Wykładzina czy dywan do pokoju?

SHARE

Wykładzina czy dywan do pokoju?

Autor:

Podłogi LVT

Aranżując wnętrze mieszkania, zwraca się uwagę nawet na najdrobniejsze szczegóły. Znaczenie ma odcień wybranej farby, ilość elementów dekoracyjnych oraz ich rozmieszczenie, a także rodzaj wybranego dywanu lub wykładziny dywanowej. Dywany i wykładziny dywanowe cieszą się dużą popularnością w domach nie tylko ze względów dekoracyjnych, ale i czysto praktycznych. Niemniej różnią się od siebie pod kilkoma względami. Pojawia się więc pytanie, co wybrać – wykładzinę czy dywan? Istotne okazuje się przede wszystkim poznanie wad i zalet obu tych rozwiązań.

Przeczytaj także: 

Wykładziny dywanowe i ich zmiana na przestrzeni lat

Do niedawna wykładziny dywanowe były postrzegane jako tańszy zamiennik dla dywanów i cieszyły się popularnością szczególnie w pokojach dziecięcych ze względu na amortyzację upadków i ich niski koszt. Dywany natomiast zdobiły głównie salony, by zachwycać domowników i gości. Dzisiaj ta perspektywa się zmienia. Wykładziny zyskują na popularności dzięki rozszerzonej palecie kolorów i nowoczesnym wzorom. Często są one wybierane nie jako tańsza alternatywa, ale jako element dekoracyjny danego pomieszczenia.

Zauważyć można również, że wykładziny wracają do łask i można je znaleźć w różnych przestrzeniach. Bogactwo wzorów, kolorów i materiałów sprawia, że harmonizują z różnymi stylami aranżacji i świetnie podkreślają charakter pomieszczenia. Mają też praktyczne zastosowanie, chroniąc podłogi, tłumiąc hałas i wpływając na wilgotność powietrza. Wybór pomiędzy wykładziną a dywanem zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników, a także projektu aranżacji wnętrz.

Jakie wady i zalety mają wykładziny dywanowe?

Choć podłogi z naturalnego drewna czy gresu są cenione za ich szlachetny wygląd, to w niektórych pomieszczeniach, jak np. sypialnia, pokój dziecięcy czy salon istnieje potrzeba stworzenia ciepłego i przytulnego klimatu. Wykładzina dywanowa może okazać się wtedy świetnym rozwiązaniem, ponieważ jej montaż jest prosty, a możliwość przycinania pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb aranżacyjnych. Wykładzina nadaje wnętrzu ciepły charakter, a na dodatek jest przyjazna dla stóp i zapewnia wysoki komfort chodzenia po niej. Dla wielu jej istotnym atutem jest możliwość pokrycia nią całej powierzchni podłogi, co zwiększa bezpieczeństwo poprzez ograniczenie ryzyka poślizgnięcia się. Ponadto umożliwia ona wyciszenie i maskowanie niedoskonałości starej podłogi.

Mimo że wykładziny dywanowe z reguły są korzystniejszym wyborem pod względem ceny niż dywany to ich stałe zamontowanie wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Zabrudzenia na nich mogą być trudne do usunięcia, co może wymagać korzystania z usług profesjonalnych firm zajmujących się praniem dywanów i wykładzin. Regularne czyszczenie odgrywa jednak niezwykle istotną rolę, ponieważ pozwala uniknąć gromadzenia się bakterii i roztoczy. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w pokoju dziecięcym lub w przypadku, gdy w domu obecne są zwierzęta. Co istotne, wykładziny nie są rekomendowane do miejsc o wysokiej wilgotności powietrza.

dywan do pokoju

Jakie zalety i wady mają nowoczesne dywany? 

Dywany dostępne na rynku oferowane są w szerokiej palecie kolorów i wzorów, co sprawia, że każdy może znaleźć idealny produkt dla siebie. W przeciwieństwie do wykładziny, dywan nie wymaga dodatkowych prac podczas jego układania. Można go położyć w dowolnym miejscu, a w razie potrzeby łatwo przenieść w inne miejsce czy też przemyć. Mimo że jego wybór wiąże się z akceptacją gotowego już wzoru to jednak wiele dostępnych modeli wyróżnia się bardzo ciekawym wykonaniem. Za jego pomocą wnętrza mogą zyskać na charakterze i elegancji.

Dywany dobrej jakości stanowią często bardzo ważny element dekoracyjny we wnętrzach. Chodniki dywanowe są praktycznym rozwiązaniem w przedpokojach czy w długich korytarzach, gdzie chronią podłogę i zapewniają ciepło stopom. Należy jednak pamiętać, że mają one również swoje wady. Dywany mogą się przesuwać i tym samym stwarzać ryzyko upadku, co czyni je mniej przydatnymi w pokojach małych dzieci. Modele o długim włosiu nie są polecane dla alergików ze względu na zbierający się w nich kurz. Ponadto w przypadku właścicieli zwierząt domowych mogą one wymagać częstszego czyszczenia i profesjonalnego prania.

Wykładzina dywanowa czy dywan do pokoju? Na co się zdecydować?

Nie da się ukryć, że zarówno dywany, jak i wykładziny dywanowe mają swoje wady i zalety. Ostateczny wybór zależy jednak od indywidualnych preferencji i oczekiwań użytkowników. Przy podejmowaniu decyzji warto brać pod uwagę aspekty praktyczne i estetyczne obu rodzajów produktów. Zachęcamy do zapoznania z bogatą ofertą dywanów i wykładzin dywanowych, w której każdy może znaleźć coś dla siebie u naszego partnera Coniveo:

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Czy linoleum jest dobrym materiałem na wykładzinę?Czy linoleum jest dobrym materiałem na wykładzinę?
Deska podłogowa z fazą - co to jest i czy warto ją wybierać?Deska podłogowa z fazą - co to jest i czy warto ją wybierać?