Subit – mieszanka asfaltu w posadzce, która szkodzi zdrowiu
Każda osoba, która budowała dom w latach 80. doskonale pamięta, jaką radość sprawiało zdobycie eternitu z azbestem do wykonania pokrycia dachu. W niektórych przypadkach całe budynki wznoszono z podkładów kolejowych, które były nasączone kreozotem, a na posadzki wykładano groźny dla zdrowia subit. Zdobycie klepek parkietowych i kleju montażowego graniczyło wtedy wręcz z cudem, tym bardziej że sklepów budowlanych nie było.
Przeczytaj także:
- W jaki sposób ułożyć panele winylowe?
- Jak dopasować listwę przypodłogową do podłogi?
- Jak efektownie ułożyć drewnianą podłogę?
Czym jest subit?
Odpowiednie rozpoznanie, a następnie usunięcie subit może uchronić domowników przed wieloma chorobami. Zanim jednak przejdzie się do omówienia procesu usuwania tego materiału, warto wyjaśnić czym on w ogóle jest. Otóż subit to nazwa handlowa mieszaniny asfaltów, która w swoim składzie zawiera groźny dla zdrowia benzopiren. Jest to bitumiczna substancja klejąca, która stosowana była w budownictwie na bardzo szeroką skalę w latach 80. i 90. Służyła ona głównie do klejenia parkietów i klepki parkietowej. Wykorzystywanie tego materiału w Polsce i w Europie zostało zakazane w 1996 roku.
Lepiąca maź w swoim składzie zawiera między innymi wspomniany już benzopiren, który znajduje się również w dymie papierosowym i został uznany za przyczynę wielu chorób. Ma on negatywny wpływ przede wszystkim na układ oddechowy, powoduje alergie i wpływa na stany zapalne w organizmie. W latach 80. ubiegłego wieku wiele osób przyznało się jeszcze do stosowania innej substancji – lepiku. Czym się różni jedno od drugiego. Otóż niczym! Obie substancje są praktycznie tym samym. Różnica podyktowana została jedynie nazwą handlową Subit 83, którą przyjęła jedna z firm produkujących ten materiał.
Jak rozpoznać szkodliwy dla zdrowia subit?
Subit można bardzo łatwo rozpoznać. Można go bowiem zauważyć od razu przy ściąganiu parkietu lub po delikatnym podważeniu jednej z klepek. Subit pod starym parkietem będzie widoczny również w szparach, ponieważ charakteryzuje się on czarnym lub szaro-czarnym kolorem, którego ciężko nie zauważyć. Dodatkowo zapach subitu jest niezwykle nieprzyjemny i może działać drażniąco, powodując między innymi problemy ze snem i bóle głowy.
Subit charakteryzuje się chemiczną wonią smoły. Mieszkańcy budynków, którzy znaleźli subit pod panelami we własnym mieszkaniu wspominali bardzo często o specyficznym zapachu, kojarzonym z ropą. Jeśli tylko poczuje się podobną woń, warto od razu wezwać fachowców, którzy usuną toksyczną substancję. Co istotne, duszący zapach subitu może być oznaką rozszczelnienia się parkietu.
Czy subit jest szkodliwy po 50 latach?
Badania nad subitem pokazują, że jest to prawdziwa bomba z opóźnionym zapłonem. Wbrew zapewnieniom producentów, szkodliwość subitu można odczuwać jeszcze długo po jego nałożeniu. Oznacza to więc, że bez względu na upływ czasu, jest to substancja szkodliwa, która nieustannie wydziela toksyny do otoczenia. Nie można jednak założyć, że subit po 30 latach, 40 czy 50 będzie odrobinę bezpieczniejszy, ponieważ związki uwalniają się wolniej niż na początku. Aktualna wiedza na ten temat jest jednoznaczna. Wiadomo, że jest to produkt trujący i toksyczny zwiększający ryzyko zachorowalności na wiele ciężkich chorób, Warto także pamiętać o tym, że subit jest rakotwórczy.
Jak wygląda usuwanie subitu?
Jeśli udało się odkryć, że lepik smołowy znajduje się pod posadzką, należy jak najszybciej przystąpić do jego usunięcia. Im dłużej subit znajduje się w otoczeniu, tym więcej szkód może wywołać. A jak go usunąć? Najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie fachowców, którzy wykonają tę pracę. ym bardziej że proces ten nie jest ani łatwy, ani bezpieczny. Profesjonaliści, którzy doskonale wiedzą, jak usunąć subit, przychodzą wyposażeni w specjalne kombinezony oraz maseczki i okulary. Następnie zdzierają klej za pomocą planetarnych szlifierek.