Renowacja podłóg – różne barwy poliuretanu cz.2

Renowacja podłóg – różne barwy poliuretanu cz.2

admin
Autor: admin
2021-12-17 0

Lakierami poliuretanowymi można przeprowadzić renowację każdej podłogi (oczywiście oprócz wykładzin dywanowych). Możemy ją przywrócić do jej pierwotnej świetności lub nadać nowe barwy, czyli po prostu pomalować wybranymi kolorami, wkleić lub namalować logo, czy piktogramy. Zmiana designu podłogi odbywa się bez jej zrywania w ciągu jednego weekendu.

Lakier utwardzany promieniami UV

Renowacja podłóg – różne barwy poliuretanu cz.2

Ostatnia innowacja związana z lakierami poliuretanowymi do wykładzin elastycznych (PVC, LVT, linoleum, kauczuk, tzw. żywice poliuretanowe i epoksydowe). Lakier aplikujemy na podłogę i utwardzamy lampami UV. Wcześniej takie rozwiązania były stosowane na podłogach drewnianych. Aktualnie jest już dostępna technologia na podłogach elastycznych. Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest to, że z podłogi można korzystać natychmiast po utwardzeniu lampami UV.

Kolorowe lakiery a renowacja podłóg

Aspektem wartym szerszego omówienia jest renowacja podłóg kolorowymi lakierami przeznaczonymi do kolorowania wykładzin elastycznych, mas szpachlowych, betonu, drewna, płytek ceramicznych. Ta technologia pozwala na zmianę wyglądu podłogi i daje nieograniczone możliwości w designie. Jedynym elementem ograniczającym jest fantazja projektanta. Technologię stosuje się na już funkcjonujące podłogi lub na nowo instalowane. Aplikację lakierów kolorowych przeprowadza się identycznie jak każdy inny produkt poliuretanowy, czyli wałkiem.

Przebieg takich prac np. na wykładzinie PCW wygląda w dużym uproszczeniu następująco:

  • dokładne wyczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni wykładziny,
  • naniesienie pierwszej warstwy koloru,
  • naniesienie drugiej warstwy koloru,
  • instalacja dodatkowych elementów wzorów np. logo firmy, piktogramy, wzory,
  • aplikacja lakieru poliuretanowego bezbarwnego tworzącego powłokę zabezpieczającą.

Jeszcze raz zaznaczę – ilość barw czy możliwości projektowe są nieograniczone. Aktualne trendy pokazują, że użytkownicy coraz częściej poszukują oryginalnych rozwiązań dla swoich podłóg. Prezentowana wyżej technologia umożliwia to w stu procentach. Podłoga z wydrukiem 3D, podłoga betonowa, kolorowa, z namalowanym obrazem lub delikatnym ornamentem. Ważne, aby na samej górze znalazł się bezbarwny lakier poliuretanowy, który zabezpieczy wszystko, co jest pod spodem, a co tworzy wzór czy kolor podłogi. Lakier trwały i wytrzymały, dający gwarancję długotrwałego, bezproblemowego użytkowania.

Renowacja podłóg – różne barwy poliuretanu cz.2
FOTO: materiały prasowe Dr. Schutz

Korzyści z zastosowania technologii opartej na poliuretanach

Renowacja wykładzin elastycznych oraz innych podłóg przy zastosowaniu lakierów poliuretanowych daje bardzo duże korzyści inwestorowi/użytkowników podłóg. Oczywiste do wyliczenia są korzyści biorąc jako alternatywę do wymiany podłogi. Zmiana jej koloru czy też odnowienie przez aplikację lakieru poliuretanowego jest dużo tańsza niż wymiana. Trudniejsze do kalkulacji są korzyści wynikające z czasu wyłączenia obiektu z użytkowania – kilka dni przy wymianie wykładziny w stosunku do jednego dnia przy renowacji lakierem poliuretanowym.

Najważniejsze korzyści dla nas wszystkich są związane z ekologią. Brak odpadu powstałego przez zerwanie starej wykładziny, minimalne zużycie wody i energii elektrycznej – te argumenty powodują, że renowacja podłóg staje się bardzo istotnym elementem oferty każdej firmy instalującej podłogi. Kolejne zalety to oczywiście minimalne zużycie wszelkich produktów chemicznych używanych na co dzień do bieżącego czyszczenia podłóg – lakiery poliuretanowe czyści się bardzo łatwo i szybko oraz nie wymagają stosowania agresywnych produktów chemicznych, które niszczą środowisko. Bardzo długi

czas użytkowania powłok poliuretanowych zapobiega nawet kilkukrotnemu w roku aplikowaniu tzw. polimerów. Lakiery poliuretanowe wytrzymują na podłogach nawet 7 lat i przez ten okres nie ma potrzeby, aby przeprowadzać jakiekolwiek prace pielęgnacyjne. Podłogę należy jedynie myć z codziennych zabrudzeń. Oczywiście ten czas użytkowania powłoki poliuretanowej powinien być gwarantowany pisemnie. Lakieru poliuretanowego z podłogi nie zmywamy (nawet podczas czyszczenia gruntownego), a więc to tworzywo sztuczne nie trafia jako odpad do środowiska naturalnego.

Gwarancja długotrwałego użytkowania podłogi

Technologie utrzymania podłóg w pożądanej estetyce oraz kondycji pozwalają aktualnie na użytkowanie podłóg przez bardzo długi czas. Oferta przedstawiana przez producentów środków przeznaczonych do czyszczenia i pielęgnacji podłóg jest coraz bogatsza. Środki – bazujące na tworzywie sztucznym o nazwie poliuretan – są aktualnie najczęściej stosowane i zalecane przez wszystkich producentów pokryć podłogowych. Jest to produkt, który daje podłogom oczekiwany i pożądany wygląd, który zapewnia długotrwałość użytkowania. Produkt, który pozwolił w ostatnich kilku latach znaleźć rozwiązania umożliwiające stworzenie powłok zabezpieczających, które obok podstawowych funkcji dają też możliwości wcześniej nieosiągalne. Każda firma, która wzbogaci swoją ofertę o tego typu środki, będzie bardzo pozytywnie postrzegana przez jej klientów, a to jest najlepsza gwarancja sukcesu i rozwoju. Warto bliżej przyjrzeć się ofertom i zapytać swoich dostawców o produkty poliuretanowe albo poszukać tych, którzy technologie poliuretanowe posiadają w swojej ofercie. Warto wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, a jednocześnie ułatwiać sobie pracę – są to największe oszczędności. Tym bardziej jeżeli są pisemnie gwarantowane przez producenta.

admin
Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Patron Portalu

Partnerzy Portalu