Szybkie i sprawdzone sposoby na wyrównanie podłogi pod panele

SHARE

Szybkie i sprawdzone sposoby na wyrównanie podłogi pod panele

Autor:

Podłogi LVT

Układanie paneli poprzedza szereg różnych innych czynności, w tym między innymi zadbanie o to, aby znajdowało się pod nimi równe podłoże. Jeśli nierówności podłoże są większe niż dwa milimetry, może z czasem dojść do wypaczenia paneli i ich pęknięć, a także skrzypienia podłogi. Każdy, kto zna się na układanie podłóg z tego typu materiałów, wie, że równe podłoże jest kluczem do stworzenia funkcjonalnej podłogi. Dlatego też należy zadbać o to, aby podłoże było równe i czyste. 

Przeczytaj także:

W jaki sposób sprawdzić, czy podłoże pod panele jest równe?

Czy wymagane jest wyrównywanie podłoże przed położeniem paneli? Tak. Nawet najdroższe i najlepsze panele podłogowe wymagają tego, aby podłoże pod nimi były suche, czyste i równe. W innym przypadku mogą one zacząć się niszczyć i rozchodzić na skutek nierównego rozłożenia naprężeń, które będą na nie działać. Dysproporcje w poziomie podłoża można sprawdzić w prosty sposób. Wystarczy wziąć długą poziomicę lub deskę, która będzie prosta. Następnie przyłożyć do podłogi i przesuwając po niej sprawdzać, czy nie pojawiają się prześwity. 

Jak wyrównać starą podłogę pod panele? Zastosowanie wylewki samopoziomującej

Najczęściej do wyrównywania starej podłogi wykorzystuje się wylewkę samopoziomującą. Jest to sprawdzony sposób, a łatwość pracy z tym materiałem sprawia, że sam proces wyrównywania nie zajmuje zbyt dużo czasu. Co jednak istotne, najpierw należy porządnie oczyścić podłoże. Jeśli na styku ściany z podłogą są dziury wymagające uszczelnienia, wykorzystuje się do tego celu piankę montażową. Przed przygotowaniem wylewki podłoga powinna zostać dobrze zagruntowana. Jeśli będzie ona wylewana na dużej powierzchni, to lepiej podzielić ją na konkretne obszary o mniejszym metrażu. Etapy prac dzielą się na:

  • wylanie zaprawy samopoziomującej pasami po około 30 centymetrów,
  • rozprowadzenie masy pacą,
  • odczekaniu kilku dni, aż masa się zwiąże. 

Na rynku znaleźć można wiele różnych produktów do wyrównywania podłoża. Doskonale sprawdzają się nie tylko pod panele, ale także pod płytki ceramiczne, czy deski drewniane. Z reguły pełnie związanie masy następuje po około tygodniu, ale szczegółowe informacje na ten temat producenci podają na opakowaniu. 

Wyrównywanie podłogi pod panele bez wylewki

Podłogę pod panele można wyrównać nie wykorzystując do tego celu wylewki samopoziomującej. Można jako alternatywę zastosować płyty OSB. Co ważne, są one na tyle wytrzymałe, że nie będą pękać i nie spowodują żadnych wybrzuszeń, czy też uszkodzeń paneli. Taki sposób wyrównywania podłoża najlepiej sprawdza się w przypadku montażu nowych okładzin na starych podłogach. Do wyrównania podłogi betonowej najlepiej wykorzystać płyty z suchego jastrychu, np. kartonowo-gipsowe lub betonowe. Jeśli podłoże ma niewielkie nierówności, można na nie położyć podkład z poliestru ekstrudowanego lub ekopłyty.

Wyrównanie podłoża pod panele przy wykorzystaniu żywicy 

Kolejnym dobrym rozwiązaniem na wyrównanie podłoża pod panele jest zastosowanie żywicy epoksydowej lub żywicy poliuretanowej. Cechują się one szybszym wiązaniem niż wylewki samopoziomujące. To z kolei pozwala na przyspieszenie prac montażowych. Istotne jest to, że żywica pozwala stworzyć stabilną i twardą powierzchnię i doskonale nadaje się do wypełniania ubytków, pęknięć, czy niewielkich uszkodzeń. Pojawia się jednak pytanie, który rodzaj żywicy wybrać? Żywica epoksydowa cechuje się bardzo dobrą przyczepnością, nieprzepuszczalnością oraz dobrą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych. Z kolei żywice poliuretanowe charakteryzują się podobnymi właściwościami, ale na dodatek są elastyczne. Pozwala to na niwelowanie mikropęknięć. 

Wyrównanie podłogi pod panele i zastosowanie podkładu

Kiedy masa wyrównująca podłoże będzie już dobrze związana i będzie ono gotowe do układania paneli, należy pamiętać jeszcze o dobraniu odpowiedniego podkładu pod panele podłogowe. Zagwarantuje on optymalną izolację termiczną i akustyczną, a na dodatek pomoże uniknąć powstawania odkształceń. Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju produktów, które można dobrać do własnych wymagań i potrzeb. 

Sprawdź produkty, które idealnie nadają się do wyrównywania podłoża pod panele:

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Po co i jaką stosować folię pod panele podłogowe?Po co i jaką stosować folię pod panele podłogowe?
Porysowane panele podłogowe - jak sobie z tym poradzić?Porysowane panele podłogowe - jak sobie z tym poradzić?