Jak odnowić podłogę drewnianą domowym sposobem?
Zapewne wiele osób posiada drewnianą podłogę, która wymaga renowacji i to najlepiej jak najszybciej. Piasek pod butami, obrotowe kółka krzeseł, czy przesuwanie mebli – to wszystko sprawia, że dochodzi do zarysowania wierzchniej warstwy drewna. Jak wiadomo podłoga z drewna wymaga regularnej pielęgnacji, nabłyszczania i raz na kilka lat cyklinowania. Czy na pewno należy w tej sprawie zwracać się do fachowca? Otóż niekoniecznie.
Przeczytaj także:
- Jaki beton wybrać do ogrzewania podłogowego?
- Jakie są posadzki do firm produkujących słodycze?
- Jaka podłoga do wnętrz w stylu loft?
Czy warto podejmować się samodzielnej renowacji podłogi drewnianej?
Czy można samodzielnie odnowić drewnianą podłogę? Oczywiste jest, że wykonanie renowacji z parkieciarzem będzie przebiegała znacznie szybciej i bardziej profesjonalnie. Przede wszystkim samemu nie będzie trzeba zgłębiać tematów związanych z renowacją drewnianej podłogi. Jednak za pracę specjalisty będzie trzeba zapłacić, a niekiedy nawet sporo, ale większość ubytków można uzupełnić samodzielnie. To, jakim dokładnie sposobem będzie odnawiana podłoga, zależy przede wszystkim od jej stopnia uszkodzenia.
Małe rysy na parkiecie czy zmatowienia drewna nie wymagają używania fachowego sprzętu. Wystarczą w zupełności produkty do pielęgnacji drewnianej podłogi. Gorzej ma się jednak sprawa w przypadku, gdy pojawią się głębokie wytarcia i uszkodzeniach mechaniczne desek. Wówczas sposobem na renowację będzie cyklinowanie podłogi.
Renowacja podłogi drewnianej bez cyklinowania
Aby odnowić podłogę domowym sposobem bez cyklinowania, należy zaopatrzyć się w szlifierkę ręczną lub papier ścierny. W pierwszej kolejności papierem ściera się wierzchnią warstwę lakieru. Wraz z postępem prac papier zmienia się z gruboziarnistego na drobnoziarnisty. W procesie szlifowania chodzi przede wszystkim o usunięcie rys oraz ubytków podłogi. Kolejnym etapem jest usunięcie pyłu z posadzki. W miejsca, z którymi papier ścierny lub szlifierki nie poradziły sobie wystarczająco należy nałożyć masę szpachlową, by wypełnić ubytki podłogi. Masa powinna być dopasowana kolorystycznie do oryginalnego odcienia drewnianej podłogi. Następnie myje się parkiet i nakłada świeży lakier.
Jeśli podłoga jest olejowana to warto zaopatrzyć się w olej naprawczy. Można go użyć, gdy podłoga drewniana posiada zadrapania lub niewielkie dziurki. Olej równomiernie rozprowadza się po deskach podłogowych, a następnie usuwa nadmiar produktu. Jest to bardzo prosty patent na szybkie odnawianie podłogi drewnianej.
Jakie są zalety renowacji parkietu bez cyklinowania?
Renowacja parkietu bez cyklinowania jest bardzo przystępna. Jedyną trudnością, jaką można napotkać może być wyniesienie mebli pokojowych, gdyż odnawianie parkietu wymaga pustej przestrzeni. Wśród największych zalet odnawiania drewnianej podłogi domowym sposobem wymienia się:
- niski koszt prac,
- odnawianie powierzchni podłogi bez cyklinowania zajmuje mniej czasu,
- doskonała renowacja podłogi o drobnych rysach,
- dotarcie do trudno dostępnych miejsc,
- łatwe i skuteczne odnowienie parkietu.
Renowacja drewnianej podłogi – kiedy ją cyklinować?
Najczęściej jest to pozornie najbardziej skomplikowany zabieg, który traktowany jest jako konieczność. Tę metodę wybiera się wtedy, gdy chce się wyrównać panele i deski, zredukować poważne rysy i zniwelować zabrudzenia w panelach. Ta metoda naprawcza wzbudza wśród wielu osób strach, ponieważ samodzielne jej przeprowadzenie wymaga odpowiedniego sprzętu. Sama praca fachowca jest kosztowna, a najbliższe terminy współpracy odległe. Nie można jednak zapominać, że czyszczenie parkietu powinno być wykonywane raz na kilka lat, bez względu na stan desek. Rysy nie muszą być znacznie widoczne, aby konieczne było odświeżenie wierzchniej warstwy. Trwałe zabezpieczenie drewna jest podstawa. Cyklinowanie pozwala przygotować deski do położenia trwałej warstwy powłoki, która będzie osłoną starych desek. Drewno nabierze blasku, a jego trwałość znacznie wzrośnie.