Jakie są klasy selekcji desek podłogowych?

SHARE

Jakie są klasy selekcji desek podłogowych?

Autor:

Podłogi LVT

Estetyka podłogi drewnianej nie wynika wyłącznie z jej barwy czy typu drewna, ale bierze się również z selekcji. Enigmatyczne nazwy takie jak Select, Natur, Rustic czy Country często budzą zastanowienie, w szczególności u osób, które nie są zaznajomione z branżą podłogową. W niniejszym artykule przedstawione zostaną pełne wyjaśnienia dotyczące kwestii selekcji drewna przeznaczonego na okładzinę podłogową. Co więc oznaczają wspomniane określenia dla desek drewnianych? 

Przeczytaj także:

Czym są klasy selekcji desek podłogowych?

Selekcja drewna polega na klasyfikacji desek na podstawie ich charakterystyki wizualnej. Dzięki takiemu podziałowi producenci mogą dostarczyć podłogę zgodną z preferencjami klienta. Dla inwestora stanowi to okazję do wyboru klasy, która najlepiej spełnia jego oczekiwania. Należy podkreślić, że klasyfikacja drewna bazuje jedynie na jego wyglądzie, nie wpływając na jakość podłogi, jednakże selekcja ma wpływ na cenę produktu, z różnicami cenowymi pomiędzy klasami sięgającymi od kilku do kilkunastu procent.

Klasa drewna a jakośc desek

Cena podłogi wzrasta, gdy charakteryzuje się ona mniejszą ilością sęków, bielu i różnic kolorystycznych. Wyższe ceny są uzasadnione, ponieważ materiał o niemal idealnej estetyce jest rzadki, a jego selekcja wymaga większego zaangażowania i więcej pracy. Ważne jest jednak podkreślenie, że selekcja drewna nie równa się jego jakości. Przykładowo podłogi rustykalne, choć różnią się od innych klas, są często wybierane przez osoby, które doceniają naturalny wygląd drewna.

klasy selekcji desek podłogowych

Deski klasy Select

W kategorii SELECT umieszczane są deski o najwyższej estetyce. Charakteryzują się one doskonałą jednolitością koloru, brakiem sęków oraz brakiem zauważalnych różnic kolorystycznych. Podłoga z tej selekcji zachwyca jednorodnością oraz subtelnością rysunku słojów. Jako najbardziej prestiżowa selekcja, SELECT odbija się również w wyższej cenie.

Deski klasy Natur

W selekcji NATUR kryją się deski o subtelnych cechach naturalności. Chociaż można dostrzec w nich niewielkie sęki i różnice kolorystyczne, brak w nich bieli i przebarwień. Podłoga ta odznacza się większym zróżnicowaniem niż w kategorii SELECT, co nadaje jej ciekawego i oryginalnego charakteru, jednocześnie zachowując wysoką estetykę naturalnego drewna.

Deski klasy Rustic

W selekcji RUSTIC deski charakteryzują się ograniczonymi rozmiarowo sękami oraz wypełnionymi pęknięciami. Biel także jest dopuszczalna w tej kategorii. Podłoga o charakterystyce RUSTIC idealnie komponuje się z wnętrzami o charakterze rustykalnym czy vintage. W minimalistycznych aranżacjach potrafi stanowić wyrazisty akcent, dodając wnętrzu unikatowego charakteru.

Deski klasyCountry

W selekcji COUNTRY drewno jest wyjątkowo zróżnicowane kolorystycznie. Deski z tej kategorii charakteryzują się wieloma sękami o nieograniczonej wielkości oraz wypełnionymi pęknięciami na ich końcach. Przebarwienia są dopuszczalne, a różnice w kolorystyce pojedynczych desek łatwo zauważalne.

Selekcja desek drewnianych – podsumowanie

Przy wyborze podłogi drewnianej warto zwrócić uwagę na fakt, że wiele gatunków drewna z upływem czasu delikatnie ciemnieje, przez co podłoga zmienia swój wygląd. Drewno z wiekiem zyskuje na wyrazistości, co przejawia się w jego trwałości i niezrównanej zdolności tworzenia ciepłego nastroju w pomieszczeniu. Jednym z atutów podłogi drewnianej jest jej dojrzewanie z klasą. Mimo że drewno może nie być tak odporne na uszkodzenia jak niektóre materiały sztuczne, oferuje coś, czego nie można znaleźć w innych rozwiązaniach – naturalny, unikatowy klimat, który dodaje wnętrzu ciepła i piękna na wiele lat.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Podkład pod podłogę drewnianą na legarach - jak go wykonać?Podkład pod podłogę drewnianą na legarach - jak go wykonać?
Jaka wykładzina dywanowa do sypialni będzie dobrym wyborem?Jaka wykładzina dywanowa do sypialni będzie dobrym wyborem?