Czym różni się wykładzina linoleum od PCW?
Wykładziny elastyczne, do których zalicza się wykładziny linoleum i PCW są niezwykle popularnym materiałem wykończeniowym. Nie wiele osób jednak wie, że pomiędzy tymi dwoma materiałami istnieje wiele różnic, zarówno w procesie produkcji, jak i użytych komponentach do ich produkcji. Czym różnią się od siebie te dwa popularne materiały wykończeniowe?
Linoleum jest materiałem, który produkowany jest z surowców naturalnych. Jest to olej lniany, który jest jednym z najważniejszych spoiw wykładziny, a także żywicy naturalnej nadającej elastyczność. Dodatkowo w składzie linoleum można wyróżnić: mączkę drzewną i korkową, tkankę jutową, barwniki i wapień PCW natomiast produkowane jest z polichlorku winylu, który wzbogacany jest o plastyfikatory oraz stabilizatory zwiększające jego elastyczność. Najczęściej zbudowane jest warstwowo. Dodatkowo oba materiały wykończeniowe powstają w inny sposób. PCW powstaje w wyniku produkcji chemicznej, natomiast linoleum produkuje się mechanicznie.
Co bardzo istotne, z punktu widzenia ekologii, linoleum jest materiałem, który polega całkowitemu rozpadowi biologicznemu. Dzięki temu nie ma konieczności przeprowadzania kosztownych utylizacji, a także nie ma problemu z emisją dużych ilości CO2 do atmosfery. Dzięki temu linoleum nagradzane jest odznaczeniami związanymi z ochroną środowiska i jest w pełni bezpieczne dla zdrowia.
Jakie są zalety obu rozwiązań?
Zarówno linoleum, jak i PCW są rozwiązaniami, które chętnie wykorzystuje się w obiektach użyteczności publicznej. Są odporne na duże natężenie ruchu, ich częstą eksploatację, a także są łatwe do utrzymania w czystości. Co istotne, oba rozwiązania są przystępne cenowo i spełniają wszelkie standardy higieniczne, konieczne do zapewnienia w miejscach takich jak: szpitale, przychodnie, przedszkola i szkoły. Dodatkowo linoleum, ze względu na swoją budowę umożliwia powierzchniową renowację. Ulega utlenianiu, dzięki temu niewielkie zarysowania z czasem stają się niewidoczne.
Warto wiedzieć, że PCW i linoleum to wykładziny sprężyste, elastyczne i łatwe w montażu. Świetnie przystosowują się do warunków wilgoci i są odporne na działanie detergentów. Co bardzo ważne, linoleum ze względu na naturalność składników użytych do produkcji posiada właściwości antystatyczne i może być stosowane nawet przez alergików. Oba materiały wykończeniowe są odporne na użytkowanie czy tworzenie odgnieceń od mebli.
Gdzie stosuje się linoleum i PCW?
Wykładziny linoleum i PCW są polecane do montażu w obiektach użyteczności publicznej, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykańczać nimi wnętrza domów i mieszkań. Najczęściej wykorzystuje się je w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Spotykane są w gabinetach lekarskich, szkołach, przedszkolach, szpitalach i przychodniach. To właśnie tam konieczne jest zapewnienie wszelkich standardów higieny, estetyki i bezpieczeństwa. Dodatkowo możemy spotkać je w pomieszczeniach socjalnych, jak łazienki, szatnie, kuchnie i stołówki, a także w wielu obiektach handlowych i przemysłowych.
Cała masa zalet obu rozwiązań, sprawia, że wiele ludzi decyduje się na ich montaż. Wykładziny elastyczne, do których zalicza się PCW i linoleum występują w wielu kolorach i wzorach, dlatego znajdują tak szerokie zastosowanie. Pomimo iż wiele osób nie zauważa różnić między dwoma rozwiązaniami, różnią się one między sobą procesem produkcji, rodzajem użytych materiałów i funkcjonalnością. Dlatego warto wybrać ten rodzaj materiału wykończeniowego, który najbardziej odpowiada względom funkcjonalnym i estetycznym.