izolacja podłogi na gruncie

SHARE

Jak prawidłowo wykonać izolację podłogi na gruncie?

Autor:

Podłogi LVT

Podłoga parterze budynku niepodpiwniczonego najczęściej jest położona bezpośrednio na gruncie. Z tego powodu musi być ona bardzo dokładnie zaizolowana termicznie i przeciwwilgociowo. Wykonanie ocieplenia podłogi na gruncie jest tak samo istotne, jak wykonanie izolacji ścian czy dachu. Odpowiednio gruba warstwa izolacji chroni podłoże przed zimnym gruntem i znacznie obniża koszty ogrzewania. Jak więc prawidłowo zaizolować podłogę?

Przeczytaj także: 

Wykonanie podłogi na gruncie – izolacja styropianem

Najpopularniejszym izolatorem termicznym podłogi jest styropian. Ważne, by był dobrej jakości i przeznaczony specjalnie do ocieplania podłogi. Duża wytrzymałość mechaniczna płyt pozwala zastosować styropian jako izolację podłóg w miejscach, w których obciążenie użytkowe może przekroczyć nawet 4 t/m², zabezpieczając tę część budynku przed wychłodzeniem. Wysoka wytrzymałość na ściskanie przy 10-procentowym odkształceniu względnym, określana symbolem CS(10) i wartość np. CS(10)60, to z kolei ważna cecha w zastosowaniu styropianu do izolacji podłóg i innych miejsc słabo lub mocno obciążonych.

Podana wartość wytrzymałości na ściskanie informuje o tym, że styropian o grubości 10 centymetrów, odkształci się o 2 mm pod wpływem równomiernie rozłożonego obciążenia użytkowego, które wynosi 1,8 tony/m2. Tak duże obciążenie nie występuje praktycznie w warunkach mieszkaniowych, ale świetnie to pokazuje, że podstawowy typ płyt styropianowych jest w stanie wytrzymać naprawdę dużo. 

Izolacja podłogi na gruncie styropianem – układ warstw 

Na zagęszczone mechanicznie podłoże należy ułożyć izolację przeciwwilgociową np. z papy lub folii budowlanej, a na którą następnie wylewa się kilkucentymetrową warstwę betonu, tak zwanego chudziaka. Styropian trzeba rozłożyć na całej powierzchni płyty podłogowej zaizolowanej wcześniej przeciwwilgociowo. Płyty należy zawsze układać na tzw. zakładkę, aby uniknąć mostków termicznych. Jeśli projekt przewiduje instalacje zasilania w warstwie izolacyjnej, to należy izolację wykonać w dwóch warstwach. 

Wylewka w zależności od technologii powinna być dodatkowo zbrojona np. z wykorzystaniem arkuszy ze zgrzewanego drutu albo rozproszonego zbrojenia dodawanego w trakcie mieszania składników wylewki. W miejscu styku ścian z wylewką niezbędne jest wykonanie dylatacji, które zazwyczaj są piankową taśmą o grubości kilku milimetrów i szerokości kilkunastu centymetrów. Zabieg ten zapobiega przenoszeniu się dźwięków uderzeniowych na konstrukcję domu. 

Warstwa podłogi na gruncie z zastosowaniem keramzytu

Zastosowanie keramzytu w znacznym stopniu przyspiesza realizację prac i zmniejsza ich koszty. Korzystając z takiego rozwiązania redukuje się liczbę warstw podłogowych z sześciu do czterech. Podsypka z piasku, podłoże betonowe i izolacja cieplna zastępowana jest jedną warstwą keramzytu izolacyjnego frakcji 10-20 mm. Podłoga na gruncie z zastosowaniem keramzytu jest w stanie przenieść większe obciążenia niż np. izolacje ze styropianu. Ciężar nasypowy kruszywa wynosi około 250/300 kg/m3 i ma bardzo dobre parametry izolacyjne λ = 0,08 W/mK. 

Wykonanie podłogi na gruncie z lekkim betonem keramzytowym

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie lekkiego betonu keramzytowego zamiast kruszywa układanego luzem. W pierwszej kolejności całość keramzytu jest zalewana połową wody zarobowej, a następnie należy poczekać około 10 minut, dodać resztę cementu i wody. Odpowiednio przygotowaną mieszankę układa się bezpośrednio na podłożu gruntowym. Warstwa z lekkiego betonu nie wymaga zagęszczenia, a po trzech dniach można bezpośrednio na niej układać termoizolację oraz podłoże na psoadzkę. 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

warunki do układania podłogi drewnianejWarunki otoczenia w miejscu układania podłogi - wpływ wilgoci na montaż podłogi
szlifowanie drewnianych podłógSzlifowanie drewnianych podłóg - jak to zrobić?