SHARE

Jaki kolor podłogi sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe?

Autor:

Podłogi LVT

Nowe mieszkania bardzo często podzielone są na wiele pomieszczeń o kłopotliwie ograniczonym metrażu. Takie małe pokoje bywają natomiast nie tylko nieustawne, ale także przytłaczająco ciasne.

Istnieje jednak proste wyjście z tej sytuacji, polegające na wykorzystaniu potencjału odpowiednio dobranych kolorów. Wchodząc do pomieszczenia, widzimy w pierwszej kolejności jego największe powierzchnie, czyli podłogę i ściany. Jak zaaranżować je, aby stworzyć efekt optycznego powiększenia pokoju?

Jasna podłoga i jasne ściany

W małych pomieszczeniach stawia się na minimalizm. Dotyczy on nie tylko liczby przedmiotów w danym pokoju, ale również nagromadzenia wzorów czy kolorów, które mogą przytłaczać. Warto trzymać się zatem zasady „mniej znaczy więcej”, a przy tym docenić także właściwości jasnych, odbijających światło barw, które sprawiają, że pokój otwiera się, nabiera przytulności i przestronności. Jasna podłoga w naturalnym kolorze – ciepłym lub chłodnym – odbije zarówno światło naturalne wpadające przez okno, jak i światło żarówek.

Zestawiona z jasnymi ścianami da ogólny efekt przestronności. Wnętrze można zaplanować wtedy zarówno na bazie kontrastu, jak i konsekwentnie w jasnych, naturalnych barwach. Dzisiaj modne są bowiem oba rozwiązania. Biały, kremowy czy pastelowy pokój nie będzie wydawał się sterylny, jeśli zadbamy o wyraziste dodatki i miękkie, puszyste tekstylia. 

Ciemna podłoga również się sprawdzi!

Wbrew pozorom, w ciasnym, małym pokoju dobrze zaprezentuje się także ciemna podłoga, zarówno twarda (panele, drewno, płytki), jak i miękka (wykładzina). Decydując się na nią, musimy wybrać jednak jasne, kontrastujące kolory na ściany – dzięki temu efektem wizualnym będzie optyczne podwyższenie pomieszczenia. Ciemna, gładka podłoga zaprezentuje się we wnętrzu bardzo elegancko, zwłaszcza w połączeniu z dobrze dopasowanymi meblami w podobnym odcieniu. Bez problemu rozjaśnimy ją również jasnym, puchatym dywanem, który dodatkowo ociepli aranżację.

Wybierając efektowny kontrast, musimy zadbać też o dobre doświetlenie pomieszczenia. Jeśli jest w nim małe okno, nie wolno nam przesłaniać go ciężkimi zasłonami czy firanami. Znacznie lepiej sprawdzą się praktyczne rolety lub bardzo delikatne woale podpięte tak, aby stanowiły jedynie delikatną oprawę dla aranżacji okiennej. Niezbędne będą też lampy, w tym zwłaszcza główna lampa sufitowa zawieszona nad podłogą, która oświetli ją w równomierny sposób, podkreślając naturalne usłojenie drewna czy przyjemną teksturę miękkiej wykładziny. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Dyrektor Shaw Total Care opowiada o czyszczeniu podłóg
Idealna posadzka pod wykładzinę elastyczną