płytki patchwork co to

SHARE

Płytki patchwork – czym są i gdzie można je położyć?

Autor:

Podłogi LVT

Do jednych z najciekawszych trendów, które obecnie panują w we wnętrzarstwie to płytki patchworkowe. Można więc powiedzieć, że ozdobna cerami święci triumfy. Uwielbiamy ją przede wszystkim za różnorodność oraz ogromne możliwości, jakie daje w aranżacji wnętrz. Płytki kłaść można praktycznie wszędzie – w łazience, kuchni, holu, salonie, a nawet tarasie i przed domem. Patrząc jednak na różnorodne jej odsłony, często możemy zastanawiać się, w jaki sposób układać płytki patchwork, aby osiągnąć założony efekt. 

Przeczytaj także:

Czym są płytki patchworkowe?

Nazwa płytek patchworkowych wywodzi się z tkaniny, która uszyta jest z różnych kawałków materiałów. Patchwork jest sztuką łączenia odmiennych elementów w taki sposób, żeby powstała nowa, niepowtarzalna i jednocześnie spójna całość. Płytki tego rodzaju wyglądają jakby pochodziły z wielu kompletów, gdyż mają odmienne wzory oraz kolory. Zostały one zestawione tak, żeby mimo pozornej przypadkowości mogły tworzyć dynamiczną kompozycję.

Warto wziąć pod uwagę, że kafelki patchworkowe na ścianę lub podłogę występują w wielu różnych wariantach. Mogą się różnić materiałem, kształtem i ilością kolorów w mozaice. Należy pamiętać, że płytki wchodzące w skład mozaiki tylko z pozoru są przypadkowo ułożone. Z reguły elementem, który spaja je w całość jest powtarzający się na nich motyw. Pod tym względem kafelki w stylu patchwork dzieli się na roślinne, geometryczne, ułożone w szachownicę i dywanowe. 

Płytki patchwork – w jakich wnętrzach się sprawdzą?

Przede wszystkim należy uwzględnić to, że płytki typu patchwork są wymagające, dlatego powinno się dobrze przemyśleć całą aranżację, jak również umiejscowienie wzorzystych kafli. Nawet jeśli patchwork ma stonowaną kolorystykę i zawsze stanowi mocny akcent w pomieszczeniu, a w niektórych wnętrzach potrafi zdominować aranżacje. 

Zaletą tego rodzaju płytek jest fakt, że można je kłaść praktycznie w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu dysponując nawet niewielką przestrzenią można zyskać oryginalne wykończenie. Co istotne, kafelki patchworkowe pasują do wszystkich typów wnętrz. Z powodzeniem można je położyć w korytarzu, salonie, kuchni i łazience. Coraz częściej wykładane są nimi powierzchnie w budynkach komercyjnych, jak hotele, biura i restauracje. 

Jaką kolorystykę i dodatki wybrać do kafelek patchwork?

Niezależnie od tego, gdzie zostanie położona ceramika, czy to będzie powierzchnia podłogowa, czy ściana, powinno się zadbać o to, aby nic innego nie było dla nich konkurencją. Wówczas zyska się pewność, że cała aranżacja zaprezentuje się elegancko i stylowo, a także uniknie się wrażenia przypadkowości. Należy pamiętać, że płytki ceramiczne patchworkowe najlepiej komponują się ze spokojnymi i stonowanymi barwami, jak biel, czy subtelna szarość. 

Jeśli chce się zastosować ponadczasowy wystrój wnętrza, wykorzystując do tego celu patchworki i jednocześnie zastosować inny kolor, należy zachować dużą ostrożność w jego doborze. Najlepiej przyjrzeć się dominującym odcieniom w płytkach i rozważnie podjąć decyzję. Chcąc stworzyć udaną aranżację i jednocześnie uniknąć chaosu, warto zadbać także o to, aby patchwork pasował również do reszty wystroju. 

Aranżacja z wzorzystymi płytkami w stylu patchwork na podłogę to strzał w dziesiątkę

Wybierając płytki patchworkowe zyskuje się szansę na stworzenie przepięknej aranżacji. Trzeba pamiętać, że tego rodzaju kafelki pakowane są w losowy sposób. Nie ma więc możliwości, że ktoś inny trafi na taki sam zestaw i w dodatku postanowi go ułożyć w ten sam sposób. Oczywiście, aby design wnętrza wyglądał zjawiskowo warto zatroszczyć się także o trwałość i precyzję wykonania. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

wentylacja powierzchni podpodłogowej w domu szkieletowymCzym jest wentylacja powierzchni podpodłogowej w domu szkieletowym?
W jaki sposób stworzyć schody zabiegoweW jaki sposób stworzyć schody zabiegowe?