Jaki beton wybrać do ogrzewania podłogowego?
Ogrzewanie podłogowe staje się standardem w coraz większej liczbie domów i mieszkań. Dzięki jego zastosowaniu nie tylko można obyć się bez wiszących na ścianach grzejników, ale także ciepło odczuwa się od razu tam, gdzie przy standardowym systemie grzewczym może go nieco brakować, czyli na stopach. Aby tego rodzaju ogrzewanie spełniało swoje zadanie, musi znaleźć się wewnątrz prawidłowo wykonanej podłogi. Chociaż dużą popularnością cieszą się szczególnie wylewki anhydrytowe, to wiele osób decyduje się na posadzki betonowe.
Przeczytaj także:
- Posadzka betonowa czy płytki podłogowe?
- Czym różni się wykładzina linoleum od PCW?
- Posadzka betonowa pod wykładzinę elastyczną
Czym wyróżniają się wylewki anhydrytowe od betonowych?
Na pierwszy rzut oka wylewki anhydrytowe wydają się być znacznie lepszym wyborem od betonu do ogrzewania podłogowego. Odznaczają się one kilkoma istotnymi atutami, które nie są dostępne w przypadku cementu. Wśród nich wymienia się między innymi:
- szybsze nagrzewanie się,
- łatwość wykonania,
- mają własności samopoziomujące,
- wysychają już w około 48 godzin.
Wydaje się więc, że beton na ogrzewanie podłogowe nie jest optymalnym rozwiązaniem do zastosowania. Ma on jednak ważną przewagę nad wylewką anhydrytową. Wylewki betonowe są bowiem znacznie bardziej wytrzymałe, nie tylko wobec niszczących działań mechanicznych, lecz także duże obciążenia, jak również odporne na przykład na wpływ środków chemicznych. Ponadto beton cementowy jest nierzadko tańszy do wykonania i położenia.
Betonowa wylewka na ogrzewanie podłogowe – samodzielnie czy zlecić specjalistom?
Z racji tego, iż właściwe ułożenie posadzki betonowej jest trudniejsze i wymaga przy tym większej uwagi, takie prace należy zlecać profesjonalistom. Pierwszą kwestią nad którą należy się pochylić to skład betonu. Za podstawowe proporcje cementu do piasku przyjmuje się 1:3, a podczas wyrabiania trzeba stopniowo dolewać wody aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Często nieodłącznym składnikiem produkcji jastrychu jest dodatek uplastyczniający, który ogranicza powstawanie porowatości w betonie. Te z kolei mogłyby przyczynić się do znacznego obniżenia współczynnika przewodzenia ciepła posadzki i jej wytrzymałości.
Kolejnym istotnym krokiem podczas wylewania podłogi betonowej jest jej zabezpieczenie specjalnym zbrojeniem. Zazwyczaj wykonuje się je ze stali i cechuje się ono działaniem przeciwskurczowym zapobiegającym powstawaniu pęknięć w powierzchni wylewki w trakcie jej wysychania. To ostatnie zaś może trwać około trzech tygodni. Po wylaniu posadzki należy ją wyrównać za pomocą łaty murarskiej lub listwy.
Beton a ogrzewanie podłogowe – jaka grubość wylewki?
Ważną kwestią wykonywania warstwy wylewki na ogrzewanie podłogowe jest dostosowanie jej optymalnej grubości. W przeciwieństwie do anhydrytowej posadzka betonowa powinna być grubsza, aby ciepło odpowiednio rozkładało się na powierzchni. Dodatkowa mieszanka cementu oraz piasku musi dokładnie pokrywać całą instalację grzewczą. Ogólna grubość warstwy wylewki betonowej powinna wynosić około 6,5 centymetra. Jest to odpowiednia grubość, aby posadzka zachowała wszystkie swoje właściwości niezbędne do spełnienia swoich funkcji.
Chociaż podłogi anhydrytowe cieszą się szczególną popularnością ze względu na wygodę ich wykonania, szybkość schnięcia oraz inne zalety, to inwestorzy wciąż częściej decydują się na wylewki cementowe. Ich główną zaletą jest to, że są one bardzo wytrzymałe w różnych typach projektów budowlanych, ale żeby mogła zaistnieć, jej stworzeniem musi zająć się profesjonalna firma budowlana.