SHARE

9 sposobów na pozbycie się zapachu nowego dywanu

Autor:

Podłogi LVT

Nowy dywan czy wykładzina często wiążą się z nieprzyjemnym zapachem. Nie oznacza to, że kupiliśmy produkt niskiej jakości. To całkowicie normalne, że sztuczne włókna, klej i wyściółka wydzielają drażniącą woń. Istnieje jednak kilka sposobów na jej skuteczne usunięcie. Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu nowego dywanu lub wykładziny? Poznaj 9 sprawdzonych sposobów!

Dlaczego nowy dywan lub wykładzina mają nieprzyjemny zapach?

Produkcja wykładzin i dywanów wymaga użycia pewnych składników chemicznych zawierających lotne związki organiczne (z języka angielskiego Volatile organic compounds (VOC)). Związki te mają nieprzyjemny zapach, który w przypadku osób bardziej wrażliwych, na przykład astmatyków i alergików, może okazać się wyjątkowo drażniący dla górnych dróg oddechowych. Co więcej, długotrwała ekspozycja na lotne związki organiczne często skutkuje mdłościami, bólami i zawrotami głowy. 

Lotne związki organiczne, w przypadku dywanów i wykładzin, mogą wydobywać się:

  • z włókien – włókna uwalniają lotne związki organiczne w procesie nazywanym „odgazowywaniem” wykładziny. Chociaż są to związki potencjalnie niebezpieczne, to jednak żadna wykładzina nie zawiera ich tyle, aby mogły faktycznie zaszkodzić jej użytkownikom. Jeśli jednak jesteśmy szczególnie wrażliwi na zapachy, możemy poszukać wykładzin i dywanów z niską zawartością lotnych związków organicznych, aby zmniejszyć ryzyko podrażnień gardła czy nosa. 
  • z kleju (pod wykładziną) – klej stosowany do mocowania wykładziny na podłodze również wydziela lotne związki organiczne, które mogą stanowić źródło nieprzyjemnego zapachu. Co ważne, z reguły to właśnie klej stosowany do układania wykładziny zawiera tych związków znacznie więcej niż ona sama. 
  • z pianki (pod wykładziną) – pianka to kolejny „dodatek” pod wykładzinę, który może zwiększać ilość lotnych związków organicznych wydzielanych w pomieszczeniu z nową wykładziną. Jeśli zależy nam na zminimalizowaniu ryzyka, możemy znaleźć na rynku pianki o niskiej zawartości VOC.

Za nieprzyjemnym zapachem włókien dywanu czy wykładziny mogą stać nie tylko materiały użyte do ich produkcji czy montażu, ale także zapachy pochłonięte z wewnątrz. Włókna wykładzin i dywanów mają bowiem tendencję do wchłaniania zapachów z otoczenia. Jeśli są przechowywane w miejscu wypełnionym wonią farb czy innych materiałów, które wydzielają lotne związki organiczne, z pewnością je zaabsorbują. W przypadku chęci rozłożenia wykładziny lub dywanu w nowo wybudowanym domu lub w pomieszczeniu remontowanym, warto pozostawić tę czynność na koniec, czyli rozłożyć dywan lub przykleić wykładzinę dopiero po wysuszeniu farb i wywietrzeniu pokoju.

Użytkowanie sypialni czy salonu z nową wykładziną lepiej odłożyć na później, czyli na czas po zakończeniu procesu odgazowywania. Ten może trwać natomiast od jednego dnia do kilku tygodni – w zależności od temperatury powietrza oraz jakości wentylacji pomieszczenia. Im wyższa temperatura i lepsza wymiana powietrza, tym szybciej pozbędziemy się lotnych związków organicznych z całej wykładziny.

Jak szybciej pozbyć się nieprzyjemnego zapachu nowej wykładziny lub dywanu?

Niestety, nie zawsze możemy pozwolić sobie na odczekanie z użytkowaniem pomieszczenia po położeniu w nim nowej wykładziny czy po rozłożeniu nowego dywanu. Czy da się przyspieszyć proces odgazowywania wykładziny i szybciej usunąć jej nieprzyjemny zapach?

Oto 9 sposobów, które mogą okazać się pomocne:

1. Zadbanie o odpowiednią wentylację zawsze pomaga szybciej usunąć z wnętrza pokoju przykre zapachy. Wystarczy zatem otworzyć w pomieszczeniu okna i uruchomić wentylator, bądź klimatyzator. Takie wietrzenie może trwać nawet kilka dni, dlatego warto postarać się jak najmniej przebywać w danym pokoju i otwierać okna, kiedy tylko to możliwe. 

2. Odkurzenie wykładziny lub dywanu również bywa pomocne. We włóknach mogą bowiem skrywać się kurz i pył, będące dodatkowym źródłem lotnych związków organicznych i nieprzyjemnego zapachu. Z tego względu – nawet jeśli na pierwszy rzut oka dywan lub wykładzina wydają się czyste – warto regularnie oczyszczać je z pomocą odkurzacza.

3. Kiedy odkurzanie nie pomaga, można również spróbować oczyścić dywan „na sucho”. Posypanie go niewielką ilością sody oczyszczonej pomoże wchłonąć zanieczyszczenia i zapachy. Proszek warto pozostawić we włóknach na cały dzień, a po dobie usunąć go z pomocą odkurzacza. Zabieg można powtarzać wielokrotnie aż do osiągnięcia pożądanych rezultatów. 

4. Równie skutecznym i naturalnym sposobem oczyszczania włókien dywanów i wykładzin z pozostałości środków chemicznych jest zastosowanie gorącej pary. Para działa dezynfekująco i nie pozostawia po sobie żadnej woni – w przeciwieństwie do preparatów na bazie alkoholu. Urządzenie parowe można wypożyczyć lub kupić na własność – z pewnością jeszcze nie raz okaże się pomocne. Inną opcją jest zlecenie czyszczenia parowego profesjonalnej firmie.

5. Równie korzystną inwestycją może okazać się także zakup oczyszcza powietrza, który bardzo szybko i skutecznie (na bieżąco) usunie z niego nie tylko wszelkie lotne związki organiczne, ale także kurz i inne alergeny. Warto sprawdzić jednak, czy wybrany model posiada filtr węglowy – to on najlepiej pochłania i zatrzymuje nieprzyjemne zapachy. Jeśli w domu jest klimatyzacja, można zainwestować też w specjalną przystawkę filtrującą powietrze.

6. W naturalny, choć mniej wydajny sposób, powietrze w domu oczyszczą także niektóre gatunki roślin. Przykładowo, w roli tej świetnie sprawdzi się popularny skrzydłokwiat czy bardziej egzotyczna palma bambusowa. Dodatkowo, wyprodukują one tlen, który zawsze poprawia jakość powietrza we wnętrzach i będą świetną ozdobą, odświeżającą aranżację za sprawą swojego soczystego koloru.

7. Kolejny naturalny sposób na usunięcie lotnych związków organicznych uwzględnia wykorzystanie zwykłego octu. Wystarczy wlać go do niewielkich miseczek i porozstawiać je w całym pokoju. Należy zachować przy tym szczególną ostrożność – zamoczenie octem włókien dywanu może sprawić, że zachowają one nieprzyjemny zapach na dłużej. W ciągu całej nocy, ocet w miseczkach powinien wchłonąć lotne związki organiczne i usunąć z pokoju przykrą woń nowego dywanu.

8. Jeśli w kuchni nie mamy akurat octu, możemy wykorzystać również jabłka, posiadające podobne właściwości. Należy przeciąć je na pół i porozkładać w całym pomieszczeniu na talerzykach lub w miseczkach. Owoce nie tylko zaabsorbują nieprzyjemny zapach, ale również oddadzą swój słodki aromat sprawiając, że pokój zacznie pachnieć jak jesienny sad. 

9. Chociaż mogłoby się wydawać, że najskuteczniejsze w eliminowaniu nieprzyjemnych zapachów są silne środki chemiczne, to w tym przypadku warto powstrzymać się przed ich zastosowaniem. Po pierwsze, mogą one jeszcze bardziej wzmocnić nieprzyjemną woń, a po drugie istnieje ryzyko, że w niepożądany sposób przereagują z materiałem włókien lub pozostawią na nim osady, które również staną się źródłem przykrego zapachu. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Dlaczego przed położeniem podłogi należy przeprowadzić test na wilgotność?
Jak wymienić uszkodzony panel LVT