
Murexin: na co wykonawca powinien zwrócić uwagę przy pomiarze podłoża?
Pomiary wilgotności podłoża są bardzo ważną czynnością w codziennej pracy każdej osoby związanej z montażem posadzek. Szczególnie, jeśli chodzi o posadzki wrażliwe na wilgoć jak parkiet czy też elastyczne wykładziny podłogowe.
Drewno jako surowiec parkietu i podłóg drewnianych, jest materiałem higroskopijnym, czyli takim, który może pochłaniać wilgoć z otoczenia. Może to być para wodna zawarta w powietrzu, ale także wilgoć, która znajduje się w podkładzie podłogowym. Jeżeli wilgotność podłoża będzie zbyt wysoka w trakcie montażu, z pewnością dojdzie do zjawiska zwanego „łódkowaniem” drewna, które związane jest z jego spęcznieniem na skutek wchłonięcia wilgoci z podłoża.
Jeżeli natomiast podczas montażu podłogi drewnianej mamy do czynienia z podwyższoną wilgotnością otoczenia, drewno może wchłonąć wilgoć i nieco zwiększyć wymiary, co z kolei po osiągnięciu wilgotności równowagowej doprowadzi do powstania nieestetycznie wyglądających szpar pomiędzy elementami podłogi. W najbardziej ekstremalnych przypadkach może dojść do odspojenia parkietu.
Natomiast w przypadku elastycznych wykładzin podłogowych podwyższona wilgotność również będzie działać negatywnie, powodując zażółcenia na powierzchni wykładziny lub też przykry, czasem ostry zapach wykładziny. Niekiedy przebarwienia oraz równocześnie występujący zapach powodują uszkodzenia wykładzin, które są bardzo trudne do naprawy.
Wszystkie uszkodzenia związane z działaniem wilgoci są później kosztowne i bardzo trudne do naprawy, niekiedy wręcz niemożliwe bez wymiany posadzki. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ocena wilgotności podłoża. Metodą do szybkiego i pobieżnego pomiaru wilgotności podłoża jest zastosowanie elektronicznych mierników wilgotności. Należy jednak pamiętać, że pomiar ten jest obarczony pewną niedokładnością, a jeżeli w podkładzie występują elementy metalowe, pomiar ten może zostać zafałszowany. Pomiar wilgotności w części urządzeń jest przeliczony na skalę CM, natomiast w innych miernikach należy odczytać wilgotność i porównać z wykresem dla poszczególnych podłoży.
Bardziej pracochłonny pomiar, ale za to dokładniejszy, szczególnie w przypadku podkładów jastrychowych, można uzyskać w wyniku badania CM. Jest to metoda tzw. karbidowa, która polega na pobraniu odważonej próbki z głębi podkładu, następnie zbadaniu w urządzeniu CM przy użyciu ampułki z karbidem. Idea pomiaru polega na reakcji karbidu z wilgocią zawartą w próbce, której produktem jest gaz – acetylen. Ciśnienie gazu jest wprost proporcjonalne do zawartości wilgoci w próbce. Wilgotność podkładu w skali CM odczytujemy bezpośrednio ze wskazania manometru urządzenia. Wilgotność podkładów anhydrytowych nie może przekraczać 0,5% CM, natomiast w przypadku ogrzewania podłogowego 0,3% CM. Wilgotność podkładów cementowych nie może być wyższa niż 2,0% CM, zaś w przypadku ogrzewania podłogowego 1,8% CM. Gdy w grę wchodzą podłoża betonowe, najbardziej miarodajnym pomiarem jest badanie wagosuszarką, jednak jest to badanie laboratoryjne.
Autor: Wojciech Tatara, product manager, Murexin
FOTO główne: Unsplash/Nils Schirmer.