Jakie są przyczyny zapadania się podłogi?
Zapadanie się posadzek w domu dotyczy przede wszystkim budynków, które nie są podpiwniczone. Samo osiadanie się posadzki to zjawisko naturalne, jak powstawanie rys na ścianach w okresie pierwszych pięciu lat od ukończenia budowy. Niemniej zapadanie się podłogi bywa bardzo poważną wadą techniczną, której konsekwencjami mogą być nadmierne naprężenia instalacji prowadzonych pomiędzy posadzkami i ścianami. Warto więc zapoznać się z tym, jakie są przyczyny zapadniętej podłogi i jak postępować, gdy coś takiego się pojawi.
Przeczytaj także:
- Jak wykonać wylewkę samopoziomującą grubowarstwową?
- Jaki olej wybrać do podłogi drewnianej?
- Jakie są najważniejsze zasady układania płytek wielkoformatowych?
- Czy warto zamontować w domu drewniane schody ażurowe?
Pojawienie się szczelin pod listwami podłogowymi
Wizualnie zapadanie się posadzki można zaobserwować w domu poprzez wystąpienie szczelin pomiędzy listwami przypodłogowymi, które montowane są na ścianach, a posadzką. Należy pamiętać, że żaden wykonawca celowo nie dystansuje listew, więc jeśli podłoga nie jest krzywa, widoczne szczeliny będą sygnalizować problem techniczny podłogi.
Szczeliny pomiędzy płytkami przy podłodze
Najłatwiej i najczęściej zaobserwować można to, że posadzka się zapada na płytkach. Jeśli pojawią się pęknięcia silikonu albo fug na styku ścian z podłogą, to najpewniej będzie to wynikiem tego, że posadzka się obniżyła. Należy wtedy wdrożyć odpowiednie działania, które zapobiegną dalszemu osiadaniu się posadzki.
Jakie są przyczyny tego, że posadzka się zapada?
Aby możliwie jak najdokładniej omówić przyczyny zapadania posadzek, należy wyjaśnić dwie kwestie. Zauważalne w mieszkaniach szczeliny pomiędzy wykończeniami ścian i podłóg pokazują przesunięcia w dół posadzki bez naruszenia fundamentów. Pojawienie się szczelin pomiędzy wykończeniem ścian a posadzką świadczy o tym, że warstwy lekko się obniżyły, ale ściany nie zmieniły swojego dotychczasowego położenia. Co istotne, takie zjawisko może być jednak groźne dla budynku. Osiadanie się posadzki może wynikać z wielu różnych przyczyn.
Może do tego dochodzić wskutek słabego zagęszczenia pasku pod chudym betonem, co zalicza się do najczęściej występującej przyczyny. Dotyczy to głównie nieruchomości budowanych w szybkim tempie, gdzie grunt nie mógł się dobrze uleżeć. Zapadanie podłóg na skutek ułożenia styropianu elewacyjnego zamiast tak zwanego dach-podłoga może powodować ściśnięcie jego warstwy przy nacisku całej konstrukcji. W tym przypadku osiadanie nie powinno być znaczne, ale może doprowadzać do pęknięcia wylewki i płytek na podłogach lub rozwarstwiania się paneli podłogowych.
Osiadanie posadzki może być wynikiem awarii sieci instalacji wodnej i znacznym zawilgoceniem warstwy styropianu oraz osłabieniem jego nośności. W przypadkach tego typu zazwyczaj ściany również stają się wilgotne. Zapadanie się podłóg rzadko wynika z tego, że dochodzi do podmycia warstw pod posadzką.
Dlaczego podłoga na gruncie się zapada? Diagnostyka obniżenia się posadzki
Nie w każdym przypadku możliwe jest wyeliminowanie wszystkich ryzyk dalszego obniżania się podłogi. Jeśli ktoś zastanawia się, czy kupić nieruchomość z zapadniętą podłogą, to powinien zastanowić się, czy to zjawisko nie będzie się pogłębiało. Należy również pamiętać, że naprawa tego typu wad technicznych związana jest z wysokimi kosztami. Zalecaną metodą badań geotechnicznych jest sondowanie dynamiczne typu DPL. Pozwala ono na zdiagnozowanie pustek w gruncie i na określenie stopnia zagęszczenia gruntu pod obiektem budowlanym. Bez odkrywek możliwe jest założenie plomb szczelinomierzy rozwarcia rys i obserwacja dalszego zapadania posadzek. Badania tego typu nie przyniosą jednak oczekiwanych rezultatów w przeciągu tygodnia. Potrzeba do tego od 3 do nawet 6 miesięcy.
Podniesienie zapadniętej podłogi – jak to zrobić?
Nie można wyróżnić jednej metody podnoszenia posadzki. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny. Podniesienie poziomu posadzki jest szczególnie istotne gdy:
- pod chudym betonem osiadł piasek powstała warstwa wisząca w powietrzu,
- poziom obniżenia posadzki nie jest równomierny i powoduje znaczne przechylenie mebli,
- poziom obniżenia podłogi jest na tyle duży, że może występować pękanie rur prowadzonych w posadzkach i wyprowadzanych na ścianach.
Jak więc postępować w takich przypadkach. Wyróżnić można dwie metody. Pierwsza z nich to skucie warstw posadzkowych, ułożenie nowego styropianu, ponowne rozprowadzenie rur instalacyjnych w tym od ogrzewania podłogowego, jeśli takowe istnieje i wylanie nowej posadzki. Innym rozwiązaniem jest wyrównanie posadzki poprzez wlanie odpowiedniego materiału pod nią. Zaaplikować można żywicę, polimer lub pianę.