Malowanie paneli podłogowych – jak to zrobić i jakiej farby użyć?
Wymiana starej podłogi generuje koszty, które z reguły są wysokie, a całe przedsięwzięcie jest związane z gruntownym remontem. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które pozwala uniknąć ponoszenia wysokich wydatków, ale jednocześnie pozwalające cieszyć się starymi nowymi panelami podłogowymi. Wystarczy dobrać odpowiednią farbę i odpowiednio je pomalować. Czy takie rozwiązanie ma sens? Czy w ogóle można pomalować panele?
Przeczytaj także:
- W jaki sposób stworzyć schody zabiegowe?
- Jak zmieni się koncepcja DOmotex w 2024?
- Zrównoważony rozwój w produkcji paneli LVT
Malowanie paneli podłogowych ma sens?
Panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykończenie podłogi. Bardzo często zastępują one tradycyjne drewniane podłogi, które są droższe, dłużej się układa i trudniejsze w utrzymaniu, ponieważ trzeba je poddawać okresowym renowacjom. Panele podłogowe dostępne są ponadto w wielu różnych wzorach, kolorach i fakturach. Ułożenie paneli podłogowych jest możliwe na bardzo nierównej powierzchni, a nawet poprzedniej warstwie podłogi, jeśli nie chce się zrywać starych desek lub płytek.
Jeśli wybierze się model o wysokiej klasie ścieralności, to bez problemu poradzi on sobie z codziennym użytkowaniem i dziecięcymi zabawkami. Będą wyglądać perfekcyjnie przez wiele lat. Jeśli jednak z jakiegoś powodu chce się zmienić ich dotychczasowy wygląd, można je pomalować. Malowanie paneli laminowanych ani nie jest stratą czasu, ani też zbytecznym zajęciem. Dla wielu osób to chwilowa metamorfoza, która po kilku tygodniach lub miesiącach użytkowania sprawi, że farba zacznie odpadać, kruszyć się, a w najbardziej uczęszczanych miejscach powstaną nieestetyczne ślady. Nic bardziej mylnego!
Wystarczy się dobrze przygotować, a wśród niezbędnych akcesoriów i materiałów powinny znaleźć się takie rzeczy, jak wałek, papier ścierny i farba do malowania paneli podłogowych laminowanych. Dzięki odpowiednim produktom i przygotowaniu, można stworzyć trwałą i odporną na codzienne użytkowanie powierzchnię dopasowaną do aranżacji wnętrza.
Kiedy lepiej wybrać malowanie paneli zamiast wymiany posadzki? Przede wszystkim wtedy, gdy nie chce się generować zbyt dużego hałasu i walczyć z wszędobylskim kurzem. Aby w pokoju zamontować nową podłogę, konieczne jest usunięcie z niej wszystkich mebli, sprzętów i zgromadzenie ich w innym pomieszczeniu. To trudne do zrealizowania, gdy dysponuje się niewielką przestrzenią lub zamieszkuje się kawalerkę.
Jaka farba do malowania paneli podłogowych?
Malowanie paneli na podłodze nie może się odbywać przy użyciu zwykłej farby do ścian. Należy wybrać produkt, który będzie dedykowany malowaniu podłogi. Musi on uwzględniać jej rodzaj i materiał, który wykorzystano do wierzchniej warstwy paneli. Lite deski lub deski trójwarstwowe mają inne właściwości niż panele z tworzywa sztucznego. Od tego, jaka farba zostanie na nie położona, zależy trwałość efektu, szybkość wykonania domowej przemiany i to, jak po malowaniu będzie wyglądać każda deska. Farby renowacyjne do podłóg i schodów często są wykonane w technologii ceramicznej, co pozwala im zagwarantować wzmocnioną ochronę, przyczepność i odporność na częste użytkowanie. Inny produkt zastosuje się w salonie lub przedpokoju, a inny w kuchni. Przed dokonaniem zakupu należy się upewnić, ile metrów kwadratowych ma odnawiana powierzchnia i dopasować do tego ilość potrzebnej farby. Takie przygotowanie pozwala zabrać się za pracę.
Jak pomalować panele podłogowe?
Pierwszy etap to przygotowanie powierzchni do malowania. Należy więc usunąć z pomieszczenia wszystkie niepotrzebne i ruchome sprzęty. Jeśli istnieje taka potrzeba lub możliwość to demontuje się listwy przypodłogowe, a meble, których nie da się wynieść z pokoju zabezpiecza się taśmą malarską. Następnie trzeba odtłuścić i umyć stare panele. Oczyszczoną podłogę pokrywa się farbą za pomocą wałka lub pędzla. Zaczyna się od najdalszego punktu w pomieszczeniu i przesuwa w kierunku wyjścia. Jeśli nie jest się pewnym odnośnie do koloru, można kupić tester i wykonać kilka prób. W zależności od oczekiwanego efektu i zgodnie z zaleceniami producenta potrzebne będzie naniesienie dwóch lub trzech warstw preparatu. Gdy ostatnia z nich wyschnie, można wnosić meble. Aby odnowić panele nie potrzeba specjalistycznej wiedzy. Wystarczy trochę chęci i można osiągnąć niesamowity efekt.