Podkład pod podłogę drewnianą na legarach - jak go wykonać?

SHARE

Podkład pod podłogę drewnianą na legarach – jak go wykonać?

Autor:

Podłogi LVT

Budowanie trwałej podłogi jest niezwykle ważnym elementem każdego wnętrza. Wykorzystanie płyt drewnopochodnych MFP w połączeniu z konstrukcją na legarach gwarantuje solidność oraz trwałość takiego podłoża. Przeprowadzenie takich prac budowlanych nie należy do najłatwiejszych zadań. Poza zacięciem do majsterkowania niezbędna jest odpowiednia wiedza i praktyka. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy zajmują się układaniem podłogi na legarach. 

Przeczytaj także:

Podłoga na legarach a paroizolacja

Przygotowanie betonowego stropu pod konstrukcję podłogi na legarach wymaga przejścia kilku kroków. Pierwszym z nich jest dokładne pozamiatanie powierzchni, usuwając wszelkie zanieczyszczenia i pył. W przypadku, gdy strop jest nowy lub poniżej niego mieści się pomieszczenie z podwyższoną wilgotnością, niezbędne jest zastosowanie paroizolacji. Jej głównym zadaniem jest izolacja drewnianych elementów podłogi przed negatywnym wpływem wilgoci. Aby stworzyć skuteczną barierę, zaleca się użycie grubej folii budowlanej. Podczas jej układania pasy powinny zachodzić na siebie na 20-30 cm, a na brzegach być wywinięte na ściany na wysokość 8-10 cm. W celu zapewnienia optymalnej ochronę, zakłady folii skleja się specjalną taśmą. W ten sposób tworzy się spójna warstwa izolacyjna, chroniąca podłogę przed niekorzystnym działaniem wilgoci.

Jak stworzyć konstrukcję z legarów?

Podczas tworzenia podkładu podłogowego kluczową rolę odgrywają belki drewniane, nazywane legarami, na których opierają się płyty. Aby zapewnić odpowiednią stabilność konstrukcji, legary powinny charakteryzować się przekrojem 6×4 cm lub 6×6 cm. Ich odpowiedni rozstaw jest bezpośrednio związany z grubością wybranych płyt. Dla modeli o grubości 12 mm odległość między legarami powinna wynosić 40 cm. W przypadku płyt o grubości 15 mm rozstaw to 55 cm, dla 18 mm – 70 cm, natomiast dla 22 mm – 95 cm. Należy podkreślić, że rozstaw legarów jest mierzony osiowo, co oznacza, że mierzy się go od środka jednego legara do środka następnego. Aby zapewnić równą powierzchnię, warto sprawdzić poziom belek za pomocą poziomnicy. W przypadku stwierdzenia nierówności, należy dokonać korekty, podkładając pod nie kawałki sklejki.

Jak zaizolować akustycznie podłogę na legarach?

Podłogom, które są zrobione na legarach, zarzuca się bardzo często, że skrzypią, jednak takie zjawisko występuje wyłącznie w sytuacji, gdy montaż został przeprowadzony nieprawidłowo. Zapewniając odpowiednią izolację akustyczną całej konstrukcji, można uniknąć uciążliwego skrzypienia. W tym celu możliwe jest zastosowanie wełny mineralnej, co uznawane jest za powszechną praktykę. Co jednak istotne, sama wełna nie jest wystarczającym rozwiązaniem. Ważnym elementem, który zapobiega przenoszeniu dźwięków uderzeniowych, jest izolacja w postaci taśmy filcowej. Montuje się ją na każdym legarze, przytwierdzając ją za pomocą zszywek lub przyklejając bezpośrednio do drewna. Ta kompozycja materiałów skutecznie minimalizuje niepożądane dźwięki powstające podczas użytkowania podłogi.

Jak zamontować płyty MFP w przypadku drewnianej podłogi na legarach?

Podczas instalacji płyt MFP zaczyna się pracę od jednego z narożników pomieszczenia. Płyty układane są prostopadle w stosunku do legarów, dbając o to, aby krótsze krawędzie sąsiadujących płyt nie były w jednej linii. Aby je przytwierdzić, stosuje się wkręty samonawiercające do drewna, umieszczając je w odległości nie mniejszej niż 1,5 cm od krawędzi elementów oraz w regularnych odstępach co 30 cm. Wkręty w sąsiadujących płytach powinny być rozmieszczone z przesunięciem o 4-5 cm i należy unikać wkręcania wkrętów w same narożniki płyt. Układanie materiałów odbywa się jednowarstwowo, a odstęp między płytami a ścianami, czyli szczelina dylatacyjna, powinien wynosić około 1,5 cm. Dodatkowe zabezpieczenie łączenia płyt zapewnia klej polioctanowinylowy (PVAc), który można zastosować.

Wysokiej jakości produkty na podkład do podłogi znajdziesz poniżej:

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Jak malować panele podłogowe i płytki?Jak malować panele podłogowe i płytki?
Jakie są klasy selekcji desek podłogowych?Jakie są klasy selekcji desek podłogowych?