SHARE

Renowacja podłóg elastycznych – Bona Resilient System

Autor:

Podłogi LVT

Niewiele się mówi o renowacji podłóg elastycznych, jednak tak jak w przypadku podłóg drewnianych jest to możliwe, a efekty renowacji są na tyle dobre, że trudno określić czy podłoga została odnowiona, czy wymieniona na nową. Widząc, jak dobrze renowacja sprawdza się w przypadku podłóg drewnianych, firma Bona opracowała Bona Resilient System, który pozwolił przenieść nabyte na drewnie doświadczenie na podłogi elastyczne.

To rozwiązanie pozwala nie tylko zachować świeżość podłogi, ale też całkowicie odmienić jej wygląd bez konieczności wymiany na nową. Nawet powierzchnie o dużym natężeniu ruchu można skutecznie zabezpieczyć, zwiększając ich wytrzymałość i wydłużając ochronę. Dzięki temu systemowi można odmienić wygląd, istniejącej elastycznej podłogi z linoleum, PVC, winylu (LVT), gumy i poliuretanu. Warto też pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja podłogi również potrafi sporo zdziałać i przedłużyć jej żywotność. Dobrze jest zapoznać się ze sposobami na zadbanie o podłogę elastyczną, szczególnie jeśli planowana jest renowacja, aby przedłużyć żywotność odnowionej podłogi.

Jak wygląda proces renowacji w praktyce?

Sam proces renowacji opiera się tylko na kilku prostych krokach, ale każdy z nich jest równie ważny. Każdą renowację rozpoczyna gruntowne czyszczenie. Należy porządnie umyć podłogę, ponieważ kluczowym jest pozbycie się głęboko zakorzenionych zabrudzeń. Należy też zwrócić uwagę na odpowiednie dobranie stężenia środków czyszczących adekwatnego do poziomu zabrudzenia podłogi. Zazwyczaj konieczne jest użycie maszyny szorującej (w przypadku Bona Resillient System najczęściej wykorzystywanymi produktami są Bona Power Remove R wraz z maszyną Power Scrubber). Tak przygotowana podłoga nadaje się do przeszlifowania diamentowymi materiałami ściernymi. Podłoga traktowana jest niestandardowym materiałem ściernym tylko krążkami diamentowymi (Bona Diamond) ze względu na ich właściwości. Dzięki swojej budowie krążki dopasowują się do podłoża, w taki sposób, że pozwalają usunąć mocne zarysowania i niektóre uszkodzenia. Poza diamentowymi materiałami ściernymi Bona oferuje i rozwija różne możliwości pozwalające dobrać jak najlepsze narzędzie w zależności od rodzaju podłogi np. takie, które zapewniają wentylacje i nie dopuszczają do nagrzania wrażliwej na ciepło powierzchni elastycznej. Warto pamiętać, że w zależności od rodzaju podłogi i oczekiwanego efektu można przeprowadzić proces szlifowania na mokro i na sucho. Ostatnim etapem renowacji podłogi elastycznej jest lakierowanie. W zależności od oczekiwanego efektu końcowego – nowa aranżacja podłogi czy tylko odświeżenie jej aktualnego wyglądu, kroki będą się nieznacznie różnić. W przypadku aranżacji na nowo najpierw należy nałożyć lakier nadający podłodze odpowiedni kolor. Jeśli nie zmieniamy wyglądu istniejącej podłogi, ten krok jest pomijany. Następnie podłogę należy zabezpieczyć lakierem transparentnym. Ten proces pozwala na zwiększenie trwałości i lepsze zabezpieczenie podłogi.

Nowy efekt dzięki renowacji

W przypadku Bona Resillient System produktami używanymi do lakierowania powierzchni są lakiery z serii Bona Pure. Renowacje wykonywane produktami Bona można zobaczyć w wielu miejscach na całym świecie. Odnowione podłogi najczęściej można spotkać w szkołach, przedszkolach, szpitalach czy halach sportowych. Jednym z najciekawszych obiektów, których renowacja była przeprowadzana przy pomocy Bona Resillient System jest znana na całym świecie niemiecka GETEC Arena. Po 15 latach użytkowania, podłoga wymagała gruntownej renowacji, jednak odnowa podłogi sportowej musiała być zgodna z zasadami Związku Piłki Ręcznej. Dzięki użyciu produktów Bona uzyskano nową, bardzo trwałą podłogę sportową, co pozwoliło zaoszczędzić czas i pieniądze oraz zastosować wszystkie prawidłowe kolory i oznaczenia linii wg NCS. Mimo że proces renowacji podłóg elastycznych wydaje się dość skomplikowany to wcale nie trwa dłużej niż montaż nowej podłogi. Co może zaskoczyć – renowacja powierzchni zajmuje mniej niż połowę czasu w porównaniu do tradycyjnych metod usuwania starej podłogi, które wymagają takich czynności jak zeszlifowanie podłoża, gruntowanie, wyrównanie, montaż i klejenie. Warto pamiętać, że renowacja to nie remont, co wiąże się z krótszymi terminami i mniejszym bałaganem. Nie dość, że renowacja pozwala zaoszczędzić sporo czasu, to także zmniejsza koszty przez wzgląd na mniejszą ilość godzin roboczych. Dodatkowo wykorzystując ponownie istniejący materiał nie zwiększa się ilości śmieci w naszym środowisku.

Jakie są zalety renowacji?

Niezależny Szwedzki Instytut Badań nad Środowiskiem przeprowadził badania na temat korzyści płynących z renowacji. Według badań emisja dwutlenku węgla w przypadku renowacji wynosi 1,14 kg CO2/m2, natomiast w przypadku montażu nowej podłogi średnio 11,42 kg CO2/m2. Wyniki badań pokazały również, że dzięki renowacji można ograniczyć zużytą energię. Zużycie energii w przypadku renowacji podłóg elastycznych wynosi 20 MJ/m2, natomiast przy montażu nowej podłogi średnio 200 MJ/m2. Jak pokazują liczby renowacja podłogi pozwala zredukować zużycie energii jak i emisję dwutlenku węgla o około 90 proc. Co ciekawe, odnowiona podłoga to także zdrowsza podłoga. Aktualna sytuacja na świecie spowodowała wzrost świadomości na temat odpowiedniej higieny powierzchni co doprowadziło do wykonania dodatkowych badań, z których wynika, że renowacja przy użyciu Bona Pure zapewnia eliminację bakterii i mikroorganizmów – nawet tych ukrywających się w spoinach, zadrapaniach i innych trudno dostępnych miejscach. Warto zaznaczyć, że renowacji podłóg elastycznych można dokonać wielokrotnie, za każdym razem zmieniając aranżację podłogi jeśli istnieje taka potrzeba. Patrząc na możliwości jakie daje renowacja, a także korzyści z niej płynące, np. zaoszczędzony

czas, oszczędność finansowa, czy także aspekt ekologiczny, renowacja wydaje się świetną alternatywą do montażu nowej podłogi. Dodatkowym argumentem przekonującym do wykonania renowacji na systemach i produktach Bona jest uzyskanie gwarancji na powłokę. Więcej informacji dotyczących zarówno produktów jak i procesu renowacji podłóg elastycznych można uzyskać kontaktując się pod adresem email: oskar.kusik@bona.com lub na stronie internetowej www.bona.com/pl/.

Autor: inż. Oskar Kusik

Absolwent Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Aktualnie technik firmy Bona, a także szkoleniowiec. Jego zawodowym obszarem zainteresowania jest wykańczanie powierzchni drewnianych i elastycznych.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Metody pomiaru wilgotności podłoża cz. 2
Zasady układania PCW w rolkach – jak uniknąć reklamacji