W jaki sposób stworzyć schody zabiegowe

SHARE

W jaki sposób stworzyć schody zabiegowe?

Autor:

Podłogi LVT

Schody ze względu na swój kształt mogą być podzielone na łamane, powrotne, proste, kręte i wachlarzowe. Jeśli zmieniają kierunek bez udziału spocznika to wtedy są to schody zabiegowe, które są szczególnym rodzaje konstrukcji w domu. Mają one widoczny zmienny kształt stopni i zmienną ich szerokość. Czym są schody zabiegowe? Czy jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie do domu?

Przeczytaj także:

Nowoczesne schody zabiegowe – jak wyglądają?

Schody drewniane zabiegowe w pionowym rzucie przypominają literę U. Ich zbieg schodowy skręca pod kątem prostym, a w miejscu skrętu stopnie mają formę trójkąta lub trapezu. Jest to rozwiązanie niezwykle korzystne w przypadku niewielkich i niskich pomieszczeń, ponieważ zabierają one znacznie mniej miejsca niż inne typu tej konstrukcji.

Schody wewnętrzne zabiegowe – czy konstrukcja jest wygodna?

W standardowych projektach domów jednorodzinnych najczęściej pojawiają się drewniane schody zabiegowe. Wynika to z tego, że zajmują one stosunkowo mało miejsca, a na dodatek można zagospodarować przestrzeń znajdującą się pod nimi. Zmiana kierunku ruchu nie odbywa się na poziomej płaszczyźnie, ale na kilku stopniach o zmiennym kształcie. Wbrew pozorom zaprojektowanie takich schodów kręconych nie jest prostą rzeczą i nie polega to wyłącznie na podzieleniu fragmentu okręgu na kilka części. Stworzenie wygodnych schodów bez spoczników wymaga przede wszystkim wiedzy i trochę wysiłku. 

Szerokość stopni oraz biegu, liczbę stopni i wysokość regulują budowlane warunki techniczne. Zgodnie z tymi wytycznymi liczba stopni nie powinna przekraczać 17, wysokość stopnia schodów może wynosić do 19 cm, a szerokość użytkowa minimalna 80 cm. Według warunków technicznych  minimalna szerokość stopnia zabiegowego powinna wynosić do 25 cm w odległości nie większej niż 40 cm balustrady. 

Stopnie na zakręcie schodów zabiegowych

W porównaniu z klasycznymi schodami prostymi, na których kierunek wchodzenia i schodzenia ulega zmianie na wygodnym poziomym podeście, schody zabiegowe trudno jest zaliczyć do szczególnie wygodnych i bezpiecznych. Ich zaletą jest jednak możliwość oszczędnego zagospodarowania miejscem, co w niewielkich domach jest szczególnym ich atutem. Aby uzyskać pewien kompromis między ograniczeniami i wygodą mieszkańców, trzeba zwrócić uwagę na kształt schodów na zakręcie. 

Ważne jest zachowanie takiej samej wysokości stopni, gdyż różnica rzędu nawet 2-óch milimetrów będzie powodować potykanie się przy wchodzeniu i dyskomfort w trakcie schodzenia. Podobnie ma się sprawa przy różnej szerokości stopni. O ile zachowanie jednakowej szerokości na prostym biegu jest łatwe, o tyle trójkątne lub trapezowe stopnie będą przysparzać kłopotów. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

płytki patchwork co toPłytki patchwork - czym są i gdzie można je położyć?
Malowanie paneli podłogowych - jak to zrobić i jakiej farby użyć?Malowanie paneli podłogowych - jak to zrobić i jakiej farby użyć?