drewniane schody ażurowe

SHARE

Czy warto zamontować w domu drewniane schody ażurowe?

Autor:

Podłogi LVT

Wybór odpowiednich schodów wewnętrznych nie jest prosty zadaniem, ponieważ muszą one być przede wszystkim bezpieczne, a także funkcjonalne i estetyczne. Wielu inwestorów decyduje się na oryginalne schody ażurowe, które są efektowną dekoracją wnętrza. Z jakiego materiału można je wykonać? Czy ażurowe schody drewniane sprawdzą się w domu?

Przeczytaj także:

Schody ażurowe świetnie uwydatniają atuty wnętrz i uzupełniają wystrój domów utrzymanych w różnych stylach aranżacyjnych. Świetnie komponują się w aranżacjach nowoczesnych, klasycznych, czy loftowych. Ponadto można z powodzeniem montować je w domach o niewielkim metrażu i takich, w których konieczne jest optyczne powiększenie przestrzeni. Czym jeszcze wyróżniają się i jakie mają zalety schody drewniane ażurowe? 

Drewniane schody ażurowe – co to jest?

Schody wewnętrzne odgrywają wiele ról w życiu codziennym domowników. Łączą one różne kondygnacje ze sobą, ułatwiają komunikację i podkreślają styl oraz charakter danej nieruchomości. Obecnie bardzo popularne stały się schody ażurowe wykonywane z różnych materiałów. Cechują się one niebanalną i lekką konstrukcją. Przede wszystkim nie posiadają podstopnic, czyli pionowego elementu łączącego ze sobą stopnie. Tego typu rozwiązanie sprawia, że schody wyglądają, jakby unosiły się powietrzu. Wspierają je jednak talowe belki lub inne elementy konstrukcyjne, które gwarantują stabilność. Popularnością cieszą się także schody wspornikowe, których stopnie przytwierdza się do ścian. Warto wiedzieć, że tego typu konstrukcje niczym nie odbiegają od tradycyjnych schodów. Najważniejsze jest jednak to, aby były one prawidłowo zamontowane. Dzięki temu zapewnią bezpieczeństwo i wytrzymają duże obciążenia. Prześwity pomiędzy kolejnymi stopniami powodują, że osoba wchodząca po schodach jest widoczna z dołu. 

Schody drewniane ażurowe – rodzaje

Osoby, które chcą stworzyć efektowną aranżację wnętrza, mogą wybrać spośród wielu różnych rodzajów schodów ażurowych:

  • schody zabiegowe ażurowe – jest to konstrukcja bez spocznika, która skręca pod kątem prostym, ze względu na brak spocznika nie są zbyt wygodne i nie poleca się ich do domów z małymi dziećmi,
  • schody ażurowe ze spocznikiem – montuje się w nich poziomy podest, czyli spocznik, w miejscu, w którym schody zmieniają bieg, są wygodne i bardzo popularne,
  • schody ażurowe dwubelkowe – układane są na dwóch belkach montowanych równolegle po obu stronach stopni, są stabilne i charakteryzują się równomiernym rozłożeniem obciążenia,
  • schody kręcone – ich konstrukcja opiera się na wewnętrznym słupie i polecane są do niewielkich wnętrz.

Ile kosztują nowoczesne schody ażurowe?

Koszt budowy schodów ażurowych zależy od kilku czynników – konstrukcji, technologii wykonania i liczby stopni. Cena za jeden stopień schodów ażurowych, w których są drewniane stopnie z dębu lub jesionu wynosi około 400 złotych. Do tego trzeba doliczyć jeszcze balustrady. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej, szkła lub są one specjalnie kute. Najtańszymi rozwiązaniami będą schody modułowe, które można kupić między innymi w marketach budowlanych. Bez względu na to, czy będą one jednobelkowe, czy dwubelkowe, cena nie powinna przekroczyć 2000 złotych. W przypadku indywidualnych projektów trzeba liczyć się z wydatkiem od 10 do nawet 20 tysięcy złotych.

Gdzie warto montować ażurowe schody wewnętrzne?

Wewnętrzne schody ażurowe są rozwiązaniem, które stanowi doskonałą ozdobę domu. Dlatego też bardzo często poleca się je do przedpokoju, salonu oraz pokoju dziennego, który jest połączony z aneksem kuchennym. Świetnie się prezentują, optycznie powiększają wnętrze i mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie brakuje cennych metrów kwadratowych. Schody ażurowe w salonie mogą przybrać formę drewnianych stopni jednobelkowych na podstawie z metalu malowanego proszkowo. Jest to klasyczne i uniwersalne rozwiązanie. Tego typu schody świetnie prezentują się również w wersji szklanej. Co ciekawe, nie tylko balustrada może być wykonana z tego materiału, ale także stopnie. 

Jak dopasować schody do stylistyki wnętrza? 

Lekkie i niebanalne schody ażurowe sprawdzą się w domach utrzymanych w różnych stylach. Klasyczne białe modele będą rozwiązaniem idealnym do wnętrz, w których zainspirowano się stylem skandynawskim albo prowansalskim. Jasne stopnie, tralki i balustrady będą bardzo dobrze wyglądać na tle drewnianej podłogi i ścian utrzymanych w szarej kolorystyce. Z kolei nowoczesne schody ażurowe na metalowej podstawie będą świetnym wyborem w przypadku osób lubiących styl minimalistyczny, w którym nie znajdzie się zbędnych bibelotów. Czarne schody ażurowe sprawdzą się natomiast w domach w stylu loftowym.

Schody ażurowe – co warto jeszcze do nich dobrać?

Same stopnie i konstrukcja podtrzymująca schody to nie wszystko. Aby można było w pełni cieszyć się wszystkimi walorami użytkowymi i móc zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, warto pomyśleć o dodatkowych materiałach, jak na przykład barierka. Ażurowe schody można wykończyć szklaną balustradą, drewnianą lub metalową. Popularnością cieszą się rozwiązania, które wykorzystują wszystkie te materiały w jednym. Tralki, czyli pionowe elementy balustrady, również mogą przybrać rozmaitą formę i połączyć estetykę z bezpieczeństwem. Komfortowe użytkowanie schodów zapewnia także odpowiednie oświetlenie. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

zalety parkietu warstwowegoJakie są zalety parkietu warstwowego?
najważniejsze zasady układania płytek wielkoformatowychJakie są najważniejsze zasady układania płytek wielkoformatowych?