Jakie są najważniejsze zasady układania płytek wielkoformatowych?
Płytki wielkoformatowe cieszą się obecnie ogromną popularnością. Już od kilku lat utrzymuje się moda na tego typu okładziny podłogowe. Aby jednak możliwe było stworzenie odpowiedniej aranżacji z nimi, niezbędne jest poznanie najważniejszych zasad układania płytek wielkoformatowych. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę?
Przeczytaj także:
- Czy warto zamontować w domu drewniane schody ażurowe?
- Czym są podłogi fornirowane?
- Jakie są zalety parkietu warstwowego?
- Finishparkiet i finishdeski – czy to alternatywa dla paneli podłogowych?
Z czego produkuje się płytki wielkoformatowe?
W obecnych czasach gres jest najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się płytki podłogowe oraz ścienne. Najwięcej jest modeli kwadratowych 60 x 60 cm i prostokątnych 30 x 60 cm. Producenci oferują coraz większe płytki kwadratowe – 75x75, 80x80, 100x100, 120x120 cm. Wiele kolekcji obejmuje także więcej formatów, które można ze sobą łączyć na podłodze. Praca z płytkami o wielkim formacie wymaga jednak odpowiedniego przygotowania podłoża, zastosowania odpowiedniego kleju do płytek i precyzyjnej techniki wykonania. Płytki gresowe są mniej nasiąkliwe niż tradycyjne z terakoty, czy glazury. Ich nasiąkliwość wynosi mniej niż 1 procent. Podobnymi parametrami charakteryzują się wielkoformatowe spieki kwarcowe, z których wytwarzane są cienkie płyty o wymiarach nawet 100 x 300 cm.
Jak zaplanować układanie płytek wielkoformatowych?
Układanie płytek wielkoformatowych wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Ponadto trzeba zaplanować ich ułożenie w całym pomieszczeniu. Zwykle trzeba je docinać , aby idealnie pasowały do danej powierzchni. Glazurnik przed przystąpieniem do pracy rozkłada płytki na podłodze z odpowiedniej wielkości krzyżykami, żeby sprawdzić rozstaw i konieczne docinki. Płyty wielkoformatowe zaczyna się układać najczęściej od najbardziej widocznego miejsca, np. od centralnej osi symetrii lub przekątnej, aby elementy docinane były po bokach. Na ścianach należy rozplanować ułożenie w taki sposób, aby układać je w całości od góry a docinki robić na dole. W przypadku bardzo dużych pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym należy zadbać o szczeliny dylatacyjne. Powinno się je robić co około 5 metrów.
Przygotowanie podłoża pod montaż płytek wielkoformatowych
Wilgotność podłoża pod płytki wielkoformatowe nie powinna przekraczać 2 procent. Należy więc starannie je oczyścić, z wszelkich zabrudzeń i warstw mogących zmniejszać ich przyczepność. Pod wielkimi płytami mus być ono równe i mocne. Wszelkie luźne lub słabo przyczepne fragmenty należy usunąć. Jeśli chodzi o podkład podłogowy, to na odcinku dwóch metrów może mieć on odchylenie maksymalnie 3 milimetry. Aby je wyrównać, należy zastosować specjalną masę szpachlową albo wylewkę samopoziomującą. Co istotne, do wyrównywania podłoża nie można stosować, tym bardziej w przypadku dużych płytek, zaprawy klejowej. Istotne jest także zagruntowanie podłoża, aby miało ono lepszą przyczepność. Pozwoli to na związanie drobnych zanieczyszczeń, zmniejszenie nasiąkliwości, powierzchniowe wzmocnienie, a w szczególności na zwiększenie jego przyczepności. W przypadku, gdy płyty będą układane w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, należy zastosować odpowiednią izolację podpłytkową.
Jaki klej wybrać do płyt wielkoformatowych?
Wybór kleju do płytek musi być poprzedzony określeniem ich rodzaju, formatu oraz konkretnego podłoża. Ze względu na to, że gres cechuje się bardzo niską nasiąkliwością, musi on być mocowany przy pomocy zapraw o podwyższonej przyczepności klasy C2 lub klejami niższej klasy dedykowanymi do gresu. W przypadku naprawdę dużych formatów płytek, niezbędne może okazać się zastosowanie elastycznych zapraw klasy S1. Takich zapraw można używać na podłożu standardowym. W przypadku podłoża odkształcalnego, czyli na posadzce z ogrzewaniem podłogowym albo wystawionej na silne działanie promieni słonecznych, powinno się używać kleju C2S1. Do największych formatów na takim podłożu polecane są zaprawy klasyC2S2 – dwuskładnikowe wysoko odkształcalne.
Układanie płytek wielkoformatowych
W trakcie montażu tego rodzaju płytek, warswtę zaprawy klejowej nakłada się zarówno na podłoże, jak i na płytkę. Należy to zrobić w takich sposób, aby między nimi nie znalazła się żadna wolna przestrzeń. Tak położony klej będzie dobrze spełniał swoją funkcję oraz trwale zwiąże materiały i zmniejszy ryzyko pęknięcia kafla podczas przypadkowego uderzenia.
Klejenie płytek wielkoformatowych
Układanie wielkoformatowych płytek z gresu wymaga ogromnej staranności. Aby klej uzyskał określone parametry, musi być rozrobiony zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej po uzyskaniu jednolitej masy, należy ją odstawić na kilka minut i jeszcze raz przemieszać. Dopiero wtedy klej nadaje się do stosowania. Dobrej jakości klej właściwie rozrobiony od razu mocno chwyta płytki. W przypadku płyt wielkoformatowych niezbędne jest nakładanie zaprawy metodą kombinowaną, czyli nanoszenie jej na podłoże i płytkę. Na powierzchniach poziomych można używać kleju rozpływnego. Jego konsystencja jest rzadsza i dobrze wypełnia całą powierzchnię pod płytkami z ceramiki. Klej rozprowadza się pacą zębatą, a ich wielkość zależy od formatu kafli. Im większe elementy się klei, tym grubsza powinna być warstwa kleju. Płytki należy układać starannie, w jak najlepszej pozycji, aby nie trzeba było ich przesuwać po kleju. Korekty powinny być minimalne. Po ułożeniu fragmentu okładziny trzeba sprawdzić, czy jest równa i odpowiednio pozioma lub pionowa. Robi się to długą łatą z poziomicą.
Spoinowanie płyt wielkoformatowych
Wielkość najmniejszej możliwej spoiny to różnica pomiędzy nominalnym a rzeczywistym wymiarem płytki rektyfikowanej. Gdyby dokładnie się jej przyjrzeć to modele o wymiarach 60 x 60 cm w rzeczywistości będą miały długości boków o wymiarze 59,8 cm. W przypadku produktów nierektyfikowanych minimalną szerokością spoiny powinna być dwukrotność dopuszczalnego odchylenia od wymiaru płytki w pierwszym gatunku. Te minimalne szerokości spoin dotyczą układania płytek w pomieszczeniach ogrzewanych i na tradycyjnym podłożu. Na ogrzewanej posadzce fugi muszą być szersze i mieć co najmniej pół centymetra. Przed ich nałożeniem trzeba zrobić test fugi lub ołówka, aby zobaczyć czy nie barwi ona płytek.