Płytki dywanowe czy wykładzina dywanowa w rolce?
Płytki dywanowe to rodzaj podłogi, który w sektorze komercyjnym króluje od ponad dekady, natomiast w sektorze prywatnym może być stosowany jako alternatywa dla częściej stosowanych wykładzin w rolkach. Jeszcze kilkanaście lat temu płytka dywanowa nie była tak oczywistym wyborem i pokryciem podłogowym w sektorze komercyjnym. W domyśle wielu klientów najpierw kierowało się z zapytaniem o zwykłą wykładzinę w rolce. Zatem chcąc odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie, poniżej przedstawiamy krótką analizę porównawczą.
Przeczytaj także:
Płytka dywanowa zapewnia lepsze wygłuszenie
Wykładzina dywanowa najczęściej jest tkana na podkładzie z juty, który jest klejony bezpośrednio do posadzki. Natomiast spód płytek dywanowych najczęściej wykonany jest z grubej warstwy bitumicznej lub warstwy tekstylnej podobnej do klasycznego filcu, co zwiększa poziom wyciszenia i stanowi większą barierę dla odgłosów kroków. Efekt stukania obcasami nie jest aż tak słyszalny zarówno w pomieszczeniu, jak i piętro niżej.
Często ta sama kolekcja dostępna jest zarówno w rolce, jak i w płytce dywanowej. Kolejnym czysto matematycznym przykładem będzie fakt, że wykładzina w rolce będzie średnio o kilka mm cieńsza aniżeli ta w płytce.
Wykładzina dywanowa w płytkach to mniejsza ilość odpadu
Czasami wydaje nam się, że gdy mamy pomieszczenie o powierzchni 20 m2 to wystarczy nam zakupić tylko tyle materiału, ewentualnie z niewielkim naddatkiem. W przypadku wykładzin w rolce niestety nic bardziej mylnego. Często wykładzinę w rolce trzeba ciąć „na zakładkę”, by uniknąć widoczności łączeń. Często zależy nam na zachowaniu wzoru, więc wymagane jest pewne przesunięcie wykładziny, bądź pomieszczenie ma nieregularny kształt, więc by uniknąć nieestetycznego „łatania dziur” również trzeba przewidzieć większą ilość niezbędnego materiału.
Na ilość odpadu montażowego ma również wpływ format. Płytki dywanowe najczęściej są w formacie kwadratów 50×50 lub 61×61, natomiast wykładziny dywanowe w rolce przeważnie mają szerokość 200cm lub 400 cm. Wobec tego mały rozmiar płytek powoduje mniejszy odpad montażowy. Statystycznie w przypadku wykładzin w rolce jest to 15% natomiast w przypadku płytek dywanowych ok. 5%.
Montaż płytek dywanowych na specjalnym podkładzie
Podłogi techniczne, inaczej też mówiąc podłogi podniesione, to rozwiązanie, które stosuje się przede wszystkim w dużych biurowcach. Jest to rodzaj podłogi zbudowany na specjalistycznej konstrukcji. Podłoga układana jest na odpowiedniej wysokości (najczęściej ok. 10-20 cm). Stosowana jest wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba różnego rodzaju okablowania. W wolnej przestrzeni ulokowane są przewody, media, a także instalacje klimatyzacyjne.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek usterek w takich instalacjach podpodłogowych, które nie zawsze udaje się łatwo namierzyć, istnieje potrzeba szybkiego dostania się do miejsca awarii. Dlatego w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wykładzina w płytce. Płytka dywanowa nie jest montowana na stałe, lecz na płyn antypoślizgowy, kolokwialnie mówiąc klej-rzep. Wykładzinę można wielokrotnie w danym miejscu odklejać i przyklejać. W przypadku wystąpienia awarii, łatwo można dostać się do punktu „zapalnego” bez dokonywania generalnego remontu. W przypadku wykładziny dywanowej w rolce niestety dostęp do takiego miejsca wiązałby się z uszkodzeniem wykładziny, zakupem materiału na całe pomieszczenie i potrzebą ponownej instalacji.
Zalety płytek dywanowych – prosty demontaż i montaż
Sytuacja podobna jak w przypadku podłóg podniesionych. Wykładzina dywanowa w płytkach montowana jest na klej rzep. Ponadto format płytki dywanowej jest znacznie mniejszy w porównaniu z wykładziną w rolce. Dlatego w razie uszkodzenia bądź zniszczenia małego fragmentu podłogi wystarczy wymienić tylko uszkodzoną płytkę bez konieczności całkowitego zrywania wykładziny. Do tego takiej „punktowej” naprawy może zrobić każdy sam, bez konieczności angażowania ekip montażowych. Płytki dywanowe są łatwe w instalacji, więc często stanowią alternatywę dla wykładzin obiektowych.
Płytki dywanowe pozwalają stworzyć równe podłoże
Jak wcześniej zostało napisane – wykładzina dywanowa w rolce jest najczęściej tkana na spodzie jutowym i jest stosunkowo cienka. Na gładkiej, jednolitej tafli wykładziny w rolce bądź większej powierzchni, wszelkie nierówności będą widoczne. Włókno wykładziny jest sprężyste i pracuje, a podkład jest cienki wobec tego ubytki będą się odznaczać. Płytki dywanowe posiadają grubszy spód bitumiczny i włókna szklane, dzięki czemu są one grubsze i sztywniejsze, co niweluje niewielkie nierówności.
Łatwy transport podłogi w formie płytek dywanowych
Płytki dywanowe najczęściej mają rozmiar 50×50 i sprzedawane są w paczkach po 5 m2 (waga ok. 20 kg). Wykładzina w rolce jest nieporęczna, ponieważ najczęściej jej szerokość to 200 cm lub 400 cm. Rolki wykładziny ciężko jest wnieść na wyższe piętra, gdyż w wąskim gardle klatek schodowych ciężko jest się z nimi obrócić, a do windy taki produkt się nie zmieści. Ponadto paczkę płytek zmieścimy w aucie osobowym, w przeciwieństwie do wykładziny w rolce.
Możliwość schowania nadmiaru płytek i wykorzystania, gdy zajdzie potrzeba
Podobna sytuacja jak przy transporcie. Wykładzina w rolce potrzebuje więcej miejsca do jej magazynowania. Stojąc w pionie często musi mieć zapewniony wysoko sufit, a leżąc na podłodze istnieje ryzyko, że zostanie przygnieciona. Płytki dywanowe wymagają niewielkiej przestrzeni i mogą być składowane paczkami, jedna na drugiej.
Płytki dywanowe czy wykładzina w rolce – co będzie najlepszym wyborem?
Każda z wykładzin ma swoje wady i zalety. Jednak my w swojej polityce sprzedaży zdecydowaliśmy się iść z duchem czasu. Dawniej w swojej ofercie posiadaliśmy wykładziny dywanowe w rolce Mobilo Roll oraz Mobilo Tile. Były to jednakowe wykładziny, o tej samej gramaturze. Odnotowaliśmy, że wykładziny dywanowe w rolce odchodzą do lamusa, na rzecz płytek dywanowych. Czemu oczywiście się nie dziwimy. Płytki dywanowe zapewniają ciepło i komfort pod stopami, pozwalają na tworzenie ciekawych aranżacji, a także można łączyć i mieszać kolory, tworząc interesujące wzory. Wystarczy obrócić płytkę o 90 stopni, by zmienić jej kierunek tkania, co na większej powierzchni tworzy efekt cieniowania. Płytki dywanowe można łatwo wymieniać, ale również są łatwe do przechowywania.
Ponadto są dużo łatwiejsze w przypadku zastąpienia, tzn. że jeśli po latach użytkowania, w danym projekcie potrzebujemy wymienić dany element wykładziny (w tym samym kolorze) to bardzo łatwo jest znaleźć jego odpowiednik i go wkomponować.
Płytki dywanowe już dawno zyskały popularność w środowiskach komercyjnych, takich jak restauracje, sklepy, hotele, ale również coraz bardziej zyskują w oczach użytkowników prywatnych w segmencie mieszkaniowym. Są one łatwe w utrzymaniu i pozwalają na szybszą instalację wraz z redukcją odpadów. Ten materiał podłogowy zyskuje popularność ze względu na jego opłacalność, trwałość i estetyczny zakres projektowania, dzięki integracji nowych technologii. Bardzo często układa się je także w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, na przykład budynkach użyteczności publicznej.
Zgodnie z tą myślą i potrzebą rynku, zdecydowaliśmy się na odświeżenie naszego asortymentu. Zdecydowaliśmy, że marka Workstep stawiać będzie na rozwiązania modułowe – czyli wszystko powinno być jak najprostsze we wszystkich powyższych aspektach. Workstep to kolekcje przeznaczone do użytku w małych i dużych biurach, ale także we wnętrzach prywatnych. Dostępne są różne wzory i jak najbardziej uniwersalne kolory. W asortymencie Workstep dostępne są wzory zacieranego betonu, tkanych włókien, lekko „falujące”, linearne oraz nasza sztandardowa kolekcja – Regular540.
Regular540 to klasyczne i uniwersalna kolorystyka, z delikatnym melanżem który sprawia, że widoczność łączeń staje się znikoma, a także doskonale maskują drobny brud. Kolekcja skierowana jest przede wszystkim na rynek obiektowy.