Jak wybrać podłogę na długie lata?
Wybór odpowiedniej podłogi jest dylematem, przed którym stają remontujący, jak i osoby wykańczające mieszkanie lub dom. Selekcja właściwego panelu czy też drewnianej deski wpływa na komfort codziennego życia na najbliższe lata. Podłoga jest jednym z najważniejszych elementów w domu – używana jest przez cały czas, jej dekor i kolor są oglądane codziennie, a ewentualna późniejsza wymiana zawsze niesie ze sobą jakieś problemy. Jak więc wybrać najlepszą podłogę na długie lata?
Przeczytaj także:
- Jak uratować spuchnięte panele?
- Jak dbać o podłogę ze szkła?
- Jak czytać oznaczenia na panelach podłogowych?
Od czego zależy wybór podłogi?
Proces wyboru podłogi należy zawsze zaczynać od analizy potrzeb. Warto więc odpowiedzieć sobie na takie pytania jak:
- w jakich pomieszczeniach w domu chce się ułożyć podłogę (najczęściej inne panele wybierze się do łazienki, a inne do salonu),
- czy potrzeba paneli, które będą dobrze współpracować z ogrzewaniem podłogowym,
- czy podłoga będzie używana intensywnie przez dużą rodzinę z psiakiem, czy przez singla mało przebywającego w domu (ocenia się jak trwałych paneli potrzeba),
- czy chce się ułożyć tę samą podłogę w salonie i kuchni (poszukuje się wówczas paneli wodoodpornych),
- czy ważne jest, aby pomiędzy pomieszczeniami nie było dylatacji i listew progowych (wybiera się wtedy panele winylowe lub klejone drewno),
- czy chce się ułożyć podłogę „na pływająco” czy kleić do podłoża.
Później nie pozostaje już nic innego, jak wybór dekorów pasujących do konkretnych wnętrz, a także faktur oraz kolorów i dopasowanie do posiadanego budżetu.
Panele laminowane
Panele laminowane od wielu lat są najpopularniejszym rodzajem podłogi wybieranym do domów, mieszkań, a także budynków użyteczności publicznej. Charakteryzują się one relatywnie niską ceną w porównaniu do pozostałych pokryć podłogowych, a jednocześnie oferują dosyć szeroki wybór dekorów, wzorów i struktur, zwłaszcza jeżeli szuka się paneli w naturalnych, drewnianych odcieniach. Zaletą tego rodzaju paneli podłogowych jest trwałość. Popularne laminaty mogą służyć przez wiele lat, jeśli odpowiednio się o nie dba i jeśli wybierze się modele z wyższej półki, o wyższej klasie ścieralności. Nowoczesne panele laminowane są proste i tanie w montażu, a także całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Jeśli w pomieszczeniach jest zainstalowane ogrzewanie podłogowe, to należy wybierać produkty o wysokiej gęstości rdzenia.
Panele winylowe
Panele winylowe stale zyskują na popularności, co nie powinno dziwić ze względu na cechy użytkowe. Ich zaletą jest ogromny wybór dostępnych dekorów, rodzajów wykończeń, kolorów i struktur. Można więc wybrać winyle, które będą perfekcyjnie imitować klasyczną dębową deskę, bielony jesion, czy nawet płytki ceramiczne. W przypadku tego rodzaju materiału ograniczenie stanowi tylko wyobraźnia człowieka. Ponadto panele winylowe są wodoodporne, więc można je kłaść nie tylko w salonie, ale także w kuchni, czy łazience.
Deski drewniane
Podłogi drewniane od wielu lat symbolizują prestiż i elegancję. Szukając właściwego rozwiązania do nowego mieszkania lub domu pierwsza myśl to często właśnie naturalne deski warstwowe. Nic w tym dziwnego – drewno to przepiękny materiał nadający każdemu wnętrzu stylu i klasy. Bardzo dużą zaletą takiej podłogi jest jej niepowtarzalność, ponieważ każda deska będzie nieco się różnić wzorem. Co istotne tego rodzaju podłoga nie będzie tak dobrze współpracować z ogrzewaniem podłogowym, jak i inne pokrycia. Wynika to z niskiej gęstości i sporego oporu cieplnego drewna.
Podłoga hybrydowa, czyli deski fornirowe
Podłoga hybrydowa, czyli deska fornirowana jest stosunkowo nowym rozwiązaniem. Rdzeniem tego typu okładziny jest bardzo gęsta płyta HDF. Dzięki temu jest ona odporna na uderzenia, zyskuje odpowiednią twardość i stabilność. Hybryda jest pokryta prawdziwym fornirem dębowym. Decydując się na takie rozwiązanie zyskuje się trwałość paneli połączoną z niepowtarzalnością i charakterem prawdziwego drewna.