ochrona podłóg podczas remontów

SHARE

5 sposobów na ochronę podłóg podczas remontu

Autor:

Podłogi LVT

Odpowiednie zabezpieczeni podłogi to jeden z najważniejszych elementów prac podczas remontu. Aby zagwarantować to, że będzie po nim wyglądać tak, jak przed, istotne jest zastosowanie konkretnych materiałów zabezpieczających. Oczywiście podstawą jest usunięcie mebli z danego pomieszczenia, aby było można się w nim swobodniej poruszać. Do zabezpieczenia podłogi można wykorzystać dywan, folię ochronną czy też maty. Ponadto po skończonym remoncie warto zastosować na podłogę specjalne preparaty do jej czyszczenia i konserwacji. Wszystkie te działania mogą być efektywne, jeśli odpowiednio zorganizuje się cały remont. 

Przeczytaj także:

Jak wybrać odpowiedni materiał do zabezpieczenia podłogi?

Przy wyborze odpowiedniego materiału do zabezpieczenia podłogi podczas remontu należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim istotne jest określenie rodzaju powierzchni, którą chce się zabezpieczyć. Jeśli będzie to drewniana podłoga, to najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie folii ochronnej lub specjalnego papieru malarskiego. W przypadku powierzchni ceramicznych albo betonowych można wykorzystać folie budowlane lub specjalny materiał ochronny. Następnie należy określić rodzaj prac remontowych, które będą wykonywane na podłodze. Ważne jest także to, jak dana powłoka znosi uszkodzenia mechaniczne i czy jest łatwa w utylizacji.

Czym zabezpieczyć podłogę przygotowując się do remontu?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy określić sposób zabezpieczenia podłogi. Najczęściej wyróżnia się takie metody jak:

  • Użycie folii malarskiej albo plastikowej – folie malarskie i plastikowe są skutecznym sposobem na ochronę podłogi przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami. Bardzo ważne jest to, aby je starannie przymocować do podłogi, aby uniknąć ich przesuwania się i pokrycia nieodpowiednich obszarów. 
  • Zastosowanie mat ochronnych – maty ochronne są idealne do zabezpieczania podłóg przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak odpryski farby lub kurz. Układa się je bardzo szybko i prosto na podłodze, a na dodatek są łatwe w czyszczeniu.
  • Wykorzystanie starych dywanów – dywany to skuteczna metoda ochrony podłogi przed zniszczeniem i zabrudzeniami. Najważniejsze, żeby były to stare wykładziny, które już nie są używane w domu.
  • Zastosowanie kartonów – bardzo często podczas remontów stosuje się rozłożone kartony. Jest to świetna ochrona przed uszkodzeniami zabrudzeniami. Poza tym łatwo się je utylizuje.
  • Utrzymanie czystości i porządku – to bez wątpienia jedna z najważniejszych czynności, o których trzeba pamiętać. Dzięki temu nie będą po podłodze walać się narzędzia, śruby, wkręty czy gwoździe, które mogłyby zarysować podłogę. 

Co daje zabezpieczenie podłogi przed rozpoczęciem prac remontowych?

Zabezpieczenie podłogi na czas remontu to oczywiście same korzyści. Przede wszystkim jest to efektywna ochrona przed zabrudzeniami, które niekiedy mogłyby pozostawić trwałe plamy na posadzce. Poza tym dzięki zastosowaniu jakiegoś rozwiązania można uniknąć uszkodzenia podłogi. W przypadku płytek mogłoby to się wiązać nawet z wymianą całej podłogi, z kolei w przypadku paneli niezbędne by było zdjęcie wszystkich elementów i wymiana tego, który jest uszkodzony. Zabezpieczenie podłogi przed uszkodzeniami w czasie remontu jest koniecznością, aby zapewnić jej trwałość i piękny wygląd na lata.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

jakie podłogi do szafek dębowychJakie podłogi pasują do szafek dębowych?
montaż lvt a ogrzewanie podłogoweMontaż LVT i ogrzewanie podłogowe