keramzyt czy styropian do podłogi na gruncie?

SHARE

Keramzyt czy styropian do podłogi na gruncie?

Autor:

Podłogi LVT

Odpowiednia warstwa izolacji termicznej podłogi jest niezbędna, szczególnie gdy leży ona bezpośrednio na gruncie albo nad nieogrzewaną piwnicą. Izolacja posadzki jest również ważna z tego względu, że przy ogrzewaniu podłogowym pozwala na zminimalizowanie strat ciepła. Znaczna różnica temperatur między otoczeniem na zewnątrz budynku i jego wnętrzem powoduje ucieczkę do gruntu ciepła i wyraźnie wpływa na koszty ogrzewania. Zbudowanie bariery termicznej, która pozwoli zatrzymać ciepło w budynku nie jest jedynym zadaniem warstwy izolacyjnej. Ma ona także chronić przed wilgocią, tłumić drgania i mieć odpowiednią wytrzymałość na obciążenia. Często stosuje się do tego celu styropian i keramzyt. Który materiał będzie lepszym wyborem?

Przeczytaj także:

Jak jest zbudowana podłoga na gruncie?

Standardowa podłoga na gruncie zbudowana jest w określonym schemacie. Na samym dole znajduje się grunt nośny, czyli podłoga widoczna na początku budowy. Kiedy na grunt zostanie położona izolacja cieplna, powstanie następna warstwa. Nad izolacją cieplną znajduje się wylewka, która służy jako podkład pod warstwę górną. Jeśli wylewka nad warstwą izolacyjną nie ma bezpośredniego kontaktu ze ścianami pomieszczenia, nazywa się ją pływającą. Najwyższą i widoczną warstwę podłogi tworzą panele podłogowe, deski warstwowe lub inny rodzaj wykończenia. Dodatkowym elementem podłogi jest jeszcze izolacja przeciwwilgociowa.

Jak wybrać odpowiednią izolację cieplną?

Poszczególne elementy podłogi  jak izolacja, wylewka, ogrzewanie podłogowe, płytki albo laminat muszą ze sobą harmonizować. Jeśli posadzka ma warstwę izolacyjną, użyty do tego celu materiał musi spełniać określone warunki. Zbyt niska odporność na nacisk może sprawić, że dojdzie do uszkodzenia połączeń paneli podłogowych, które są narażone na zmienne i częste zmiany obciążenia. Poza stabilnością pod wpływem nacisku, inną ważną cechą izolacji jest niska przewodność cieplna, niepalność i zdolność tłumienia dźwięków. 

Izolacja podłogi styropianem

Do izolacji podłogi na gruncie często stosowane są płyty styropianowe. Struktura spienionego materiału, zawierającego dużą ilość powietrza, zapewnia doskonałą izolacyjność. Natomiast spoistość materiału uniemożliwia wnikanie wilgoci. Współczynnik przewodzenia ciepła płyt styropianowych wynosi od 0,032 do 0,038 W/(m*K), a nasiąkliwość, w zależności od rodzaju styropianu i czasu kontaktu z wodą, od 0,14 do 1,8%. Co ważne, jeszcze lepsze parametry ma zmodyfikowany styropian, który nazywany jest styrodurem. Odmienna technologia wytwarzania polistyrenu ekstrudowanego powoduje,  że jest on odporny na uszkodzenia i wilgoć, a na dodatek trudno palny. 

Budowa podłogi na gruncie składa się z kilku warstw: 

  • podsypka piaskowa,
  • betonowe podłoże,
  • folia przeciw wilgoci,
  • termoizolacja ze styropianu,
  • wylewka,
  • okładzina podłogowa.

Izolacja podłogi keramzytem

keramzyt jest tworzywem sztucznym, które doskonale nadaje się do tworzenia warstwy izolacyjnej. Ilasta glina, która wypalana jest w piecach obrotowych w temperaturze ponad 1150 stopni Celsjusza zamienia się w mocno porowate, okrągłe, granulki pokryte twardą skorupą. Ocieplenie podłogi keramzytem daje świetne parametry izolacyjne. Keramzyt impregnowany jest materiałem bardzo lekkim i odpornym na działanie wysokich oraz niskich temperatur. Nie pochłania on wilgoci, więc świetnie zabezpiecza przed tworzeniem się pleśni. Ziarnistość warstwy keramzytu o zróżnicowanej średnicy pozwala łatwy wyrównać wszelkie nierówności terenu. 

Podłoga izolowana keramzytem ma także prostszą budowę:

  • warstwa izolacyjna keramzytu wprost na gruncie – rozkłada się równomiernie, wobec tego zbędna jest podsypka z piasku, a zagęszczony keramzyt nie wymaga podłoża betonowego,
  • folia przeciw wilgoci,
  • wylewka,
  • wykładzina podłogowa, posadzka.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

szlifowanie drewnianych podłógSzlifowanie drewnianych podłóg - jak to zrobić?
najlepsza podłogaCieplej pod stopami - wybieramy najlepszą podłogę