Dlaczego podłogi z twardego drewna się odkształcają? Oto 6 przyczyn!
Niewątpliwie podłogi z twardego drewna są luksusowe i mogą przetrwać kilka pokoleń – nawet sto lat. Jednak przy niewłaściwym użytkowaniu i braku odpowiedniej pielęgnacji, drewniany parkiet może się wypaczać. Taka podłoga traci nie tylko swój urok, ale i przestaje być funkcjonalna w użytkowaniu. Poznaj główne powody odkształcania się powierzchni drewnianych.
Głównym wrogiem podłóg z drewna twardego jest utrzymująca się przez dłuższy czas wilgoć w domu i zmiany warunków pogodowych na zewnątrz, które mają wpływ na podłoże wewnątrz budynku. Jakie jeszcze są przyczyny wypaczeń drewnianej podłogi?
#1 Woda na deskach podłogowych
Choć jedno zalanie podłogi płynem nie spowoduje długotrwałych uszkodzeń podłogi, to utrzymująca się w budynku stała wilgoć, taka jak np. krople na ścianach czy przecieki mogą przynieść znaczne szkody. Dlatego należy niezwłocznie znaleźć źródła stałej wilgoci.
#2 Zmiany temperatury
Warto wiedzieć, że drewno naturalnie rozszerza się pod wpływem wysokiej wilgotności i kurczy pod wpływem zimna. Jeśli mieszkasz w obszarze o ekstremalnych temperaturach, latem możesz zauważyć wypaczenie twardego drewna. Dlatego staraj się utrzymywać zdrową wilgotność w swoim domu, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez gorącą pogodę. Nie bez znaczenia jest tu jakość materiałów, z jakich został wykonany budynek – latem pomieszczenia mieszkalne nie powinny być przegrzane i odwrotnie – zimą nie powinny nadmiernie absorbować chłodu i wytracać ciepła.
#3 Zbyt wilgotne drewno podłogowe
Przed montażem podłóg z twardego drewna wykonawca powinien określić zawartość wilgoci (tzw. MC) podłóg drewnianych za pomocą narzędzia, jakim jest miernik wilgotności drewna. Jeśli MC jest zbyt wysoki, aby zainstalować podłogę, należy znaleźć źródło wilgoci i je usunąć, dopiero potem po prawidłowym odczynie można przystąpić do kładzenia parkietu
#4 Akumulacja wilgoci przez podłoża betonowe
Prawidłowo wykonane podłoże jest jednym z gwarantów tego, że podłoga drewniana będzie służyła przez długi czas. Podobnie jak drewno, fundamenty wykonane z betonu są również podatne na absorbowanie wilgoci. Zanim przystąpisz do instalacji podłogi, musisz z fachowcami sprawdzić, czy płyta betonowa jest prawidłowo wyschnięta, w przeciwnym razie w przyszłości z pewnością drewniana podłoga ulegnie wypaczeniu.
#5 Wycieki wody wokół podłogi
Nieszczelne urządzenia i instalacje czy wnikanie do struktury budynku wód gruntowych, mogą powodować, że wilgoć dostanie się także między podłoże a podłogę i spowodować wypaczenie desek podłogowych.
#6 Zły montaż okien i drzwi
Jeśli zauważysz uszkodzenie przez wodę w pobliżu okna lub drzwi może to oznaczać niewłaściwą instalację otworów. Podczas obfitych opadów deszczu lub śniegu mogą umożliwić przenikanie wilgoci przez szczeliny w drzwiach i oknach domu. W szczególności stare, nieremontowane domy są podatne na absorpcje wody z powodu różnego rodzaju szczelin.