szlifowanie drewnianych podłóg

SHARE

Szlifowanie drewnianych podłóg – jak to zrobić?

Autor:

Podłogi LVT

Stara drewniana podłoga bardzo często wymaga szlifowania. Jest ono potrzebne szczególnie wtedy, gdy chcemy nadać jej nowego wyglądu i gruntownie ją odnowić. Aby zabieg został wykonany prawidłowo, należy przestrzegać kilku istotnych zasad. Jak zabrać się do szlifowania podłogi drewnianej? Na co zwrócić uwagę? Jakie są trzy etapy renowacji podłogi drewnianej na całej powierzchni?

Przeczytaj także:

Odpowiedni sprzęt do szlifowania podłogi

Szlifowanie jest czynnością, którą należy wykonać, aby przygotować podłogę do ostatecznego wykończenia, na przykład lakierowania. Aby szlifowanie przyniosło zamierzony efekt, należy zastosować odpowiednie narzędzia. Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest maszyna wyposażona w system bezkońcowej taśmy szlifierskiej, która nie tylko odznacza się długą żywotnością, ale także sama się oczyszcza. Narzędzie to umożliwia również pracę bezpyłową. Niezbędnym dodatkiem podczas szlifowania będzie także papier ścierny o różnej gramaturze oraz szlifierka kątowa, która znajdzie zastosowanie podczas wyrównywania narożników. 

Jakie są etapy szlifowania podłogi?

Wygładzanie drewnianego parkietu można w sumie podzielić na trzy główne etapy. Każdy z nich charakteryzuje się zastosowaniem papieru ściernego o różnym uziarnieniu. Co się wykonuje podczas tych etapów pracy? 

Szlif zgrubny

Szlif zgrubny ma na celu wygładzenie podłogi, tak by jej powierzchnia była jednolita. Korzystamy tutaj z papieru ściernego gruboziarnistego lub średnioziarnistego. Prace zaczyna się od narożnika posadzki prowadząc maszynę ukośnie do przebiegu desek. Należy pamiętać, aby nacisk maszyny ustawić w taki sposób, żeby był on na największym poziomie. Dzięki temu zyska się gwarancję, że posadzka zostanie odpowiednio wyrównana. Korzystając ze szlifierki wykonuje się ruch jednostajny do przodu, a potem do tyłu. Po zakończonej pracy sprawdza się, czy płaszczyzna podłogi jest równa. Później można przejść do kolejnego etapu. 

Szlif wyrównawczy

Czynność ta polega na wyrównaniu wszystkich miejsc trudno dostępnych, jak np. narożniki i obrzeża podłogi. W tym przypadku korzysta się ze szlifierki kątowej i papieru ściernego o uziarnieniu o dwa stopnie mniejszym niż podczas szlifu zgrubnego. Ten etap wymaga także zmniejszenia nacisku szlifierki na poziom średni oraz prowadzenia urządzenia pod odpowiednim kątem do szlifu zgrubnego. Na tym etapie wyrównuje się wszelkie ślady po wcześniejszych pracach. Po zakończeniu tego zadania ogląda się posadzkę pod kątem ewentualnych poprawek. Jeśli wszystko jest dobrze zrobione, należy podłogę odkurzyć i następnie przejść do szlifu wykończeniowego.

Szlif wykończeniowy

Szlif wykończeniowy to ostatni etap szlifowania drewnianej podłogi, którego zadaniem jest usunięcie pozostałych niedociągnięć i przygotowanie posadzki warstwą wykończeniową. Na tym etapie korzysta się z papieru ściernego drobnoziarnistego, a prace wykonuje zgodnie z kierunkiem ułożenia drewnianych desek i kierunkiem padania promieni słonecznych. Idealnym rozwiązaniem jest prowadzenie szlifierki wzdłuż włókien drewna, a prostopadle lub równolegle do źródła światła. Na zakończenie można także wypolerować drewnianą posadzkę za pomocą polerki tarczowej, co pozwoli wzmocnić efekt szlifowania.

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

izolacja podłogi na gruncieJak prawidłowo wykonać izolację podłogi na gruncie?
keramzyt czy styropian do podłogi na gruncie?Keramzyt czy styropian do podłogi na gruncie?