Montaż podłogi pływającej krok po kroku
Panele podłogowe układa się najczęściej w systemie pływającym. W praktyce oznacza to, że paneli nie mocuje się na stałe do podłoża, za wyjątkiem paneli winylowych LVT. Nie przykręca się ich, nie montuje na klej, a jedynie łączy na piórowpusty. Panele laminowane można układać na różnych podłożach – weylewce jastrychowej, posadzce betonowej, parkietach klejonych, wykładzinach PCV, czy płytkach ceramicznych.
Przeczytaj także:
- Jak szlifować drewniane podłogi?
- Czy wykładziny naturalne i ekologiczne nadają się do biur?
- Jaki rodzaj wykładziny będzie idealny do biur i instytucji?
Czym jest podłoga pływająca?
Podłoga pływająca charakteryzuje się tym, że nie jest ona sztywno połączona z podłożem i ścianami, ani też z innymi elementami pionowymi w danym pomieszczeniu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu szczelin dylatacyjnych przy ścianach oraz warstwy poślizgowej oddzielającej ją od stropu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie przenoszą one drgań z sąsiednich pomieszczeń. Warunkiem jest jednak odpowiednie wykonanie izolacji akustycznej i poprawny montaż samej podłogi.
Jaki podkład pod podłogę pływającą?
Pierwszym krokiem do ułożenia podłogi w systemie pływającym jest wykonanie izolacji akustycznej stropu. Zazwyczaj wykonuje się to przy pomocy płyty z wełny mineralnej albo styropianu. Następny etap to oddzielenie izolacji akustycznej od przyszłej wylewki za pomocą warstwy poślizgowej z folii budowlanej. Stanowi ona także zabezpieczenie przed nadmiernym zawilgoceniem materiału izolacyjnego. Dla zachowania szczelin dylatacyjnych, które warunkują prawidłowość wykonania podłogi, konieczne jest ułożenie wzdłuż ścian i innych pionowych powierzchni warstwy wełny mineralnej, pasków styropianowych albo pianki dylatacyjnej.
Tego rodzaju materiały izolacyjne mają zdolność do rozprężania i kurczenia się podczas jego rozszerzania. Wylewka podłogowa może być z jastrychu cementowego lub warstwy anhydrytowej. Przyjęło się, że to drugie rozwiązanie stosuje się w przypadku ogrzewania podłogowego, na co wpływ ma przewodność cieplna i cena.
Istnieje również możliwość wykonania podłogi pływającej z suchego jastrychu. Stosuje się do tego celu płyty drewnopochodne, gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe lub włókno-cementowe. Należy je układać bezpośrednio na izolacji akustycznej. W zależności od typu wybranych płyt można je układać w jednej lub dwóch warstwach. Ważne, aby docinać je w taki sposób, żeby kończyły się kilka centymetrów przed ścianą.
Przed układaniem właściwego pokrycia podłogowego należy upewnić się, że podkład jest odpowiednio przygotowany. Podłoże cementowe musi być równe i gładkie. Istotna jest także właściwa wilgotność podłoża na poziomie 2-3%. W przypadku suchego jastrychu przed układaniem podłogi należy go przeszlifować oraz wypełnienie styków płyt szpachlówką.
Montaż paneli podłogowych i innych okładzin metodą pływającą
Układanie podłogi pływającej różni się w zależności od wybranego rodzaju materiału wykończeniowego. W przypadku podłogi drewnianej w postaci parkietu lub desek podłogowych należy je przykleić do podłoża. Pojedyncze elementy podłogowe łączy się ze sobą przy pomocy pióra i wpustu. W celu zachowania dylatacji przyściennych, które warunkują prawidłowy montaż w systemie pływającym, należy stosować specjalne kliny dystansowe.
Szybkim sposobem na podłogę pływającą jest ułożenie paneli podłogowych. Kolejne elementy takiej podłogi są łączone ze sobą zamkiem typu klik. Pod panelami należy umieścić odpowiednią matę wygłuszającą. Niektóre produkty mogą dodatkowo pełnić funkcję paraizolacyjną. Wymagana szczelina dylatacyjna przy ścianach jest na końcu zakrywana listwami przypodłogowymi.
Chcąc ułożyć wykładzinę na podłodze pływającej, należy przykleić ją do podkładu. Do tego celu konieczne jest zastosowanie specjalnego kleju do wykładzin lub dwustronnych taśm klejących. Istnieje możliwość montażu metodą napinania. W tym przypadku wykładzina jest mocowana do listew obwodowych. Do wygłuszenia posadzki stosuje się specjalną matę z gąbki.