Nowoczesna podłoga z betonu polerowanego
Posadzki z betonu polerowanego stosowane są od wielu lat garażach, fabrykach, sklepach i na lotniskach. Są one bardzo mocne, trwałe i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie ma jednak przeszkód, aby wykonać taką podłogę we własnym domu. Istnieje wiele wersji wykończeniowych do wyboru począwszy od odcienia betonowej szarości po różne stopnie połysku.
Przeczytaj także:
- Jak dbać o posadzkę ze szkła?
- Jak odnowić drewnianą podłogę domowym sposobem?
- Jak stworzyć idealną łazienkę?
Czym jest beton polerowany?
Beton polerowany jest materiałem, który już na dobre zagościł w salonach budynków mieszkalnych. Wywodzi się on z obiektów przemysłowych, hal produkcyjnych i obiektów użyteczności publicznej. Podłoga betonowa stała się w ostatnim czasie bardzo popularnym materiałem wykończeniowym. Pomimo tego, że od dawna wylewki cementowe stosowano w przemyśle, dopiero od jakiegoś czasu zastosowanie to trafiło do domów i mieszkań.
Aby skutecznie wykonać posadzkę betonową, należy uszczelnić materiał za pomocą specjalnie przeznaczonej do tego celu chemii budowlanej. Środki te, dzięki zawartości krzemianu litu uszczelniają beton, wypełniając jego pory. W zależności od indywidualnych preferencji, posadzki cementowe mogą występować w różnej postaci – matowej lub połyskującej.
Jakie zalety ma beton polerowany?
Ze względu na wyjątkową wszechstronność polerowanego betonu dekoracyjnego można go stosować nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale także w pomieszczeniach prywatnych. Wśród niezliczonej ilości zalet szlifowanego betonu można z pewnością wymienić ochronę przed pyleniem, a nawet jego wyeliminowanie. Jest to szczególnie ważna cecha, przydatna w obiektach przemysłowych. Poza tym szlifowane i polerowane posadzki betonowe prezentują się bardzo estetycznie, stanowiąc świetną dekorację wnętrza.
Równie ważną zaletą betonowej podłogi polerowanej jest łatwość w utrzymaniu w czystości. Posadzki te sprząta się niezwykle łatwo i szybko. Pomimo iż beton szlifowany wygląda na śliski i niebezpieczny, to tak naprawdę jego powierzchnia jest antypoślizgowa, a tworzący to wrażenie połysk jest efektem wysokiej gładkości powierzchni. Warto dodać, iż wylewka z polerowanego betonu świetnie odbija światło, wpływając w pewnym stopniu na doświetlenie pomieszczenia w którym się znajduje. Dużą zaletą są także niezbyt wysokie koszty wykonania wylewki.
Jak wykonać wylewkę z betonu polerowanego?
Mimo że sama nazwa posadzki betonowej brzmi dość banalnie, o tyle jej wykonanie już nie należy do najprostszych. Problemów z jej wykonaniem na pierwszy rzut oka nie widać, ale jest wręcz przeciwnie. Aby poprawnie wykonać tę niełatwą czynność, należy wykonać w pierwszej kolejności odizolowanie przyszłej wylewki od gruntu za pomocą folii budowlanej. Jest to niezwykle istotna czynność, która pozwala uniknąć przenikania wilgoci do posadzki.
Kolejnym krokiem jest docieplenie warstwy betonu, np. styropianem o grubości 5 centymetrów. Aby posadzka była odpowiednio trwała i wytrzymała na użytkowanie, należy ją solidnie zazbroić. Można to zrobić za pomocą specjalnej siatki zbrojeniowej. Ważne jest, aby podczas jej stosowania warstwa betonu stanowiła przynajmniej 10 centymetrów. Przed samym wylewanie masy betonowej ważne jest oddzielenie jej od istniejących murów za pomocą cienkiego styropianu. Separacja ta zwana szczeliną dylatacyjną pozwoli uniknąć zbędnych naprężeń.
Jakie są koszty nowoczesnej podłogi betonowej?
Podobnie jak w większości usług, koszt posadzki polerowanej może być zróżnicowany. Największy wpływ na cenę zrobienia wylewki może mieć między innymi technologia wykonania podłogi i jakość zastosowanego materiału. Wpływ na koszty ma także rodzaj impregnacji oraz chemii budowlanej, ale najważniejszy jest stopień wypolerowania posadzki. Dobrą wiadomością jest fakt, iż cena za metr kwadratowy wylewki cementowej jest tym niższa, im większy metraż powierzchni ma się do wykonania. Oczywiście wymagania inwestora również odbijają się na cenie zrobienia wykończenia.