetną alternatywą dla płytek

Wykorzystanie wykładziny w łazience jest świetnym rozwiązaniem. Dobrej jakości produkty są w cenie płytek, ale mają więcej zalet. Ich rozłożenie nie wymaga przeprowadzania gruntownego remontu i znoszenia jego ponownych trudów. Montaż wykładziny zajmuje znacznie mniej czasu. Tego rodzaju okładziny podłogowe są równie odporne na działanie wilgoci i brud co kafelki. Utrzymanie ich w czystości również nie zajmuje dużo czasu i nie jest trudne. 

Wykładziny na podłogę w łazience to także sposób na przeprowadzenie szybkiego remontu i odświeżenia tego pomieszczenia. Nie trzeba zrywać starych płytek, gdyż podłogę można położyć na nich. Niemniej lepszym rozwiązaniem będzie ich skucie, wyrównanie oraz oczyszczenie podłoża i położenie okładziny. Dzięki temu zyska się ładną, gładką podłogę. Wykładzina PCV do łazienki jest równie wytrzymała i można ją położyć samodzielnie.

Warto jednak pamiętać, że nie mając odpowiedniego doświadczenia w tych pracach znacznie lepszym rozwiązaniem będzie powierzenie pracy profesjonalistom. Dysponują oni nie tylko fachową wiedzą, doświadczeniem praktycznym, ale także odpowiednie produkty, dzięki którym zamontowana podłoga będzie trwalsza i dłużej będzie prezentować się w estetyczny sposób. 

Jakie cechy powinna mieć dobra wykładzina PCW do łazienki?

Teoretycznie każda wykładzina nadaje się do łazienki, ale należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych właściwości. Okładzina musi przede wszystkim być bardziej wytrzymała niż do pomieszczeń o innym przeznaczeniu. Dlatego też wykładzina PCV do kuchni i łazienki to nie ten sam produkt. Wykładziny do łazienek muszą być odporne na wilgoć, działanie detergentów i środków chemicznych. Ponadto muszą one być pokryte warstwą antypoślizgową, dzięki czemu będą bezpieczne. Należy także pamiętać, aby wybierać te gumolity, które są grube i mają grubą warstwę ścieralną oraz takie, które można montować na ogrzewaniu podłogowym, jeśli jest ono zainstalowane. 

Jakie są rodzaje wykładzin łazienkowych?

W łazience można zamontować dwa rodzaje wykładzin. Pierwszym z nich jest gumoleum do łazienki, czyli wykładzina elastyczna z dodatkiem PCV. Tę można podzielić jeszcze na dwie kategorie. Pierwsza z nich dotyczy materiału wykonania. Wykładziny polipropylenowe są najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego też często poleca się je do łazienek. Poliamidowe także są bardzo trwałe i odporne na działanie wilgoci.

Ponadto wyróżnić można jeszcze wykładziny elastyczne jednorodne i wielowarstwowe. Pierwsze z nich są o wiele trwalsze, nie nasiąkają wodą, ale są mniej odporne na uszkodzenia oraz zarysowania. To właśnie je powinno się wybierać do łazienki. Dobrym wyborem będzie jeszcze linoleum, które jest bardzo wygodne i estetyczne, a na dodatek przyjazne środowisku naturalnemu. Sam materiał ulega biodegradacji, jest antystatyczny i odporny na uszkodzenia oraz działanie czynników chemicznych. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Jaka wykładzina do salonu?Jaka wykładzina do salonu?
gęstość tkania wykładziny podłogowejNa co wpływa gęstość tkania wykładziny podłogowej?